Wyszukiwanie produktów w Chinach

Istotnym czynnikiem wpływającym na powodzenie podczas procesu importu jest umiejętność wyszukiwania produktów dobrej jakości oraz wiarygodnych sprzedawców. Elementem, na który przedsiębiorca powinien zwrócić szczególną uwagę, są specyfikacje danych towarów. W tym artykule wyjaśnimy, jak wygląda skuteczne wyszukiwanie produktów w Chinach, a także na jakie aspekty z tym związane należy zwracać szczególną uwagę.

Wyszukanie produktów w Chinach

Sposoby wyszukiwania produktu w Chinach

Platformy B2B w Chinach

Istnieje kilka sposobów na znalezienie interesującego produktu z Chin. Jednym z nich jest wyszukiwanie towarów i ich dostawców poprzez różne platformy B2B. Wśród najpopularniejszych portali można wyróżnić Alibaba, Global Sources, Made-in-China, HKTDC Sourcing oraz DHgate. Popularna strona AliExpress, w przeciwieństwie do wymienionych wcześniej platform, nastawiona jest na sprzedaż detaliczną. Nie jest więc dobrym portalem do szukania stałego dostawcy.

Targi w Chinach

Kolejną metodą na wyszukanie produktu w Chinach jest udział w targach poświęconych danej branży. Obecność na wydarzeniu umożliwia zbudowanie osobistej relacji z chińską firmą, a tym samym często uzyskanie lepszych ofert. Targi coraz częściej odbywają się również wirtualnie – dzięki temu uczestnictwo w wydarzeniu jest dużo prostsze, gdyż nie wymaga od importera wyjazdu za granicę.

Przykładowymi platformami, których można użyć do wyszukania interesujących nas targów handlowych są:

Na co zwracać uwagę wyszukując produkt w Chinach?

Przeglądając ofertę partnera można natknąć się na takie skróty, jak m.in. MOQ czy OEM. Co dokładnie one oznaczają?

MOQ

MOQ, to skrót z j. angielskiego od Minimum Order Quantity, czyli minimalnej ilości zamówienia. Jest to najniższa ustalona liczba produktów, jaką dostawca chce sprzedać podczas jednego zamówienia. Należy zwrócić uwagę na to, by wybrać takiego dostawcę, którego MOQ będzie dla nas możliwe do spełnienia. Chcąc zamówić 1.000 sztuk towaru nie możemy pisać do sprzedawców, których oferowana wartość MOQ to 10.000.  

OEM

OEM, jako skrót od Original Equipment Manufacturer, oznacza producenta oryginalnego wyposażenia. Jest to firma produkująca towary, które mogą być sprzedawane przez inne przedsiębiorstwa. Przykładem może być naniesienie logo firmy na kupiony produkt i sprzedanie go pod nazwą swojej marki. Jeśli więc chcemy importować produkty pod własną marką, musimy zwrócić uwagę na to, aby sprzedawca oferował produkty OEM. Pamiętaj też o ochronie logo w Chinach!

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Współpraca z fabryką a firmą handlową

W przypadku znalezienia przez importera produktu, którym jest zainteresowany, warto sprawdzić, czy oferująca go firma posiada własną fabrykę czy raczej pełni tylko rolę pośrednika. Aspekt ten może mieć duży wpływ na proces zakupu towaru. Czym więc charakteryzują się współprace nawiązywane z pośrednikiem, a czym te z fabryką?

Współpraca z firmą handlową jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących importerów oraz osób poszukujących wielu rodzajów produktów w jednym miejscu. Pośrednik oferuje dużo niższe MOQ niż fabryka, a kontakt z nim może być o wiele prostszy dzięki lepszej znajomości języka angielskiego. Ponadto, w jego ofercie znaleźć można szeroki wybór produktów, który wynika z wielu kontaktów z innymi firmami. Należy jednak pamiętać o tym, że cena zakupu u pośrednika będzie wyższa niż bezpośrednio u wytwórcy towaru.

Współpraca z fabryką, mimo częstszych problemów związanych z barierą językową, jest zazwyczaj dużo chętniej wybierana przez doświadczonych importerów oraz tych z większymi możliwościami finansowymi. Producenci skupiają się na produkcji wąskiej gamy produktów, stawiają też wysokie MOQ produktów, ale oferują przy tym ich lepszą cenę. Ponadto, współpraca z fabryką jest szczególnie wskazana, gdy importer chce mieć produkt robiony specjalnie na zamówienie.

