VPN w Chinach – jak działa i który VPN wybrać?

Wybierając się w podróż do Chin, należy być przygotowanym na pewne niedogodności. Do pewnych standardów Europejczycy przyzwyczaili się tak bardzo, że nawet nie zakładają, że gdzieś mogłoby im zabraknąć codziennych udogodnień. W Chinach jedną z takich rzeczy jest brak dostępu m.in. do powszechnych na Zachodzie internetowych usług Google czy popularnych portali społecznościowych. Jedynym rozwiązaniem na obejście blokady jest skorzystanie z wirtualnej sieci prywatnej, powszechnie znanej jako VPN.

Ranking VPN

Czym jest VPN?

VPN to skrót od pełnej angielskiej nazwy Virtual Private Network (wirtualna sieć prywatna). Technologia ta pozwala nawiązać połączenie sieciowe z serwerem znajdującym się w wybranym miejscu na świecie. Wszelkie dane związane z aktywnością internetową zostaną dzięki niemu zaszyfrowane, a przesyłanie odbędzie się poprzez prywatny kanał bezpośrednio łączący użytkownika z serwerem. Przykładowo, będąc w Szanghaju, można nawiązać połączenie z serwerem w Tokio, dzięki czemu użytkownik korzysta z Internetu, jak gdyby znajdował się w Japonii. 

Dlaczego potrzebujesz w Chinach usługi VPN?

Ze względu na obowiązujące w Chinach restrykcyjne prawo dotyczące cenzury internetowej, wiele domen jest zablokowanych. Ich lista jest bardzo długa, jednak wśród najbardziej znanych można wyróżnić: Google, YouTube, Facebook, Instagram, Twitter, zagraniczne portale informacyjne jak np. BBC, The Washington Post, France 24 czy nawet serwis HBO. Sprawdź listę zablokowanych serwisów.

Wybierając się do Chin należy wziąć pod uwagę również fakt, że jest to kraj słynący z wysoko rozwiniętego cyberszpiegostwa. Chińskie strony często wydają się nie posiadać najprostszych zabezpieczeń, co może mieć duże znaczenie w kwestii przesyłania chociażby danych osobowych lub informacji służbowych.

Szkolenie Online - Import z Chin

Jak i kiedy zainstalować na swoim urządzeniu VPN?

VPN można zainstalować zarówno na laptopie jak i na smartfonie, należy jednak pamiętać, żeby zrobić to jeszcze przed wyjazdem. Jest to spowodowane tym, że zagraniczne strony umożliwiające pobranie VPN również są w Chinach zablokowane. Aby zainstalować wirtualną sieć prywatną na swoim komputerze bądź telefonie, trzeba pobrać go ze strony internetowej wybranego producenta. Korzystanie z niektórych VPN-ów jest płatne.

Zestawienie najpopularniejszych producentów VPN

ExpressVPN

ExpressVPN

ExpressVPN jest uznawany za najlepszy na rynku. Program można zainstalować na pięciu różnych urządzeniach. ExpressVPN posiada ponad 3000 serwerów w 94 krajach. Użytkownicy szczególnie cenią sobie jego szybkość i łatwość w obsłudze.

NordVPN

NordVPN

NordVPN to również bardzo popularny program. Posiada on ponad 5600 serwerów w 59 krajach. Jest płatny, jednak nieco tańszy niż ExpressVPN. Może obsługiwać sześć różnych urządzeń jednocześnie.

Surfshark

SurfsharkVPN

Surfshark przede wszystkim zapewnia możliwość obsługi nielimitowanej liczby urządzeń jednocześnie. W przypadku wykupienia subskrypcji na co najmniej dwa lata jest znacznie tańszy niż ExpressVPN i NordVPN.

CyberGhost VPN

CyberGhostVPN

CyberGhost VPN działa na siedmiu urządzeniach jednocześnie. Pozwala na wybór serwera w zależności od potrzeb, takich jak ściąganie plików, oglądanie online, czy wspólne granie.

TurboVPN

TurboVPN jest w darmowy przez pierwsze siedem dni, jednak dostępny tylko na telefonach komórkowych. Swoją siedzibę posiada w Chinach. Firma twierdzi, że nie przechowuje żadnych danych, jednak może zbierać je w razie potrzeby w celach prawnych.

Najlepszy VPN w Chinach – Astrill VPN

Astrill

Astrill to niezawodny VPN w Chinach – z nim ominiesz Wielki Cyfrowy Mur. Można go podłączyć do nieograniczonej liczby urządzeń. Do tego, użytkownicy mają nieograniczony transfer oraz nielimitowaną prędkość. Można zakupić plan dla użytkowników prywatnych i dla firm.

Który VPN wybrać?

Około 30% najpopularniejszych marek VPN jest kontrolowane przez chińskie firmy. Mając na uwadze bezpieczeństwo swoich danych przy wyborze wirtualnej sieci prywatnej należy pamiętać, aby wybrać zachodnią firmę.

Mimo że od lat najlepszą jakość usług, szybkość łącza, bezpieczeństwo oraz anonimowość w sieci zapewniał ExpressVPN, ostatnio, tak jak inne VPN, zawodzi w Chinach. Obecnie najbardziej niezawodnym VPN w Chinach jest Astrill, który bardzo polecamy.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3