Wiza tranzytowa do Chin

Wyjazd do Chin w celach turystycznych bądź biznesowych jest możliwy tylko wtedy, kiedy posiadamy odpowiedni typ wizy. Jednakże, warto wiedzieć, że istnieją także przepisy, które pozwalają na krótkotrwały pobyt na terenie Chin bez konieczności posiadania wizy. Państwo Środka stale liberalizuje takie przepisy. Mianowicie chodzi o międzynarodowy tranzyt. Do skorzystania z tranzytu uprawione są osoby, które oczekują w Chinach na kolejny lot do państwa trzeciego. Wyróżniamy 24/72/144 godzinne wizy tranzytowe do Chin. W jednym z naszych artykułów szczegółowo opisaliśmy zasady podróży do Chin bez wizy.

Wiza tranzytowa do Chin

O czym trzeba pamiętać?

Przede wszystkim wiza tranzytowa do Chin nie jest wizą alternatywną. To znaczy, że możemy z niej korzystać tylko i wyłącznie w przypadku kiedy w Chinach mamy przesiadkę, a następnie lecimy do innego kraju. Z wizy tranzytowej nie możemy więc skorzystać np. na trasie Warszawa-Pekin, Pekin-Warszawa. O taki tranzyt możemy starać się np. na trasie Warszawa-Pekin-Tokio-Warszawa. Co więcej, wydanie takiego rodzaju wizy wcale nie jest oczywiste. To czy otrzymamy takie pozwolenie zależy od celnika. Zdarzały się przypadki, że komuś odmówiono wizy tranzytowej i tym samym nie mógł opuścić chińskiego lotniska. Jeżeli wybieramy się do Państwa Środka na targi czy w innych celach, to koniecznie musimy wyrobić sobie do tego wyjazdu stosowny typ wizy.

Wiza tranzytowa do Chin – Nowe przepisy

Od 1 grudnia 2019 roku wejdą w życie nowe przepisy pozwalające turystom z 53 krajów na 144-godzinny pobyt w Chinach w kolejnych miastach. W większości przypadków turyści będą ograniczeni do pobytu w miejscu, do którego przybyli. Jednakże, istnieje kilka wyjątków. Dla przykładu, podróżujący z międzynarodowego lotniska w mieście Chongqing będą mogli odwiedzić 11 innych miast w prowincji Syczuan. Do grupy miast, które będzie można odwiedzić na 144-godzinnej wizie wejdzie Ningbo. Dodatkowo, Xi’an oraz Chongqing będzie można odwiedzić już nie na 72, a na 144-godzinnej wizie.

Chiny wprowadzają tego rodzaju liberalizację przepisów wizowych w związku z chęcią zwiększenia dochodów z turystyki. Jak się okazuje, w rezultacie wprowadzania w życie nowych reguł z roku na rok znacznie wzrasta liczba podróżujących korzystających z wiz tranzytowych. W 2018 roku do Chin przyjechało ponad 141 milionów turystów. To o 1,2% więcej w stosunku do roku poprzedniego. Ponad 100 tysięcy z nich wjechało do Chin na podstawie wizy tranzytowej. Co więcej, Państwo Środka prowadząc taką politykę chce zachęcić do zwiedzania coraz więcej osób z Europy oraz Ameryk.

Szkolenie Online - Import z Chin

24-godzinny tranzyt w Chinach

24-godziny tranzyt jest możliwy w niemalże wszystkich międzynarodowych lotniskach w Chinach. Jedynie porty: Fuzhou Changle, Huangshan Tunxi, Mudanjiang Hailang jak i Yanji Chaoyangchuan są wykluczone z tego przywileju.

Co ważne, 24-godzinny czas trwania wizy jest liczony od momentu lądowania. Natomiast tranzyt 72 i 144 godziny trwa od północy kolejnego dnia.

Miasta i regiony honorujące 72-godzinny tranzyt

Od początku 2014 roku o wizę tranzytową można ubiegać się w miastach takich jak: Pekin, Szanghaj, Kanton, Chengdu, Shenyang jak i również Dalian. Dodatkowo, prowincja Changsha, miasto Harbin i Guilin także uznają pobyt w ramach 72-godzinnego międzynarodowego tranzytu.

Miasta i regiony honorujące 144-godzinny tranzyt

Poniżej przedstawiamy listę miast i prowincji w Chinach, w których od 1 grudnia 2019 będzie można przebywać na wizie 144-godzinnej.

 • Pekin,
 • Szanghaj,
 • Tianjin,
 • Chengdu,
 • Xiamen,
 • Wuhan,
 • Kunming,
 • Qingdao,
 • Hangzhou,
 • Ningbo,
 • Xi’an,
 • Chongqing,
 • Prowincja Guangdong (lotnisko Guangzhou, Shenzhen oraz Jieyan),
 • Region Zhejiang (lotnisko Hangzhou Xiaoshan),
 • Prowincja Jiangsu (lotnisko Nanjing Lukou),
 • Oraz prowincja Hebei (lotnisko Zhengding i port Qinhuangdao).

Polsko-Chińska Izba Gospodarcza nie zajmuje się aplikacją o wizy do Chin. W tym celu prosimy kontaktować się z Chińskim Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych w Warszawie.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 11