Zasady udanego importu z Chin

Państwo Środka jest dla wielu importerów źródłem towarów. W tak zwanej „fabryce świata” jaką jest ten kraj, występuje najwyższa dostępność produktów, które mają nie tylko atrakcyjne ceny, ale ich sprowadzanie – w porównaniu do innych krajów – jest bardziej opłacalne. Mimo to, nawet doświadczeni importerzy mogą popełniać błędy, które negatywnie wpłyną na zysk firmy oraz jakość sprowadzanego produktu. Dlatego poniżej przedstawiamy zasady udanego importu z Chin.

Zasady udanego importu z Chin

Zasady udanego importu z Chin

1. Wybór właściwego produktu z Chin

Jeżeli nie mamy jeszcze pomysłu jaki produkt sprowadzać, warto najpierw zapoznać się ze wszystkimi ofertami, które przedstawiają nam chińskie firmy oraz wybrać grupę docelową. Przy wyborze produktu należy kierować się tym, by jego import był opłacalny, a jednocześnie, by nie miał dużej konkurencji na rynku docelowym. Wybór właściwego produktu jest bardzo ważne dla kondycji biznesu.

2. Znajomość produktu

Zanim rozpoczniemy import produktu, musimy najpierw dobrze go poznać. W momencie, gdy zdecydujemy się na konkretny towar od danego chińskiego dostawcy, musimy być z nim jak najlepiej zaznajomieni. Dobrym rozwiązaniem jest produkt, który jest w zakresie naszego zainteresowania lub użytkowania codziennego. Jeżeli importujemy artykuły dla zwierząt i dodatkowo mamy pupila w domu, momentalnie możemy wykazać się lepszym rozeznaniem na rynku, ponieważ wiemy jaka jakość produktu zadowoli innych właścicieli oraz na co zwrócić szczególną uwagę. Dlatego warto podejść do tematu produktu poważnie, w związku z tym, że będziemy musieli przyswoić całą wiedzę na temat jego opłacalności, sposobu importu oraz strategii wprowadzenia na rynek.

Szkolenie Online - Import z Chin

3. Kalkulacja importu z Chin

Przy wyborze produktu powinniśmy kierować się nie tylko jego przyswajalnością na rynku, ale również ceną. Warto zwrócić uwagę w jakich cenach wystawiają dany produkt inne firmy w Polsce, czy nawet Europie, ponieważ zależnie od tego będziemy mogli oszacować jaką ilość towaru zamówić oraz czy jego koszt wyjdzie nam na korzyść. Najlepiej szukać produktów, które można bardzo tanio kupić od producenta, a które później schodzą na rynku po kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Towarów z wysokimi marżami jest bardzo dużo, dlatego warto porządnie rozejrzeć się na rynku, zanim kupimy go od pierwszej lepszej firmy.

Oprócz tego trzeba również zwrócić uwagę nie tylko na samą cenę produktu, ale również na koszt jego importu oraz sposób w jaki może on być do nas dostarczony. Najbardziej opłacalny będzie dla nas przewóz morski, który, mimo że potrwa trochę dłużej, to pozwoli nam zaoszczędzić na frachcie.

Sprawdź, co składa się na koszt importu.

4. Poznaj HS Code produktu

W momencie wybrania konkretnego produktu, musimy poznać jego HS code, czyli numer danego towaru oraz naniesione na niego cło. Każdy z towarów w zależności od rodzaju będzie miał inne cło, w związku z tym może ono wynosić kilka procent, a w przypadku cła antydumpingowego nawet kilkadziesiąt. Dlatego przy kalkulacji produktu koniecznie trzeba doliczyć koszty odprawy celnej. Jeżeli zapomnimy o tym kroku, ostateczna cena towaru może nas zaskoczyć.

