Święta w Tajlandii 2022

Święta to czas powrotu do korzeni i kultywacji tradycji. Około 95% obywateli Tajlandii wyznaje buddyzm, zatem tamtejsze okazje do celebrowania będą się znacznie różnić od tych, które są nam dobrze znane. Wiele z nich odbywa się według kalendarza księżycowego. Magha Puja, Visakha Puja, Dzień Farmera, Asalha Puja, trzymiesięczny okres Vassa, Nowy Rok Songkran czy Loy Krathong to święta, które co roku wypadają w innym terminie. Warto zapoznać się z tymi terminami, jeśli mamy w planach współpracę biznesową bądź wizytę w celach turystycznych. Tajlandia jest monarchią konstytucyjną; w związku z tym wiele ważnych dni jest bezpośrednio związanych z rodziną królewską. Kiedy wypadają poszczególne święta w Tajlandii 2022?

Święta w Tajlandii 2022

Święta w Tajlandii 2022: pierwsza połowa roku

Nowy Rok 2022 – Wan Khuen Pi Mai

Data: 1 stycznia 2022 – dzień wolny

Święto: państwowe

Nowy Rok według kalendarza gregoriańskiego 1 stycznia jest obchodzony na całym świecie – również w Tajlandii. Zważywszy na ruch turystyczny, największe obchody mają miejsce w większych miastach jak Bangkok, Pattaya, Chiang Mai czy na wyspach. W mniejszych miastach czy na wsiach celebracja nie jest już tak zjawiskowa.

Narodowy Dzień Dziecka – Wan Dek Haeng Chat

Data: 8 stycznia 2022

Święto: narodowe

Narodowy Dzień Dziecka przypada na drugą sobotę stycznia. W tajskiej kulturze święto to odgrywa ważną rolę. Wiele tajskich agencji rządowych przygotowuje przeróżne atrakcje dla dzieci, a rodzice mają okazję przekazać i kultywować dobre wartości.

Dzień Nauczyciela

Data: 16 stycznia 2022

Święto: narodowe

Oprócz innej daty święto to zbytnio się nie różni od dobrze nam znanego Święta Nauczyciela, które w Polsce obchodzi się w październiku. Placówki oświaty mogą uznać dzień jako wolny, zwłaszcza te podlegające pod Urząd Komisji Edukacji.

Celebracja dnia rozpoczyna się od ceremonii, którą zaczyna buddyjska modlitwa. Następnie z każdej klasy oddelegowani są uczniowie, którzy składają nauczycielom kwiaty, świece i kije Joss znajdujące się na tradycyjnej tajskiej tacy Phan.

Dzień Królewskich Sił Zbrojnych Tajlandii

Data: 18 stycznia 2022

Święto: narodowe

Święto Królewskich Sił Zbrojnych Tajlandii obchodzi się od 2007 r. ku czci króla Naresuana, który zwyciężył pojedynek na słoniu z birmańskim księciem Mingyi Swa. Według źródeł wydarzenie to miało miejsce w 1593 lub 1592 roku. W tym specjalnym dniu na ulicach Bangkoku odbywają się parady wojskowe, dlatego trzeba mieć na uwadze możliwe problemy podczas przemieszczania się po mieście.

Chiński Nowy Rok

Data: 1 luty 2022 – dzień wolny

Święto: inne

Chiński Nowy Rok to święto ruchome, które przeważnie odbywa się pod koniec stycznia lub na początku lutego. W 2022 roku wypada ono pierwszego lutego. W przeciwieństwie do zachodniego Nowego Roku, to święto skupione jest na rodzinie, modlitwie do bogów i okazaniu szacunku zmarłym. Najważniejszym elementem jest wspólny rodzinny posiłek. Rodzice wręczają dzieciom czerwone koperty ang-pao, które są tajskim odpowiednikiem chińskich hongbao i również zawierają pieniądze. Pierwszego dnia Nowego Roku rodziny odwiedzają krewnych i składają im pomarańcze, które mają przynieść pomyślność na nowy rok.

Tajowie pochodzenia chińskiego przygotowują w swoich domach ołtarz z ofiarami dla przodków, który szykują na dzień przed Nowym Rokiem. Są to dania, które zostaną spożyte po modlitwie w Chiński Nowy Rok.

