Święto Smoczych Łodzi w Chinach

Święto Smoczych Łodzi (Duānwǔjié) to jedno z najważniejszych chińskich świąt, tuż obok Chińskiego Nowego Roku oraz Święta Środka Jesieni. Według kalendarza lunarnego przypada ono na 5 dzień 5 miesiąca. W Chinach na czas tego święta przypadają trzy dni wolne, dla Chińczyków jest to wspaniała okazja na organizowanie wycieczek czy spędzenie czasu w innych sposób, jednak najważniejszym wydarzeniem jest wyścig smoczych łodzi. Jeśli prowadzimy kontakty biznesowe z Chińczykami musimy wziąć pod uwagę, że komunikacja z nimi może być utrudniona. Nie jest to także dobry czas na zwiedzanie, gdyż miejsca turystyczne mogą być bardzo zatłoczone. W roku 2019 Święto Smoczych Łodzi w Chinach przypada na 7-9 czerwca.

Święto Smoczych Łodzi w Chinach

Święto Smoczych Łodzi w Chinach – geneza

Istnieją dwie wersje historii o tym jak narodziło się Święto Smoczych Łodzi w Chinach.

Chińczycy zapytani o legendę związaną z tym świętem na pewno opowiedzą o poecie i polityku Qu Yuanie. Był on postacią historyczną, żył w okresie Walczących Królestw i był ministrem w państwie Chu. Były to czasy niespokojne dla państwa Qu Yuana, który zdecydowanie protestował przeciwko zawieraniu przymierza z państwem Qin, za co został wygnany. Wkrótce państwo Qin zajęło ukochane państwo Qu Yuana, więc ten zrozpaczony rzucił się w nurt rzeki Miluo. Rybacy oraz mieszkańcy pobliskich okolic przyszli mu na ratunek. Zaginionego ciała poszukiwali na łodziach przemierzając wzdłuż i wszerz rzekę. Do wody wrzucali też kleiste kulki z ryżu (zongzi), aby ryby nie zjadły ciała wybitnego poety, niestety poszukiwania zakończyły się fiaskiem.

Obecnie owe kulki ryżowe także tradycyjnie wrzuca się do rzeki, aby zaspokoić głód duszy zmarłego poety.

Druga wersja opowiada natomiast o suszach i epidemiach jakie nawiedziły Chiny. Zrozpaczeni obywatele zwrócili się do jednego ze smoczych króli. W tym celu organizowali obchody ku jego czci, składali ofiary do rzeki, aby przebudził się i przyniósł deszcz, a także zakończył straszną epidemię. Stąd może więc wywodzić się tradycja ozdabiania łodzi głową smoka, któremu maluje się oczy na znak jego przebudzenia.

Jak Chińczycy obchodzą Święto Smoczych Łodzi?

Przede wszystkim w każdym mieście organizowane są huczne zawody smoczych łodzi. Zawodnicy ścigają się na różnych dystansach w drużynach składających się z dwudziestu dwóch osób. Łodzie płyną nawet z prędkością kilkunastu kilometrów na godzinę, a wioślarze mogą wykonać nawet 100 pociągnięć wioseł na minutę. Jest to efekt ich ciężkiej pracy na codziennych treningach, które zaczynają się wczesnym rankiem o 5. W czasie letnim jest to najlepsza pora, aby przygotować się do zawodów na rześkim i świeżym powietrzu.

Według tradycji Chińczycy przygotowują własnoręcznie w domu kleiste kulki ryżowe zwane zongzi. Są nadziewane praktycznie wszystkim: może to być wieprzowina, orzeszki, fasola, grzyby, krewetki. Zawinięte zostają w liście trzciny, bambusa lub bananowca, a następnie gotuje się je na parze. Jednak coraz częściej można kupić zongzi w sklepach, które oferują szeroką gamę tych wyrobów – od tradycyjnych po nadziewane wymyślnymi i drogimi składnikami, których cena może sięgać nawet do 2,2 tys. juanów (ok. 1,1 zł). Takie zestawy zazwyczaj są podarunkiem dla najbliższych, partnerów biznesowych lub szefów i wyrażają głęboką wdzięczność oraz szacunek wobec obdarowanej osoby.

Ponadto gruntownie sprząta się mieszkania, a na drzwiach wiesza się zioła oraz amulety, które mają przynieść zdrowie, szczęście i pomyślność, ale jednocześnie mają za zadanie wygonić złe duchy i zapobiec przyjściu kolejnych nieprzyjaznych istot.

Dla dzieci przygotowywane są maleńkie talizmany, w kawałku materiału zaszywa się zioła, które mają chronić dzieci przed chorobami i nieszczęściem.

Wierzy się także, iż w tym czasie woda w studni ma magiczne właściwości, a jajko może stać bez chwiania się. To ostatnie szczególnie dzieciom sprawia frajdę, które uwielbiają całymi dniami przesiadywać przy stole i sprawdzać tą właściwość.

Poza tradycyjnymi obchodami tego święta, Chińczycy korzystają również z wolnych dni od pracy oraz letniej pogody i wyjeżdżają na wycieczki oraz zwiedzają turystyczne miejsca.

Zachęcamy również do śledzenia terminów kolejnych świąt w Chinach w naszym kalendarzu.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 10