Wiza do Chin – przebieg procedury, rodzaje wiz, potrzebne dokumenty

Procedura wyrabiania wizy do Chin jest znana jako żmudna i trudna. Jednak jeśli jesteśmy dobrze przygotowani i wszystko pójdzie zgodnie z planem, wcale nie musi nam przysparzać problemów. Pomimo to, należy nastawić się na czasochłonność procesu. Poniżej przedstawione informacje to podstawowa wiedza na temat złożenia wniosku i dokumentów potrzebnych do otrzymania wizy, przebiegu procedury wyrabiania wizy, a także rodzajów, jakie posiada wiza do Chin.

wiza do Chin

Gdzie można wyrobić wizę do Chin?

W Polsce wniosek o wizę do Chin można złożyć w następujących miejscach. Adresy i godziny otwarcia chińskich placówek dyplomatycznych w Polsce:

Chińskie Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych w Warszawie

Adres: Warszawa, ul. Sienna 39

Telefon: +48 22 278 63 00

E-mail: warsawcenter@visaforchina.org

Strona internetowa: http://www.visaforchina.org

Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 9:00 do 16:00

Konsulat Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku

Al. Grunwaldzka 1

80-236 Gdańsk-Wrzeszcz

Poniedziałek 14:00-16:00

Środa 9:30-11:30

Piątek 14:00-16:00

Wiza do Chin – jakie dokumenty należy przygotować?

 • paszport (ważny minimum pół roku od daty złożenia)
 • wniosek wizowy (wypełniony czytelnie i kompletnie w języku polskim, chińskim lub angielskim)
 • kolorowa, aktualna fotografia (należy ją nakleić na składany wniosek wizowy)
 • potwierdzenie rezerwacji biletu lotniczego w obie strony
 • potwierdzenie rezerwacji w hotelach

Zależnie od rodzaju wizy, którą chcemy otrzymać, wymagane będą jeszcze różne dodatkowe dokumenty. Dotyczy to na przykład zaproszenia od uczelni (wiza studencka), zaproszenia od chińskiej firmy czy dowodu udziału w targach (w przypadku wizy biznesowej).

Szkolenie: Import z Chin

Jaka wiza do Chin?

Chińskie wizy można podzielić na następujące rodzaje:

 • Wiza turystyczna (wiza L) – turystyka i zwiedzanie. Obejmuje wyjazdy do Chin w celu odbycia podróży, odwiedzenia rodziny i przyjaciół przebywających na terenie Chin lub w związku z innymi kwestiami prywatnymi. Ważność wizy to 3 miesiące. W procesie ubiegania się o ten rodzaj wizy, a konkretnie w przypadku odwiedzin, w konsulacie należy złożyć dokument potwierdzający pokrewieństwo z osobą przebywającą w Chinach.
 • Wiza biznesowa (wiza M) – biznes i handel. Wydawana na 6 miesięcy od daty wydania (dwukrotna i wielokrotna). Należy przedstawić zaproszenie od chińskiej firmy czy też dokument będący dowodem udziału w targach.
 • Wiza studencka (wiza X) – pobieranie nauki, praktyk i kursów. Wydawana na okres 6 miesięcy lub dłużej. Konieczne do złożenia dokumenty to formularz badań lekarskich oraz zawiadomienie o przyjęciu na studia od uczelni chińskiej.
 • Wiza tranzytowa (wiza G) – tranzyt przez Chiny. Dotyczy przewozu towarów do innego kraju drogą biegnącą przez Chiny. Należy przygotować bilet z informacją o poszczególnych odcinkach podróży.
 • Wiza pracownicza (Z) – praca na terenie Chin. Dotyczy okresu ponad 6 miesięcy. Do dokumentów należy dołączyć zaświadczenie o zatrudnieniu.
 • Wiza grupowa turystyczna
 • Wiza grupowa służbowa

Wiza do Chin – ile potrzeba czasu i pieniędzy?

O wizę można ubiegać się w trybie zwyczajnym (tydzień czasu) lub ekspresowym (około dwóch dni). Informacje na temat opłat można znaleźć na stronie internetowej wydziałów konsularnych. Opłaty konsularne, w tym właśnie opłata wizowa, muszą być zrealizowane drogą przelewu na konto bankowe.

Wiza do Chin każdego typu – 260 zł

Wydanie wizy w trybie ekspresowym – dodatkowe 110 zł

UWAGA. W związku z wprowadzeniem Chińskiego Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych, ceny wiz podwyższyły się o koszty usługi aplikacji o wizę. Więcej o zmianach przeczytasz tutaj.

Czy trzeba mieć wizę wyjeżdżając do Hongkongu?

Posiadacze polskiego paszportu mogą wjechać na teren Hongkongu bez wyrabiania wizy. Taki pobyt jednak nie może trwać więcej niż 90 dni. W wypadku, jeśli planowana podróż ma przekroczyć tę liczbę, wiza będzie konieczna. Wyjazdy w celu pobierania nauki, pracy lub promowania talentu (występy artystyczne, ekspozycje) również objęte są obowiązkiem posiadania wizy, nieważne jak długiego okresu czasu dotyczą. W razie wątpliwości lub sytuacji nadzwyczajnych można kontaktować się z Departamentem Imigracyjnym Hongkongu.

Hong Kong Immigration Department

Immigration Tower 7, Gloucester Road Wan Chai, Hong Kong

Wiza do Chin

Wniosek wizowy to cztery strony bardzo szczegółowych pytań. Wypełnianie go może być zatem czasochłonne i niekiedy problematyczne. Na przykład muszą się w nim pojawić wymagane rezerwacje hotelowe, co oznacza, że trzeba je zrobić zawczasu przed wyjazdem. Konsule to oczywiście Chińczycy, ułatwieniem jest jednak możliwość wypełnienia wniosku nawet w języku polskim. Warto także wiedzieć, że istnieje możliwość przedłużenia pobytu w Chinach. Trzeba jednak udać się wówczas do wydziału imigracyjno-emigracyjnego w Chinach z odpowiednimi dokumentami i wypełnić wniosek przedłużający pobyt. Konsekwencje za przebywanie na terenie Chin bez wizy lub z wizą nieważną są naprawdę poważne, warto więc zdawać sobie z nich sprawę i traktować kwestię wizy z odpowiednią ostrożnością.

Polsko-Chińska Izba Gospodarcza nie przyjmuje wniosków wizowych ani nie pośredniczy w procesie ubiegania się o wizę. Wszystkie pytania dotyczące wiz prosimy kierować bezpośrednio do Chińskiego Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych w Warszawie lub do konsulatu Chińskiej Republiki Ludowej.

Szkolenie: Eksport do Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 11