Święto Środka Jesieni 2019

Święto Środka Jesieni (中秋节) jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu chińskim. Przypada na piętnasty dzień ósmego miesiąca kalendarza lunarnego. Jest to święto ruchome, a Święto Środka Jesieni 2019 przypada na 13 września. Zazwyczaj są to trzy dni wolne dla Chińczyków. Jest to radosne święto, ponieważ rodziny zbierają się na wspólną biesiadę i podziwianie Księżyca. Wydarzenie przypada na moment, w którym jak Chińczycy mawiają: „Księżyc jest w pełni i rodzina gromadzi się w pełni”. Święto inaczej nazywane Świętem Księżyca wyznacza koniec okresu żniw.

Święto Środka Jesieni 2019

Samo święto sięga jeszcze antycznych Chin. Cesarze zawsze pamiętali o składaniu ofiar słońcu na wiosnę, natomiast księżycowi na jesień. Arystokratyczne rytuały szybko znalazły miejsce w domach zwykłych ludzi i tak co roku obywatele Chin zbierali się wspólnie na podziwianie pięknego Księżyca w pełni.

Legenda związana ze Świętem Środka Jesieni

Legenda poświęcona jest kobiecie o imieniu Chang’e. Dawno temu dziesięć słońc wypalało uprawy, doprowadzając ludzi do skrajnej nędzy. Mąż Chang’e, Hou Yi postanowił uratować sytuację. W tym celu wybrał się na Górę Kunlun i zastrzelił z łuku dziewięć słońc. Ostatniemu słońcu nakazał wschodzenie i zachodzenie zgodnie ze swoim czasem. Od tej pory Hou Yi cieszył się ogromną sławą, a ludzie okazywali mu wdzięczność.

Pewnego razu Cesarzowa Nieba Wangmu podarowała mężczyźnie eliksir, który miał sprawić, że stanie się istotą niebiańską. Hou Yi jednak nie chciał rozstawać się z ukochaną Chang’e. Magiczny eliksir zostawili na toaletce, co zauważył przebiegły Peng Meng.

Kiedy Chang’e została sama, Peng Meng postanowił zaatakować domostwo i wykraść eliksir. Chciał zaatakować kobietę, jednak ta szybko wypiła płyn i sama uniosła się w kierunku nieba. W ostatniej chwili chwyciła królika, którego zabrała ze sobą, aby dotrzymywał jej towarzystwa. Królik widząc, że Chang’e pragnie wrócić na ziemię, postanowił wynaleźć antidotum na eliksir. Niestrudzenie zbiera zioła, ale jeszcze nie udało mu się odnaleźć odpowiedniej formuły.

Hou Yi zrozpaczony utratą żony obserwował księżyc, który tej nocy świecił wyjątkowo jasno, a nieopodal niego kołysał się cień przypominający wyglądem Chang’e. Mężczyzna starał się dogonić księżyc, ale nie był w stanie. Hou Yi palił więc w ogrodzie kadzidła oraz rozkładał na stole ulubione owoce żony, czcząc w ten sposób jej pamięć. Mieszkańcy dowiedziawszy się o tragicznym wydarzeniu, również zaczęli rozpalać kadziła w świetle księżyca i modlić się o pomyślność i spokój do Chang’e. Zwyczaj ten rozprzestrzenił się i tak powstała tradycja czczenia Księżyca.

Ponadto, Księżyc symbolizuje pierwiastek żeński yin. Święto Środka Jesieni to w związku z tym także wielkie święto kobiet w Chinach. To na ich barkach spoczywa podtrzymywanie tradycji, utrzymywanie spokoju i pielęgnowanie więzi rodzinnych, tak jak robiła to Chang’e.

Jak Chińczycy obchodzą Święto Środka Jesieni 2019?

Symbolem święta są ciastka księżycowe. Ich historia sięga XIV wieku, kiedy Czyngis-chan najechał na Chiny. Według podań, nieszczęśliwi chińscy obywatele mieli zorganizować powstanie. Informację o nim przekazywali właśnie za pomocą karteczek w ciasteczkach, a napis nawoływał do powstania przeciwko Mongołom piętnastego dnia ósmego miesiąca.

Samo ciastko zrobione jest z mąki ryżowej i przypomina francuskie ciasto jakie znamy. Do mąki dodaje się również prażonego, kleistego ryżu. Najważniejszym jednak elementem ciastka jest nadzienie – może się tam znaleźć praktycznie wszystko. Nadzienie z czerwonej fasoli, pestki lotosu, migdały, cukier czy też orzechy. Zwieńczeniem całości jest żółtko jajka, symbolizujące pełnię Księżyca.

Ciastka mają przeróżne rozmiary – od maleńkich służących głównie jako przekąski, do takich wielkości pizzy, którymi może najeść się cała rodzina.

Wieczorem przy uroczystej kolacji zbiera się cała rodzina przebrana w stroje narodowe, aby razem biesiadować i czcić pamięć przodków. Jest to ogromna i wystawna uczta.

Ponadto w domu przygotowuje się ołtarzyki, na których stawia się figurkę królika. W zamian za szczęście i długowieczność, składa mu się w ofierze najsmaczniejsze i najlepsze owoce. A po obu stronach ołtarzyka ustawia się filiżanki z kawą. Gdy widać w nich Księżyc w pełni – jest to idealna okazja do rozpoczęcia uczty. Na wieczór przy domach Chińczycy rozpalają papierowe, festiwalowe latarnie.

Wielu Chińczyków decyduje się także na rodzinny wyjazd poza miasto w góry lub w inne turystyczne miejsca.

Decydując się na wizytę w Chinach w okresie tego święta należy zawsze zorientować się na jakie dni przypada świętowanie Święta Środka Jesieni. Ponadto w dobrym tonie jest obdarowanie drugiej strony właśnie tradycyjnymi ciastkami księżycowymi.

Zapraszamy też do śledzenia kalendarza świąt chińskich na 2019 rok.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 9