Święto Smoczych Łodzi

Wielkimi krokami zbliża się jedno z największych świąt w Chinach. Przygotowania już ruszają pełną parą, bowiem 18 czerwca odbędzie się Święto Smoczych Łodzi. Co za tym idzie – Chińczycy będą cieszyli się trzema dniami wolnymi, w tym roku między 16 a 18 czerwca. Jest to święto ruchome w naszym kalendarzu, bowiem odbywa się piątego dnia piątego miesiąca chińskiego kalendarza księżycowego. Pamiętajmy więc o corocznym sprawdzaniu daty tego wydarzenia.

Święto Smoczych Łodzi

Święto Smoczych Łodzi – historia święta

Święto Smoczych Łodzi to upamiętnienie wielkiego poety Qu Yuana, żyjącego w okresie Walczących Królestw. Bardzo przyczynił się do rozwoju chińskiej literatury, tworząc m.in. zbiór Pieśni z Chu oraz nowy gatunek wiersza. Znany ze swej wielkiej miłości do ojczyzny, utopił się skacząc do rzeki Miluo po tym, jak podbito jego państwo. Wówczas ludzie szukali go pływając łodziami po rzece. Aby ryby posiliły się czymś innym niż ciałem poety, rzucali kulki z ryżu. W ten sposób narodziła się tradycja Smoczych Łodzi.

Jak Chińczycy obchodzą Święto Smoczych Łodzi?

W czasie Święta Smoczych Łodzi najbardziej widowiskową częścią są wyścigi smoczych łodzi. Zasady wyścigów dokładnie określają długość i szerokość łodzi i wioseł oraz trasę. Każdemu zespołowi wioślarzy towarzyszy bębniarz, który wybija rytm wiosłowania, niczym w czasie poszukiwania Qu Yuana, kiedy bito w bęben, aby odstraszyć demony. Każda łódź jest pięknie ozdobiona głowami i ogonami smoków, czyniąc wyścig widowiskową i kolorową atrakcją. Sport ten tak bardzo przypadł Chińczykom do gustu, że od 1995 roku ustanowiono mistrzostwa świata. Ponadto zyskał popularność nie tylko w Chinach. W wielu miastach Polski także odbywają się takie wyścigi. Oprócz tego, obchodom towarzyszą wystrzały petard czy zawieszanie amuletów odstraszających złe duchy.

Ten ważny dzień spędza się z rodziną, która obdarowuje się wzajemnie kulkami ryżowymi o nazwie zongzi. Są to najczęściej trójkątne przekąski przyrządzone ze specjalnego rodzaju kleistego ryżu. Ich zawartość różni się w zależności od regionu. Znajdziemy zarówno wytrawne zongzi, które w środku mogą mieć mięso, grzyby, żółtko, owoce morza czy warzywa, jak i wersje na słodko z pastą z czerwonej fasoli, daktylami, miodem czy cukrem. Ich podanie też się różni: mogą być na ciepło jak i na zimno, owinięte w liście bananowca, bambusa czy lotosu i w różnych kształtach. Przyrządzanie takich kulek to wydarzenie, przy którym zbiera się cała rodzina, a obdarowanie nimi bliskich i przyjaciół to bardzo miły gest.

Utrudnienia w związku ze Świętem Smoczych Łodzi w Chinach

Kiedy rozpoczyna się lato, ludzie z całego świata z chęcią wybierają się poznawać i zwiedzać Chiny. Zalecamy jednak pamiętać o tym święcie i nie planować wówczas wycieczek po Państwie Środka. Wzięcie udziału w jednym z najbardziej tradycyjnych świąt jest jak najbardziej kuszące, można jak nigdy poznać chińską kulturę. Jednakże to nie jest dobry moment na zwiedzanie. Trzeba pamiętać, że wówczas wszyscy Chińczycy wracają do domów spędzić ten czas z rodziną lub sami korzystają z uroków swojego kraju i wyruszają w podróże poznawać miejsca w całych Chinach. Zwłaszcza najbardziej popularne zabytki jak Wielki Mur czy Terakotowa Armia są oblegane i wybranie się tam w takim okresie może wiązać się tym, że nie zobaczymy nic poza głowami tysięcy Chińczyków. Także w przypadku handlu lub kontaktów biznesowych z chińskimi firmami przypominamy o utrudnieniach w kontakcie czy transporcie.

Planując biznesowe i turystyczne wyjazdy do Chin, warto zapoznać się z kalendarzem chińskich świąt.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 10