Podobnie jak w Chinach, na tajskich ulicach dominuje barwa czerwona. Sklepy i domy przyozdobione są pięknymi lampionami, na których znajdują się chińskie znaki symbolizujące szczęście i pomyślność. Na ulicach nie brakuje atrakcji. Tego dnia odbywają się parady smoków, prezentowane są tańce akrobatyczne czy pokazy sztucznych ogni.

Festiwal Kwiatów w Chiang Mai

Data: 4-6 luty 2022

Święto: inne

Obchody festiwalu trwają przez trzy dni. Ulice w centrum Chiang Mai przyozdobione są kolorowymi kwiatami. Pięknym widokiem są kwitnące tropikalne rośliny w tym okresie.

Tajowie celebrują to wydarzenie organizując przeróżne imprezy. Nie zabraknie takich wydarzeń jak:

  • wystawy kwiatowe
  • konkursy kwiatów
  • parady poświęcone kwiatom
  • konkursy piękności na Miss Kwitnącego Kwiatu i Międzynarodowej Miss Kwitnącego Kwiatu
  • targi żywności
  • programy rozrywkowe
  • pokazy muzyczne.
Festiwal Kwiatów Tajlandia

Walentynki

Data: 14 luty 2022

Święto: inne

Obchody tego dnia szczególnie niczym się nie różnią w porównaniu do Walentynek obchodzonych na Zachodzie, skąd ta moda przybyła. Zarówno młodzi jak i dorośli obdarowują swoją drugą połówkę drobnymi upominkami czy spożywają wspólnie romantyczną kolację.

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Makha Bucha – Magha Puja

Data: 16 luty 2022 – dzień wolny

Święto: państwowe

Jest to jedno z najważniejszych świąt buddyjskich, znane także jako Dzień Sangha (Czterokrotny Dzień Zgromadzenia). W innych krajach buddyjskich święto to jest celebrowane podczas pierwszej pełni księżyca, w marcu; w Tajlandii święto to obchodzone jest w czasie pełni księżyca, trzeciego miesiąca kalendarza księżycowego, czyli miesiąc wcześniej.

Makha Bucha upamiętnia moment, gdy 1250 mnichów zebrało się, aby okazać szacunek Buddzie.

W tym dniu świeccy Tajowie składają rano w świątyniach ofiary, żywność bądź inne artykuły, które mogą się przydać mnichom. Mnisi zbierają się po zmroku, przynosząc ze sobą kadzidła, kwiaty i świece. Następnie chodzą trzy razy wokół sali by oddać kolejno hołd trzem elementom wiary (Budda, Sangha i Dharma).

Narodowy Dzień Artystów

Data: 24 luty 2022

Święto: narodowe

Narodowy Dzień Artystów jest poświęcony pamięci tajskich artystów sztuki, muzyki, teatru, literatury i wielu innych dziedzin. Tego dnia obchodzona jest również rocznica urodzin artysty Buddy Loetla Nabhala, czyli króla Ramy II. Za jego panowania w Tajlandii panował najspokojniejszy czas, nazywany również “Złotym Wiekiem Literatury”.

Tego dnia można się spodziewać wystaw artystów i ich dzieł, seminariów na temat sztuki, konkursów recytatorskich czy wszelkich innych wydarzeń związanych ze sztuką.

Dzień Pamięci Króla Ramy III

Data: 31 marca 2022

Święto: narodowe

Dzień upamiętnia trzeciego władcę Siamu, który rządził Tajlandią od 21 lipca 1824 do 2 kwietnia 1851 roku. Przywrócił on kontakty z krajami zachodu. Za jego panowania tajska flota oraz słonie wsparły brytyjską armię w pierwszej wojnie angielsko-birmańskiej. Rozpowszechnił zachodnią medycynę wśród krajowych lekarzy, a także wyrażał aprobatę dla chińskiej kultury.

Dzień Służby Cywilnej – Wan Kharatchakan Phonlaruean

Data: 1 kwietnia 2022

Święto: narodowe

Święto narodowe, które upamiętnia podpisanie pierwszej ustawy o służbie cywilnej w 1929 roku. Pierwsze obchody odbyły się w pięćdziesiątą rocznicę, w 1979 roku. Ustawa uregulowała system biurokratyczny, a także stworzyła podwaliny nowoczesnej administracji w Tajlandii.

Od pierwszego do siódmego kwietnia organizowany jest Tydzień Służby Cywilnej, podczas którego organizowane są targi oraz wystawy.

