Rejestracja firmy w Chinach
Chiny to obecnie jeden z najważniejszych kierunków na którym koncentruję się cały globalny handel. Firmy, które zarówno importują produkty z Chin jak i przedsiębiorstwa, które rozważają sprzedaż swoich wyrobów Chińczykom powinny podejść do robienie interesów w Chinach profesjonalnie.
Niewątpliwie każda firma będzie stała przed dylematem czy warto zarejestrować firmę w Chinach.
Chiny pozwalają firmom i obcokrajowcom na różne formy rejestracji firmy.
Wszystko uzależnione jest od naszych planów, potrzeb i oczekiwań wobec firmy, którą chcemy otworzyć.
Zalecane są jedynie cztery formy rejestracji firm w Chinach.
1. Wholly Forgein Owned Eneterprise (WFOE) – Przedsiębiorstwo ze 100 % kapitałem zagranicznym
2. Joint-Venture
3. Representative Office (RO) – przedstawicielstwo
4. Firma w Hong Kong’u
1. Wholly Forgein Owned Eneterprise (WFOE) – Przedsiębiorstwo ze 100 % kapitałem zagranicznym
Jest to obecnie najpopularniejsza forma zakładania działalności gospodarczej w Chinach. I nadaję się do wszelakiej działalności, zarówno produkcyjnej jak i handlowej.
Przeznaczona jest wyłącznie dla kapitału zagranicznego. Formą jest odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością a najważniejsze, że 100% udziałów i kontroli należy do zagranicznego przedsiębiorcy. Otwarcie WFOE wiąże się z dużym bezpieczeństwem i daje szerokie możliwości rozwoju. Brak jest ryzyka w transferem technologi (ryzyko to istnieje w przypadku Joint-Venture).
2. Joint-Venture
Otwarcie firmy Joint-venture zalecane jest firmom, które zamierzają produkować swoje produkty w Chinach zarówno na eksport jak i na sprzedaż na rynku wewnętrznym.
Otwarcie spółki Joint-Venture polega na współpracy z chińskim partnerem. W większości przypadków formą prawną firmy jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Trzeba pamiętać, że możemy objąć jedynie 49 % udziałów w firmie, a 51 % udziałów należeć będzie do naszego chińskiego partnera. Dlatego ryzyko współpracy jest dosyć duże, a forma rejestracji zalecana jest wyłącznie dla dużych firm i inwestycji.
3. Representative Office (RO) – przedstawicielstwo
Otwarcie biura swojej zagranicznej firmy w Chinach jest dosyć łatwe i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Jednak należy pamiętać, że RO nie posiada rejestracji prawnej na terenie Chińskiej Republiki Ludowej.
Celem biura/przedstawicielstwa jest jedynie stała obecność na rynku chińskim, badanie rynku, nawiązywanie kontaktów handlowych czy planowanie inwestycji. Nie można prowadzić działalności gospodarczej.
Otwarcie swojego przedstawicielstwa w Chinach zaleca się firmom, które importują towary z Chin bądź sprzedają swoje produkty bezpośrednio innym firmom na terenie Chin. Trzeba pamiętać, że nie można również zatrudniać chińskich pracowników, brak możliwości fakturowania, występowania jako strona przed chińskim sądem.
4. Firma w Hong Kong’u
Otwarcie własnej firmy w Hong Kong’u jest najprostszym sposobem na obecność naszej firmy w Chinach i Azji.
Trzeba pamiętać, że firma w Hong Kong’u to firma z Chin. Nie posiada ona osobowości prawnej w Chinach. Rejestracja firmy w Hong Kong’u wiąże się z relatywnie niskimi kosztami i trwa zalednie parę dni roboczych.
Dużym plusem jest swoboda przepływu kapitału, przez firmę. Jest to idealne rozwiązanie dla firm, które dopiero rozpoczynają głębsze kontakty handlowe z Chinami.