Wiza studencka do Chin

Jest taki temat, który spędza sen z oczu niejednemu studentowi wybierającemu się na studia lub stypendium do Chin – wiza. Wątpliwości przy wypełnianiu wniosku i umawianiu się na wizytę w centrum wizowym jest mnóstwo. Kontakt z Chińskim Centrum Wizowym w Warszawie jest dosyć ograniczony – infolinia jest często zajęta, a nasze maile pozostają niestety bez odpowiedzi. W związku z dezinformacją i brakiem doświadczenia może pojawić się stres, który jest zupełnie niepotrzebny – uzyskanie chińskiej wizy studenckiej to w większości przypadków bardzo prosta, choć nieco czasochłonna sprawa. Aby zaoszczędzić Wam zbędnych nerwów, przygotowaliśmy poradnik dla aplikujących o wizę typu X.

Wiza studencka do Chin

Co będzie potrzebne przed złożeniem aplikacji?

Przede wszystkim, tematem wizy warto zacząć się interesować przynajmniej miesiąc przed planowanym wyjazdem, a najlepiej nawet nieco wcześniej (maksymalnie 3 miesiące przed wyjazdem). Zanim zaczniemy wypełniać wniosek o wizę, przyda nam się ogólna wiedza na temat procesu aplikacyjnego oraz niezbędnych dokumentów. Potrzebne informacje możemy znaleźć w języku angielskim na stronie Chinese Visa Application Center. Po pierwsze, aplikować będziemy o wizę typu X1 (na wyjazd powyżej 180 dni, czyli na więcej niż jeden semestr) lub X2 (na wyjazd do 180 dni). Wizy do Chin dzielą się na wizy jednokrotnego oraz wielokrotnego wjazdu. Co ważne, wiza X2 może być tylko jednokrotnego wjazdu, co oznacza, że kiedy już przekroczymy granice Chin, nie możemy ich opuścić bez utraty ważności wizy.

Wiza studencka do Chin – potrzebne dokumenty

Jeśli chodzi o dokumenty, które należy zebrać w celu załączenia do aplikacji, są to:

– paszport ważny jeszcze przynajmniej przez 6 miesięcy, z minimalnie dwiema pustymi stronami,

– aktualna fotografia specjalnego formatu w wersjach papierowej oraz elektronicznej (dokładne informacje na oficjalnej stronie wizowej),

– w przypadków osób aplikujących na terenie Polski o innym niż polskie obywatelstwie, należy załączyć również dokument potwierdzający legalny pobyt na terenie RP,

– kserokopia strony paszportu ze zdjęciem,

– potwierdzenie zakupu biletów lotniczych (w przypadku wizy X2 w dwie strony, w przypadku X1 w jedną); w praktyce wygląda to tak, że nawet aplikując o X2 wystarczy okazać potwierdzenie zakupu biletu w jedną stronę, a w formularzu wpisać numer dowolnego lotu powrotnego z okresu bliskiego planowanego powrotu do Polski, jeżeli nie chcemy z tak dużym wyprzedzeniem decydować się na konkretny lot powrotny,

– list od uczelni w Chinach potwierdzający przyjęcie na studia oraz dołączony do niego arkusz z informacjami wizowymi (na termin jego otrzymania niestety nie mamy wpływu – bywa, że uczelnia dosyć późno wysyła list z Chin i wtedy trzeba się przygotować na szybkie działanie).

Jeśli zebraliśmy już wszystkie niezbędne dokumenty, możemy przystąpić do wypełniania wniosku wizowego.

Szkolenie Online - Import z Chin

Co dalej? Wniosek wizowy

Od niedawna aplikacja o wizę do Chin możliwa jest za pośrednictwem Chińskiego Centrum Aplikacji Wizowych w Warszawie oraz Konsulatu Generalnego CHRL w Gdańsku. Wiele krajów korzysta z takiego rozwiązania w celu usprawnienia procedury, choć interesantów naraża to niestety na dodatkowe koszty, o czym wspomnimy później.

Na początku należy wypełnić wniosek wizowy, który również znajdziemy na stronie internetowej. Po kliknięciu w link „Quick Access”. Należy zwrócić uwagę, by podczas wypełniania wniosku wpisywać dane dokładnie tak jak w paszporcie, czyli na przykład w rubryce imię zawsze wpisywać oba imiona z paszportu.  Podać będziemy musieli między innymi:

– swoje dane osobowe,

– informacje o podróży (dane lotów, czas pobytu, adres zamieszkania w Chinach itp.),

– informacje nauce i pracy (jeżeli nie ukończyliśmy jeszcze żadnej szkoły wyższej, możemy wpisać studia, w których trakcie jesteśmy),

–  dane członków rodziny,

– informacje o wcześniejszych podróżach i wizach do Chin,

– dane instytucji zapraszającej nas do Chin.

