Znaki towarowe w Chinach

Z roku na rok rośnie liczba wniosków o rejestrację znaków towarowych składanych do chińskiego urzędu. Nie wszystkie są jednak zatwierdzane. W poniższym artykule przedstawiamy statystyki z urzędu patentowego w Chinach i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed złożeniem własnego wniosku o zastrzeżenie marki.

Znaki towarowe w Chinach

Gdzie rejestruje się znaki towarowe w Chinach?

Znaki towarowe w Chinach rejestruje się w Chińskim Urzędzie Patentowym, oficjalnie zwanym Krajowe Biuro Własności Intelektualnej (国家知识产权局). Powstał on w 1980 roku. Urząd ten jest odpowiedzialny za czynności związane z patentami i kompleksową koordynację spraw zagranicznych w zakresie własności intelektualnej.

Mówimy tu o zastrzeżeniu na terenie Chińskiej Republiki Ludowej (Chin kontynentalnych). Warto zwrócić uwagę na to, że Tajwan, Hongkong oraz Makau mają własne prawo i rejestracja na tych terytoriach wymaga złożenia odrębnych wniosków w miejscowych urzędach patentowych.

Rejestracja znaku towarowego w Chinach

Ważne jest podkreślenie, że w Chinach obowiązuje zasada “kto pierwszy, ten lepszy”. Innymi słowy, prawo do znaku towarowego w Chinach ma ten, kto jako pierwszy złoży wniosek o rejestrację. Nierzadko dochodzi do sytuacji, gdy ktoś bezprawnie zajmuje znak towarowy stworzony i używany przez kogoś innego. Przedsiębiorcy mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że są ofiarami oszustwa zwanego trademark squatting, dopóki ich towar nie trafi do chińskich służb celnych. Na tym etapie produkty zostają zatrzymane na granicy. Mogą one zostać zniszczone, a firma ponosi wysokie straty finansowe. Aby tego uniknąć, importerzy oraz eksporterzy powinni rejestrować swoje znaki towarowe w Chinach.

Należy również pamiętać, że ochrona znaku towarowego jest aktywna przez 10 lat od momentu rejestracji, co oznacza, że po tym czasie należy przedłużyć rejestrację, aby nie utracić ochrony na terenie Chin.

Szkolenie Online - Import z Chin

Rejestracja znaku towarowego w Chinach – statystyki

W samym 2021 r. złożono ponad 9,5 mln wniosków o rejestrację znaków towarowych w Chińskim Urzędzie Patentowym. Zatwierdzono ponad 7,7 mln z nich, czyli 81%. Tym samym zatwierdzono ponad 2 mln więcej wniosków niż rok wcześniej. Zatwierdzone chińskie znaki towarowe stanowiły aż 97,5%. Dla samej prowincji Guangdong (największego ośrodka produkcyjnego w Chinach) zarejestrowano ich ponad 1,4 mln.

Rejestracja znaku towarowego w Chinach

W 2021 r. Chiński Urząd Patentowy zatwierdził ponad 193,5 tys. zagranicznych znaków towarowych. Dzięki temu liczba znaków towarowych zagranicznych firm w Chinach wzrosła o ponad 10% rok do roku. Przyjęto 75% złożonych wniosków zagranicznych przedsiębiorców.

Dlaczego nie wszystkie wnioski o rejestrację znaku towarowego są zatwierdzane? Wynika to z decyzji urzędu po rozpatrzeniu wniosku. Urząd może odrzucić znak towarowy ze względu na podobieństwo do innego zarejestrowanego już na terenie Chin lub z innych powodów, np. uznania treści za nieodpowiednią. Podobnie jak m.in. w Unii Europejskiej, firmy trzecie również mogą zgłaszać sprzeciw wobec wstępnie zaakceptowanych wniosków, jeśli uznają, że jest to próba podrobienia ich marki i wprowadzenia konsumentów w błąd.

Przed rozpoczęciem rejestracji skonsultuj się z ekspertami – podpowiemy Ci, jak najlepiej chronić markę i jak przygotować wniosek, aby znak towarowy został zaakceptowany przez urząd patentowy w Chinach.

Polskie znaki towarowe w Chinach

Polskich znaków w Chińskim Urzędzie Patentowym jest ponad 6500, a w 2021 r. przybyło ich aż 845. W tamtym roku przyjęto ok. 67% złożonych wniosków o rejestrację znaku towarowego przez polskich przedsiębiorców.

Polskie znaki stanowią 0,34% zagranicznych znaków zarejestrowanych w Chinach. Najwięcej zagranicznych znaków towarowych zarejestrowanych w Chinach to znaki zgłaszane przez podmioty ze Stanów Zjednoczonych, w sumie 21% (ponad 400 tys.). Są to jednak niskie liczby w porównaniu ze znakami zgłoszonymi przez chińskie firmy i osoby – tych jest ponad 35 milionów.

Znaki towarowe w Chinach wg pochodzenia

Chiński system klasyfikacji znaków towarowych

Jeżeli planujesz zastrzeżenie swojego znaku towarowego w Chinach, pamiętaj o odpowiednim wyborze zakresu ochrony. Podstawą ochrony jest zarejestrowanie znaku towarowego w klasie lub klasach, które dotyczą profilu firmy. Chiński system klasyfikacji, podobnie jak klasyfikacja nicejska, posiada 45 klas:

  • 34 klas produktowych
  • 11 klas usługowych.

Każda z klas ma podklasy, które wskazują na konkretne produkty lub grupy produktów. Szczegółowe informacje przedstawiliśmy we wpisie na temat chińskiego systemu klasyfikacji towarów i usług. Wybór odpowiedniej klasy i podklasy jest kluczowy, gdyż zadecyduje o tym, jakie produkty zostaną objęte ochroną w Chinach.

Jeśli współpracujesz z Chinami, koniecznie zarejestruj swoją markę we właściwych klasach – niezależnie od tego, czy jesteś importerem i produkujesz w Chinach, czy eksporterem i sprzedajesz do Chin. ChinskiRaport.pl oferuje kompleksowe doradztwo w zakresie wyboru klas, a także przeprowadza kompleksowo rejestrację znaku towarowego w Chinach i innych krajach Azji.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1