Chińskie walentynki – święto Qixi

Chiny także mają swój odpowiednik walentynek. Jest to święto Qixi (七夕节), które według tradycji zawsze przypada siódmego dnia siódmego miesiąca kalendarza księżycowego. Z tego względu zwane jest także Dniem Podwójnej Siódemki. Święto to obchodzą głównie dziewczęta, dlatego też nazywane bywa również Świętem Dziewcząt, Świętem Córek lub Świętem Siedmiu Umiejętności. W tym roku chińskie walentynki będą obchodzone 25 sierpnia.

Święto Qixi

Legenda święta Qixi

Pasterz Niu Lang zakochał się w tkaczce Zhi Niu, córce Bogini Niebios. Zakochani potajemnie wzięli ślub i mieli dwoje dzieci. Jednakże, ich miłość została zniszczona przez bogów, którzy nie godzili się na małżeństwo bogini ze zwykłym śmiertelnikiem i nakazali Zhi Niu powrócić do nieba. Pasterz wyruszył do nieba, aby móc odszukać ukochaną, ale Bogini Niebios utworzyła między nimi Drogę Mleczną, aby na zawsze ich rozdzielić. Zhi Niu została po jednej stronie, a Niu Lang i dzieci po drugiej.

Qixi

Według legendy, która ma już ponad 2000 lat, raz w roku, wieczorem siódmego dnia siódmego miesiąca kalendarza księżycowego sroki z całego świata zlatują się, aby na chwilę połączyć nieszczęśliwych kochanków. Tworzą Most Srok, na którym to Niebiańska Tkaczka spotyka się ze swoim ukochanym Pasterzem.

Zwyczaje na święto Qixi

Dawniej podczas święta Qixi panny chwaliły się swoimi umiejętnościami, aby zdobyć nimi serca swoich wybranków. Były to przede wszystkim gotowanie, haftowanie, szycie i gra na instrumentach muzycznych. Bardzo popularne było także nawlekanie nitki na igłę w świetle księżyca. Wieczorami dziewczęta siadały przy stole, pokazując swoje prace innym i modląc się o dobrego męża oraz szczęśliwe życie. Według starej tradycji, kilka dni przed Qixi kobiety wysiewały nasiona zbóż, aby w ten sposób prosić o narodziny syna.

Dziś święto nabrało bardziej komercyjnego charakteru. Współcześnie to mężczyźni zabiegają o uwagę kobiet. Popularne jest obdarowywanie ukochanych bukietem róż lub czekoladkami. Dodatkowo, w dzisiejszych czasach Święto Siedmiu Umiejętności to idealna okazja do zawarcia ślubu. W Chinach popularne są wówczas uroczystości z rekordową ilością par.

Chińskie walentynki

Święto Qixi – potrawy

Najsłynniejszą potrawą serwowaną na święto Qixi są ciasteczka w różnych kształtach „qiaoguo”. Wypiekane są z oleju, mąki, miodu i cukru. Z wyrobu „qiaoguo” najbardziej słyną miasta w prowincji Zhejiang: Hangzhou, Ningbo i Wenzhou.

Ponadto, na Dzień Podwójnej Siódemki je się także owoce. Najpopularniejszy jest wtedy arbuz pocięty w różne kształty.

Szkolenie Online - Import z Chin

Źródło grafik: https://www.baidu.com/

Oceń post

4.9 / 5. Ilość głosów: 16