Wypełnienie wniosku nie jest jednak jednoznaczne z jego złożeniem. Wygenerowany wniosek należy wydrukować, podpisać we wskazanych miejscach i wraz z wymienionymi wcześniej dokumentami zanieść do centrum wizowego w celu złożenia aplikacji.

Wiza studencka do Chin – wizyta w centrum

Aby umówić się na taką wizytę, znów należy skorzystać z tej witryny. Wybieramy dogodny termin i godzinę, trzeba tylko pamiętać, że kalendarz na stronie pokazuje terminy najdalej na 2 tygodnie naprzód. Ponadto, jeżeli chcemy umówić się od razu na dzień następny, należy to zrobić przed północą, gdyż niemożliwe jest umówienie się w dniu wizyty. Zarezerwowanie terminu nie jest obowiązkowe, jednak warto to zrobić, jako że jeśli przyjdziemy do Centrum Wizowego bez umówionej wizyty, znajdziemy się na samym końcu kolejki oczekujących.

Informacje o Centrum Wizowym znajdują się na oficjalnej stronie. Składać wnioski można od poniedziałku do piątku od 9:00 do 15:00. Należy jednak pamiętać, że wnioski w trybach ekspresowych przyjmowane są tylko do 11:30. Na wizytę warto przybyć punktualnie, jako że obłożenie bywa spore i czasem zbiera się dość długa kolejka. Na początku podchodzimy do stanowiska, gdzie przyznany zostaje nam numerek i sprawdzona jest kompletność dokumentacji. Następnie przechodzimy do poczekalni i czekamy na wywołanie naszej sprawy. Urzędnik przyjmujący naszą aplikację sprawdza wniosek pod kątem błędów i jeżeli je wyłapie, w niektórych przypadkach można jeszcze dopisać brakujące informacje długopisem. Jeżeli jednak błąd jest poważny, na przykład w dacie urodzenia, najczęściej należy wygenerować nowy wniosek. Dlatego warto kilka razy sprawdzić formularz przed wydrukowaniem.

Wiza studencka do Chin – czas oczekiwania

Czas oczekiwania na wizę to nie więcej niż tydzień, najczęściej są to 4 dni robocze. Za dodatkowymi opłatami dostępne są również opcje trybu ekspresowego i superekspresowego. Wtedy czas oczekiwania wynosi kolejno 3 i 2 dni, przy czym w praktyce najczęściej są to 2 lub 1 dzień. Aktualny status naszej aplikacji można sprawdzać na bieżąco na wspomnianej już wcześniej stronie. Po paszport z wizą można się zgłosić osobiście w godzinach 9:00-16:00 bez wcześniejszego umawiania na wizytę (ważne, żeby nie zgubić pokwitowania płatności). Bez niego według zasad nie zostanie nam wydana wiza). Istnieje również możliwość zamówienia przesłania paszportu pocztą, jednak nie dość, że wydłuża to procedurę do 10 dni, to dodatkowo dosyć sporo kosztuje.  

Ile to wszystko będzie kosztowało?

Wiza studencka do Chin jeszcze kilka lat temu nie była zbyt dużym wydatkiem. Po wprowadzeniu pośrednictwa Chińskiego Centrum Aplikacji Wizowych kwota wzrosła niemal dwukrotnie, jako że dodatkowo płacimy za obsługę Centrum. Wiza w trybie zwyczajnym będzie kosztowała więc w sumie 445 złotych. Jeżeli zależy nam na czasie i zdecydujemy się na tryb ekspresowy, opłata wyniesie już 645 złotych, natomiast jeśli naprawdę goni nas czas i zmuszeni będziemy wybrać tryb superekspresowy, opłata wyniesie aż 790 złotych. Około 200 złotych należy natomiast doliczyć, jeżeli zdecydujemy się na przesłanie paszportu za pośrednictwem poczty.

Szybko jednak zapomnimy o poniesionych kosztach, kiedy już w naszym paszporcie znajdziemy przepustkę do wjazdu do Chin.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 12