Dzień Służby Cywilnej Tajlandia

Dzień Ochrony Tajskiego Dziedzictwa

Data: 2 kwietnia 2022

Święto: narodowe

Dzień Ochrony Tajskiego Dziedzictwa to tajskie święto narodowe, obchodzone corocznie od 1985 roku. Pierwsze obchody odbyły się na trzydzieste urodziny księżniczki Sirindhorn, która uzyskała licencjat z historii i doktorat z Rozwoju Edukacji. Dzień ten czci księżniczkę a także rodzinę królewską, która poczyniła kroki w celu ochrony tajskiej kultury i dziedzictwa narodowego.

Tego dnia nie zabraknie wydarzeń mających na celu poszerzenia wiedzy o kulturze kraju. Zatem można się spodziewać różnych seminariów naukowych, wystaw i podobnych imprez. Budynki są przystrojone tajskimi flagami.

Dzień Pamięci Chakri

Data: 6 kwietnia 2022 – dzień wolny

Święto: państwowe

Dzień znany również pod nazwami: Wielki Dzień Króla Buddha Yodfa Chulalok lub Dzień Pamięci Dynastii Chakri. W dzień ten upamiętnia się zapoczątkowanie dynastii Chakri w 1782 r. przez króla Ramę I. To on ustanowił Bangkok jako stolicę Syjamu.

Święto ma na celu upamiętnić wszystkich królów dynastii, którzy poczynili znaczący wkład w rozwój kraju. Obecny władca, król Bhumibol Adulyadej (Rama IX) jest dziewiątym, najdłużej panującym królem z dynastii. Podczas święta, król okazuje szacunek poprzednikom poprzez odwiedzenie Royal Panteon, w którym znajduje się osiem posągów naturalnej wielkości władców. Natomiast pod pomnikiem pierwszego króla dynastii Ramy I składany jest wieniec.

Szkolenie Online - Import z Chin

Tajski Nowy Rok – Songkran

Data: 13 kwietnia 2022 – dzień wolny

Święto: państwowe

Święto przypada na 13 kwietnia, jednak obchody trwają trzy dni, do 15 kwietnia włącznie. Songkran, czyli największy na świecie festiwal wody, to jedno z największych świąt obchodzonych w Tajlandii. W niektórych miejscach obchody mogą się wydłużyć do tygodnia.

Polewanie wodą symbolizuje oczyszczenie i nowy start. W domach odbywają się generalne porządki by rozpocząć Nowy Rok z czystą kartą. Posągi Buddy czy dłonie starszych są polewane wodą, co ma symbolizować szacunek.

Jest to dość ważne święto w kulturze tajskiej, dlatego prowadząc współpracę z kontrahentami z Tajlandii trzeba mieć na uwadze to, że w tym dniu mogą być niedostępni.

Tajlandzki Nowy Rok 2022

Dzień Ochrony Konsumentów

Data: 30 kwietnia 2022

Święto: narodowe

Święto ma na celu popularyzację praw konsumenta. Dzień ten upamiętnia rocznicę przyjęcia ustawy o ochronie konsumentów, która została przyjętą przez króla Ramę IX 30 kwietnia 1979 roku.

Tego dnia instytucję rządowe i pozarządowe przygotowują różne wydarzenia, które edukują obywateli na temat przepisów ochrony konsumenta i zwiększają świadomość ich znaczenia.

Narodowy Dzień Pracy

Data: 1 maja 2022

Święto: narodowe

Święto ustanowione przez rządową Administrację Pracy w 1932 roku. Na świecie świętowane jest jako Dzień Pracy. Tego dnia Tajowie mogą odpocząć i spędzić chwile z rodziną. Z tego powodu są organizowane różne wydarzenia, które umilą obywatelom czas.

Dzień Koronacji

Data: 5 maja 2022

Święto: państwowe

Prawie cztery lata po koronacji, piątego maja 1950 roku, Bhumibol Adulyadej został mianowany Ramą IX. Ceremonia trwała trzy dni. Do dziś trzeciego maja buddyjscy mnisi odprawiają nabożeństwo na cześć dynastii Chakri. Kolejnego dnia przewodniczący Braminów odczytuje oficjalną proklamację koronacji. Ostatniego dnia, zaraz po uczcie mnichów odbywa się koronacja, którą zwieńcza południowy salut 21 dział.

