Korzystanie z systemu TARIC

TARIC (Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich) to system, który zawiera aktualne ustalenia krajów UE dotyczące handlu międzynarodowego. Pozwala on przedsiębiorcom na sprawdzenie obowiązujących taryf celnych oraz środków pozataryfowych (np. limitów ilościowych). Jeżeli sprowadzamy towar spoza UE, musi przejść on odprawę celną, dlatego warto zawczasu sprawdzić, ile będzie nas ona kosztować. Polski odpowiednik systemy TARIC to ISZTAR4. Poniżej znajduje się krótki przewodnik, informujący, jak korzystać z portalu TARIC.

taric

Jak wyszukać produkty w systemie TARIC

W pierwszej kolejności powinniśmy upewnić się, że prawym górnym rogu wybraliśmy język polski.

taric krok 1

Stronie TARIC mamy do dyspozycji trzy główne sposoby wyszukiwania produktów. Pierwszy to szukanie bezpośrednio poprzez kod HS towaru (kod Taric) i kraj pochodzenia – wystarczy wpisać je w wyszukiwarkę. Kod HS to kod przydzielony poszczególnym produktom lub grupom podobnych produktów, które nie posiadają własnego kodu. Pierwsze dwie cyfry oznaczają numer działu (od 01 do 99), w którym dany produkt się znajduje. Przykładowe kody to:

  • 1902 19 10 90 – Makarony niepoddane obróbce cieplnej, ze zwykłej pszenicy
  • 9703 00 00 00 – Oryginalne rzeźby i posągi, z dowolnych materiałów

Znajomość kodów HS jest nam potrzebna przy odprawie celnej, ponieważ na ich podstawie naliczane są stawki celne.

Gdy korzystamy z systemu, ale nie znamy dokładnych kodów, musimy skorzystać z jednego z dwóch pozostałych sposobów.

Jeden z nich możemy zobaczyć poprzez kliknięcie przycisku „dodatkowe kryteria” pod okienkiem na kod towarów. Okno „opis towaru” to nic innego jak wyszukiwarka tekstowa. Wystarczy wpisać nazwę poszukiwanej przez nas kategorii produktów.

krok 2

Czasem trzeba wypróbować kilka różnych nazw, ponieważ system nie wyłapuje wyrazów w liczbie pojedynczej czy niektórych nazw.

Poniżej znajduje się przykładowa próba wyszukania słowa „cytryna”. Jak widać, system pokazuje brak wyników dla danego słowa.

taric krok 3

Jeżeli natomiast wpiszemy w wyszukiwarkę „cytryny”, system zadziała poprawnie:

krok 4

Druga polecana metoda to wyszukiwanie produktów wg sekcji. Wszystkie trzydzieści jeden sekcji możemy zobaczyć po wciśnięciu przycisku „przeglądaj”.

taric krok 5

Przykładowo, jeśli szukamy cytryn, wchodzimy w sekcję drugą: produkty pochodzenia roślinnego, dział ósmy: owoce i orzechy jadalne. Pod spodem możemy znaleźć „owoce cytrusowe, świeże lub suszone”.

krok 6

Po rozwinięciu zakładki z cytrusami, możemy znaleźć cytryny „świeże” lub „pozostałe”. W zależności od poszukiwanej przez nas kategorii, klikamy we właściwy kod.

taric krok 7

Warto zaznaczyć, że w wielu przypadkach materiał, z którego wykonany jest produkt, ma niebagatelne znaczenie i właśnie od niego zależy szczegółowy kod naszego produktu. Jeśli nie znajdujemy, tego czego szukamy w wyszczególnionych kategoriach, klikamy w opcję „pozostałe”.

Szkolenie Online - Import z Chin

Jak sprawdzić stawki celne w systemie TARIC

Kiedy już znajdziemy właściwy kod HS, musimy wyszukać odpowiednią stawkę celną. W większości przypadków obowiązująca nas stawka będzie się znajdowała pod nazwą „stawka dla krajów trzecich”. Na zamieszczonym poniżej zdjęciu widać wyraźnie, że stawka dla krajów trzecich na cegły z lekkiego betonu wynosi 1,7%.

taric krok 8

Istnieje również możliwość, że poszukiwany przez nas kraj posiada preferencję taryfową. Wówczas znajduje się ona poniżej strony.

Poniżej widać preferencję taryfową na świeże cytryny z Egiptu:

krok 9

Na niektóre produkty mogą obowiązywać limity ilościowe, np. na alkohol. Poniżej widać, że w przypadku importowania Prosecco ze Stanów Zjednoczonych, istnieje ograniczenie wprowadzenia do swobodnego obrotu.

krok 10

Preferencje taryfowe mogą być przeróżne, dlatego trzeba być uważnym i nie sprawdzać jedynie stawki dla krajów trzecich.

Gdzie znaleźć informacje o podatkach w TARIC?

Jako że podatki takie jak VAT czy akcyza różnią się między krajami, informacji o ich wysokości nie można znaleźć w systemie TARIC. W tym celu należy się udać na polską stronę zintegrowaną z TARIC, noszącą nazwę ISZTAR4. O tym, jak korzystać z tego systemu, pisaliśmy w poradniku „Korzystanie z systemu ISZTAR4

System TARIC – Podsumowanie

TARIC to niezwykle pomocny system do sprawdzania stawek celnych obowiązujących w Unii Europejskiej. Stawki te i preferencje celne konkretnych krajów mogą ulegać zmianie, dlatego zawsze warto upewnić się, czy posiadane przez nas informacje są aktualne.

W przypadku podatków narodowych, np. VAT, informacji o nich nie znajdziemy na stronie TARIC. Wówczas musimy udać się na stronę polskiego systemu ISZTAR.

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 14