Import z Chin krok po kroku

Weryfikacja chińskiej firmy

Istotną kwestią jest upewnienie się, że dostawca danego produktu jest godny zaufania. Wyszukując firmę na jednej z platform B2B warto upewnić się, że jest ona wiarygodna, a opinie na jej temat są pozytywne. Istotny jest także dobry kontakt z dostawcą. Weryfikacja chińskiej firmy potwierdzi autentyczność i wiarygodność potencjalnego partnera biznesowego. Oprócz informacji czy chińska firma istnieje, w raporcie zamieszczone będą inne informacje, m.in. czy posiada licencję eksportową, jakie ma certyfikaty i czy rzeczywiście jest to producent poszukiwanych produktów.

Szkolenie Online - Import z Chin

Jak dopilnować dobrej jakości produktu?

Wyszukując produkt warto zwracać uwagę na specyfikacje podawane przez dostawców, a chcąc mieć przedmiot wykonany specjalnie na zamówienie, należy dostarczyć je fabryce. Przekazywane specyfikacje powinny być szczegółowe, by finalny produkt spełniał wszystkie oczekiwania importera. Wśród nich mogą się znaleźć takie elementy jak projekt, kolor, wymiary, wymagania certyfikacyjne, międzynarodowe standardy jakości czy logo. Wytyczne powinny być sporządzone dokładnie i zrozumiale, a najlepiej by były wpisane w kontrakcie handlowym. Pozwoli to w dużym stopniu uniknąć ewentualnej pomyłki ze strony producenta. Dobrze też jest mieć z tyłu głowy, że bardzo często niska cena produktu idzie w parze z niską jakością.

Zanim przedsiębiorca zleci produkcję powinien upewnić się, że fabryka będzie potrafiła wykonać dany produkt. Przed rozpoczęciem współpracy zalecamy zamówić próbkę produktu, która po akceptacji sztywno określa standardy jakości i pełni funkcję wzoru dla producenta.

Kontrakt handlowy z chińską firmą

Kontrakt handlowy jest pisemną umową, która określa prawa i obowiązki obu stron nią objętych. Prawidłowe sporządzenie tego dokumentu jest bardzo istotne, gdyż stanowi podstawę do dochodzenia swoich praw w przypadku nastąpienia nieprawidłowości. Ponadto, zmniejsza ryzyko wystąpienia oszustwa. W kontrakcie handlowym powinny być zawarte informacje takie jak:

  • dane kupującego i sprzedającego
  • informacje o produkcie
  • warunki dostawy, płatności, ubezpieczenia oraz gwarancji,
  • dokumentacja
  • informacje dotyczące arbitrażu
  • informacje o kontach bankowych.

Dodatkowe informacje na temat kontraktu handlowego można znaleźć w naszym artykule Umowa z chińskim dostawcą oraz w poniższym filmie.

Kontrola jakości towaru w Chinach

Trzeba pamiętać o tym, iż na linii produkcyjnej mogą nastąpić pewne pomyłki czy problemy. By zminimalizować ryzyko strat finansowych bądź oszustwa ze strony producenta, warto przeprowadzić kontrolę jakości w trakcie produkcji. Pozwoli to na wyeliminowanie błędów na wczesnym etapie. Nie można też zapomnieć o przeprowadzeniu kontroli po produkcji, a przed wysyłką towaru. W ten sposób uniknie się sytuacji, w której po przybyciu towaru do magazynu okaże się, że produkt ma defekty, nie działa czy jest niezgodny z zamówieniem. Dzięki kontroli jakości importer będzie mógł być pewien, że zakupiony przez niego towar spełnia wymagane normy jakości i bezpieczeństwa. Więcej informacji na temat kontroli jakości produktów znajduje się w naszym artykule Kontrola jakości w Chinach.

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Wyszukiwanie produktów w Chinach – podsumowanie

Wyszukując produkty z Chin należy weryfikować ich dostawców oraz dopilnować jakości kupowanego towaru. Najistotniejszą kwestią jest przeprowadzenie kontroli jakości towaru jeszcze przed wysyłką z Chin. Chroni to przed stratami finansowymi, jeśli produkty okażą się wadliwe (zapłata chińskiej firmie za niewłaściwy towar czy niepotrzebne koszty transportu towaru, który jest wadliwy lub niezgodny ze specyfikacją i nie nadaje się do użytku i sprzedaży).

Istotnym elementem jest również prawidłowe sporządzenie umowy handlowej, która określi warunki transakcji, będzie gwarantowała większe jej bezpieczeństwo oraz zwiększy szansę na odzyskanie pieniędzy, w przypadku niespełniania przez produkt wymogów importera. Zajmujemy się kompleksowym przygotowywaniem kontraktów z chińskimi partnerami tak, by były zgodne z prawem chińskim i egzekwowalne w Chinach. Zapraszamy do kontaktu.

Dodatkowo, by poszerzyć wiedzę na temat wyszukiwania produktów z Chin oraz ich importu polecamy lekturę artykułu Import z Chin krok po kroku.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1