5. Dopilnuj formalności

Import z Chin to nie tylko kupno produktu oraz opłata jego dostawy, ale również wiele formalności, na które musimy być przygotowani. Pamiętajmy o pozyskaniu numeru EORI, który w ramach weryfikacji celnej rejestruje przewóz towaru, czy o rejestracji do systemu BDO, śledzącego produkty w opakowaniach, które są wprowadzane na rynek. Wspomniana wyżej opłata cła również jest niezbędna do legalnego dostarczenia naszego towaru do Polski oraz bezproblemowego wprowadzenia go na rynek.

6. Wybór chińskiego partnera

Na swojej drodze spotkamy wielu chińskich nieuczciwych dostawców, którzy będą chcieli nas oszukać na cenę danego produktu, jego dowóz czy nawet same formalności. Wybór odpowiedniego partnera biznesowego wymaga czasu, dlatego warto kontaktować się z wieloma sprzedawcami, zanim zdecydujemy się na jednego z nich. Ważne, aby produkt danej firmy spełniał wymagania kontroli jakości, był przez niego przygotowany tak jak zostało to ustalone i posiadał wszystkie wymagane certyfikaty. Partnera możemy znaleźć na wielu chińskich portalach typu Alibaba, czy Dhgate, ale również na targach organizowanych specjalnie w tym celu.

7. Kontrola jakości

Jest to kwestia, która jest problemem dla wielu nowych importerów. Wielu z nich oprócz tego, że pomija kontrolę jakości, to również najczęściej nie sprawdzają jej osobiście. Zdjęcia oraz pojedyncze próbki nigdy nie odwzorują całości produktu, dlatego najlepszą opcją jest umówienie się z chińskim producentem na spotkanie i sprawdzenie jakości danego towaru w fabryce w Chinach. W tym momencie możemy również sprawdzić czy nasz partner biznesowy posiada wszystkie wymagane dokumenty oraz wspomniane wcześniej certyfikaty. Fizyczna kontrola jakości jest bardzo ważna, jeżeli chcemy mieć pewność, że nasz produkt będzie dobry.

Przeprowadzimy dla Ciebie kontrolę jakości na różnych etapach.

8. Wybór spedycji z Chin

Jest to kolejny ważny punkt, który pomoże nam w procesie transportu, jego organizacji oraz z formalnościami. Spedytor również jest naszym partnerem, z którym współpraca będzie bardzo korzystna dla całego przebiegu importu. Musimy mu zapewnić takie informacje jak: rodzaj towaru, który kupujemy, jego wielkość, cena, transport oraz w jakiej formie chcemy go przewieźć. Dobry spedytor z agencją celną jest ważnym punktem dotyczącym załatwiania formalności. Jako nowi importerzy nie będziemy w stanie sami rozeznać się w dokumentacji, która w momencie importu towaru jest bardzo istotna. Dlatego warto przyjąć do swojej grupy kolejnego partnera biznesowego, który wprowadzi nas w przebieg całej transakcji. Oferty spedytorów porównasz na ShipHub.pl.

9. Sprawdź certyfikaty

Jako importer musisz dowiedzieć się, jakie dyrektywy dotyczą Twojego produktu oraz jakie na tej podstawie powinien mieć certyfikaty oraz oznaczenia. Towar musi informacje pod względem bezpieczeństwa, wytrzymałości, podatności na czynniki zewnętrzne, czy wpływu na środowisko naturalne. Jeżeli nie wiesz w jaki sposób załatwić certyfikaty, skontaktuj się ze swoim spedytorem lub firmą, która jest rozeznana w tego typu dokumentach.

Import z Chin wcale nie musi być trudny, jeżeli jesteśmy zaznajomieni z wszelkiego typu formalnościami. Pamiętajmy, aby podchodzić do kontaktu z naszym chińskim dostawcom mądrze i ostrożnie wybierać osoby z którymi będziemy współpracować. Mamy nadzieję, że powyższe zasady ułatwią przyszłym przedsiębiorcom wejście do świata importu. Kompleksowe informacje uzyskasz na profesjonalnym szkoleniu importowym.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1