Święto Smoczych Łodzi 2020

Święto Smoczych Łodzi 端午节 (Duānwǔjié) jest jednym z czterech najważniejszych, tradycyjnych świąt chińskich. Co roku obchodzi się je piątego dnia piątego miesiąca kalendarza księżycowego. Święto Smoczych Łodzi w 2020 przypada na 25 czerwca. Chińczycy aż do 27 czerwca będą mogli obchodzić to święto w różnych zakątkach kraju. Jak co roku najbardziej zatłoczone będą duże miasta.

Święto Smoczych Łodzi 2020

Inne nazwy święta

Pod względem ilości nazw święto smoczych łodzi jest najbardziej bogate spośród wszystkich chińskich festiwali. Oprócz najbardziej znanej 端午节 (Duānwǔjié) istnieje około 20 innych nazw określających ten dzień, np. 龙舟节 (lóngzhōujié)、重午节 (chóngwǔjié)、端阳节 (duānyángjié)、端五节 (duānwǔjié)、重五节 (chóngwǔjié).  Najczęściej odnoszą się one właśnie do kalendarza księżycowego i mają związek z tradycjami tego święta.

Historia

Istnieją dwie najbardziej popularne historie związane z genezą Święta Smoczych Łodzi. Pierwsza z nich wiąże się z legendą o starożytnych Chińczykach, którzy uważali się za potomków smoka. Stąd każdego roku mieszkańcy południa, które było często pustoszone przez susze, organizowali rytuał budzenia boga-smoka, aby ten przyniósł im deszcz i żyzne zbiory.

Druga, chętnie opowiadana przez Chińczyków historia jest związana z poetą okresu Walczących Królestw – Qu Yuanem. Był on wielkim patriotom, który na znak sprzeciwu wobec niesprawiedliwej władzy popełnił samobójstwo skacząc do rzeki. Pobliscy mieszkańcy podjęli próbę uratowania poety, a gdy to się nie udało postanowili chociaż uratować jego ciało. Pływając w łodziach wrzucali do wody kulki ryżu, aby najedzone ryby nie ruszyły ciała mężczyzny.

Szkolenie Online - Import z Chin

Święto Smoczych Łodzi 2020 – obchody

Od tego dnia ludzie co roku upamiętniali śmierć poety. Z czasem tradycja ta przerodziła się w święto narodowe (w 2008 roku). Do teraz ludzie z całego kraju, a nawet poza jego granicami piątego dnia piątego miesiąca kalendarza księżycowego organizują wyścigi smoczych łodzi. Zawodnicy na ozdobionych smoczymi głowami łodziach ścigają się na różnych dystansach (250 m, 500 m, 1000 m, 2000 m). Liczba osób także jest ściśle określona. Jedna drużyna liczy 22 osoby: 20 wioślarzy, jednego sternika siedzącego z czerwoną chorągiewką przy smoczej głowie na dziobie oraz bębniarza wspierającego wiosłujących i wybijającego rytm.

Drugą ważną tradycją tego dnia są pierożki 粽子 (zòngzi). Kulki kleistego ryżu zawinięte w liście bambusa mogą mieć zarówno słone, jak i słodkie nadzienie (według indywidualnych upodobań) i są gotowane na parze. Podtrzymując zwyczaj wrzuca się je do rzeki, aby symbolicznie były pożywieniem dla duszy Qu Yuana. Przede wszystkim obdarowuje się nimi bliskich i coraz częściej też szefów czy partnerów biznesowych.

Jak przy okazji wielu innych chińskich świąt sprząta się domy, a na drzwiach wiesza się gałązki roślin leczniczych. Mają one nie tylko odstraszać złe duchy, ale przede wszystkim przynieść zdrowie i szczęście. W tym okresie popularne są także inne obrzędy mające chronić przed chorobami. Przykładowe to: picie tradycyjnego wina, kąpiele ziołowe czy przygotowanie małych talizmanów dla dzieci.

Duanwujie nie tylko jest świętem narodowym Chin, ale w 2009 roku jego obchody zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Coraz częściej festiwal ten zyskuje popularność również wśród obcokrajowców, a ludzie z całego świata zjeżdżają się do Chin, aby zobaczyć jego tradycyjne obchody.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 12