Transport do Chin

Chiny to wielki rynek zbytu i świetny rynek docelowy dla przedsiębiorców chcących przeprowadzić ekspansję w kierunku dalekowschodnim. Jedną z kwestii, jaką należy rozważyć przy eksporcie do Państwa Środka, jest transport do Chin. Poniżej opisujemy dostępne środki transportu do przewozu towarów.

Transport do Chin

Transport do Chin

Transport kolejowy do Chin z Europy

Rozbudowana siatka połączeń kolejowych między Chinami a Europą to jedno z założeń Inicjatywy Pasa i Szlaku. Ważnymi punktami na mapie Nowego Jedwabnego Szlaku są Małaszewicze oraz Łódź.

Przewóz towarów koleją jest z reguły szybszy i bezpieczniejszy od transportu morskiego. Odległość między Europą a Chinami pokonywana jest w 12-20 dni. Dominują ładunki masowe o wadze do 120 ton na wagon.

Transport lotniczy do Chin z Europy

Jeśli zależy Ci na jak najkrótszym czasie przewozu do Chin (transit time), wybierz transport lotniczy. Warto rozważyć tę metodę transportu w przypadku przewozu żywności, kwiatów i farmaceutyków, a także produktów wartościowych jak biżuteria. Przewóz drogą lotniczą z Polski do Chin trwa 4-7 dni.

Transport morski do Chin z Europy

Około 70% wszystkich przewozów towarowych odbywa się za pomocą transportu morskiego. Jest to najekonomiczniejsza metoda przewozu cargo na długie dystanse. W ramach transportu morskiego do wyboru jest transport drobnicowy (LCL) i pełnokontenerowy (FCL). W przypadku FCL jeden przedsiębiorca wynajmuje cały kontener, a drobnicy – kilku importerów/eksporterów dzieli się przestrzenią jednego kontenera. Czas przewozu to 30-40 dni.

Dlaczego transport morski to najlepszy środek transportu cargo do Chin? Stawki frachtu morskiego do Chin są niskie – nawet 800 USD za kontener.

Port w Szanghaju jest najbardziej eksploatowanym kontenerowym portem morskim na świecie. Zobacz, jakie są największe porty kontenerowe w Unii Europejskiej i w Chinach!

Transport do Chin
SeaNews / RailFreight / Leschaco

Transport drogowy do Chin

Coraz popularniejszy staje się przewóz towarów transportem drogowym. Jego mocną stroną jest możliwość realizacji dostawy od drzwi do drzwi (door-to-door).

Transport drogowy jest szybszy od kolejowego (jest niezależny od kongestii kolejowych) i tańszy od samolotowego. Czas przewozu transportem drogowym między Europą a Chinami trwa 10-16 dni, np. między Warszawą a Xi’anem – ok. 12 dni.

Transport intermodalny do Chin

Przewozy kombinowane to transport przy użyciu środków przynajmniej dwóch rodzajów transportu. Jeśli chodzi o transport do Chin, to częstą kombinacją jest pociąg towarowy oraz statek kontenerowy. Na przykład, kontener może zostać przeładowany z pociągu na statek w Kaliningradzie, dzięki czemu czas przewozu wynosi nie 45, tylko 14 dni.

Szkolenie Online - Import z Chin

Eksport do Chin

Chiny to rozległy rynek o dużym potencjalne, lecz także i silnej konkurencji. Aby osiągnąć sukces eksportowy do Chin, musisz dopasować swój produkt do przyzwyczajeń i wymagań chińskiego konsumenta. Jest to silnie regulowany rynek – na przykład tak jak w UE funkcjonuje znak CE, tak w ChRL zastosowanie ma certyfikat CCC.

Czego nie wyeksportujesz do Chin?

Przepisy ChRL zakazują wwozu na teren kraju między innymi:

 • trucizn
 • sfałszowanych pieniędzy i papierów wartościowych
 • materiałów wybuchowych
 • amunicji i broni
 • zakażonych roślin i zwierząt
 • materiałów graficznych zagrażających bezpieczeństwu wewnętrznemu ChRL
 • niektórych barwników spożywczych.

Transport do Chin – podsumowanie

Do Chin towary można przewieźć drogą:

 • kolejową
 • drogową
 • lotniczą
 • morską

oraz transportem multimodalnym.

Czym są spowodowane niskie stawki frachtowe? Ogromna ilość kontenerów przypływa lub przyjeżdża z Chin, ponieważ dużo się importuje z tego kraju do Europy. Jako że w drugą stronę niekiedy kontenery jadą/płyną puste, ich zapełnienie jest bardzo opłacalne.

Interesuje Cię ekspansja na chiński rynek? By się dobrze przygotować, weź udział w szkoleniu o eksporcie do Chin. Jeśli szukasz spedytorów, złóż darmowe zapytanie na ShipHub.pl.

Wyceń transport za darmo
Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1