Walentynki w Chinach

Chińczycy mają bardzo dużo własnych świąt, które odnoszą się do kalendarza lunarnego. Jednak wraz z otwarciem się państwa na resztę świata, coraz więcej tradycji zostaje zapożyczanych z krajów zachodnich, czego idealnym przykładem są Walentynki w Chinach. Ciekawostką jest to, że w Państwie Środka istnieją trzy daty obchodzenia święta zakochanych. Są to: Święto Lampionów, zachodnie Walentynki oraz najpopularniejsze – obchody Qixi. Młodzi Chińczycy szanują swoje tradycje, jednak można zauważyć ciekawość, którą obdarowują święta przybywające do nich z Europy czy Ameryki. Napływ nowych świąt wiąże się również z rozwojem handlu, ponieważ jest to dla wielu Chińczyków wspaniała okazja do zakupów i obdarowywania swoich najbliższych. Poniżej przedstawiamy obchody chińskich świąt zakochanych.

Walentynki w Chinach

Qixi (七夕节) – tradycyjny Dzień Zakochanych w Chinach

Święto nazywane także Podwójną Siódemką, ponieważ przypada na siódmy dzień siódmego miesiąca w kalendarzu lunarnym. W najbliższym roku będzie to 7.08.2019 r. Legenda głosi, że pewien pasterz Niu Lang zakochał się z wzajemnością w pięknej tkaczce Zhi Nu. Para się pobrała i miała dwójkę dzieci. Ich szczęście nie trwało jednak długo i gdy bogini niebios dowiedziała się, że kobieta poślubiła śmiertelnika, zabrała ją do siebie. Mąż wyruszył na poszukiwania swojej miłości, jednak bogini stworzyła między nimi Drogę Mleczną, przez którą nie mógł się przedostać. Tylko siódmego dnia siódmego miesiąca parki tworzyły między nimi most, aby mogli się spotkać.

W dawnych czasach święto to miało na celu przedstawienie panien w jak najlepszym świetle przed potencjalnymi kandydatami na męża. Wykonywały one wtedy różne zadania, takie jak nawlekanie igły w świetle księżyca, a także inne czynności, które pokazywały je w roli godnych kandydatek na żonę. Modliły się również do bogini o dobre małżeństwo oraz męskiego potomka.

Najpopularniejszą potrawą spożywaną podczas tego święta są ciasteczka qiaoguo, przygotowywane z oleju, mąki, cukru i miodu. Miastami, które słyną z wyrobu tych wyrobów są Hangzhou, Ningbo oraz Wenzhou. Bardzo często jada się również różnego rodzaju owoce. Ponadto, w ten dzień popularne są śluby kilkunastu par jednocześnie. Jednakże, teraz święto nie cieszy się już taką popularnością jak dawniej, a młodzi Chińczycy wolą świętować zachodnie Walentynki.

Szkolenie: Import z Chin

Zachodnie Walentynki w Chinach

Chińczycy przejęli bardzo dużo zachodnich świąt, a jednymi z nich są Walentynki. Odbywają się 14 lutego tak samo jak w innych krajach. Walentynki w Chinach są obchodzone głównie przez młodych ludzi, którzy lubią wszystkie nowości. Święto Qixi jest nastawione na tradycje i czas rodzinny, natomiast obchody zachodnie są dla Chińczyków dniem wydawania ogromnych sum pieniędzy. W centrach handlowych znajdziemy ozdobne serduszka, pluszaki i inne gadżety. Panowie obdarowują kobiety drogimi prezentami, kwiatami, chodzą do kawiarni czy też restauracji. Święto to staje się z roku na rok coraz popularniejsze.

Święto Lampionów ( 元宵节)

Obchodzone jako ostatni dzień Chińskiego Nowego Roku. W tym roku odbywać się będzie 19.02.2019 r. Święto to ma w sobie wiele różnych znaczeń. Niektórzy nazywają je „prawdziwymi chińskimi walentynkami”, ponieważ co 19 lat święto to wypada dokładnie w dzień zachodnich Walentynek. Jest to rzadkie wydarzenie, więc uznaje się je za wspaniałą okazję do wyznania uczuć swojej drugiej połówce. Dla wielu młodych Chińczyków jest to jednak dylemat – spędzić czas z rodziną obchodząc Święto Lampionów, czy może ze swoim partnerem. Jest to również historyczny aspekt Festiwalu Latarni, w którym wszyscy mieszkańcy mogli świętować cały dzień i noc, a zajmujące się gospodarstwem domowym kobiety mogły spędzać czas razem z mężczyznami.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 10