Festiwal Rakiet

Data: połowa maja

Święto: inne

Festiwal Rakiet to dwudniowy, wyjątkowo huczny festiwal obchodzony w północno-wschodniej Tajlandii. Największe wydarzenie ma miejsce w Yasothon w parku Phaya Thaen. Główną atrakcją są rakiety, które są wystrzeliwane z domostw, aby wyprosić u bogów dobrą porę deszczową, która wpłynie na udane zbiory. Ostatnimi czasy święto jest mocno promowane przez rząd.

Dzień Visakha Puja

Data: 6 maja 2022 – dzień wolny

Święto: państwowe

Święto ruchome, które obchodzi się podczas pełni księżyca szóstego miesiąca księżycowego. Jest to dość istotny dzień dla buddystów. Podczas pełni księżyca szóstego miesiąca księżycowego miały miejsce trzy ważne wydarzenia: narodziny, oświecenie i śmierć Buddy.

Tego dnia wyznawcy buddyzmu zbierają się przed świtem w świątyniach, gdzie wznoszą buddyjską flagę i śpiewają hymn na cześć Buddy, Dharmy (nauki Buddy) i Sangha (uczniów Buddy). Oddani mogą też przynieść proste ofiary jak kwiaty, świece czy patyczki zapachowe. Ofiary te mają za zadanie symbolizować żywot. Przypominają, że tak jak kwiaty zwiędną, tak jak świece czy patyczki wkrótce się wypalą, tak samo życie ulega rozkładowi i zniszczeniu.

Festiwal Fajerwerków
Szkolenie Online - Import z Chin

Dzień Farmera

Data: 13 maja 2022 – dzień wolny

Święto: państwowe

Znane także jako Królewska Ceremonia Orki, jest to święto ruchome, które obchodzi się na początku pory deszczowej. Zapowiada początek sezonu upraw ryżu. Ceremonią przewodzą król i królowa, a samo wydarzenie ma miejsce w Sanam Luang, w pobliżu Wielkiego Pałacu w Bangkoku.

Dzień Sunthorn Phu

Data: 26 czerwca 2022

Święto: narodowe

Święto upamiętnia Phra Sunthorn Vohara, czyli najwybitniejszego królewskiego poetę, urodzonego 26 czerwca 1786 roku. Stał się on znany ze względu na swoje wiersze, które przepełnione są tajską historią. Jego dzieła zostały zaadaptowane na komiksy, filmy, teksty piosenek; są także wystawiane jako dramaty. Tego dnia odbywają się konkursy poetyckie, konkursy na slogany, a w szkołach organizowane są wystawy poświęcone bohaterowi.

Poeta w dwusetną rocznicę urodzin został uhonorowany tytułem Wielkiego Światowego Poety przez UNESCO.

Złoty Budda w Tajlandii

Święta w Tajlandii 2022: druga połowa roku

Asalha Puja

Data: 13 lipca 2022 – dzień wolny

Święto: państwowe

Jest to szczególnie ważne święto w kulturze buddyjskiej. Odbywa się podczas pełni księżyca, ósmego miesiąca księżycowego. Upamiętnia wygłoszenie pierwszego kazania przez Buddę ponad 2500 lat temu.

Dzień ten mnisi zaczynają od modlitwy, a następnie odbywają procesję ze świecami. Tajscy buddyści tego dnia czynią wiele dobrych uczynków. Od rana do wieczora ofiarowują mnichom jedzenie, powstrzymują się od popełniania grzechów, a także uwalniają ptaki i ryby.

Vassa

Data: 14 lipca-9 października 2022; 14 lipca i 9 października – dni wolne

Święto: państwowe

Z dniem 14 lipca rozpoczyna się trzymiesięczny okres zwany Vassa, który trwa do 9 października. Vassa dosłownie oznacza “deszcz”.

Przez ten okres mnisi pozostają w jednym miejscu. Zazwyczaj spędzają go w świątyni, wykorzystując czas na medytację. Niektórzy świeccy buddyści powstrzymują się od palenia, picia alkoholu i spożywania mięsa.

Podczas pierwszego i ostatniego dnia (Khao Phansa i Wan Ok Phansa) zakazana jest sprzedaż alkoholu, są to również dni wolne od pracy.

Tradycja Vassa poprzedza czasy buddy Siakjamuni, gdy to żebraczy asceci powstrzymywali się od wędrówek w czasie pory deszczowej. Unikali takiego działania ze względu na możliwość nieumyślnego uszkodzenia upraw, owadów czy nawet zrobienia sobie krzywdy.

Vassa Tajlandia
Szkolenie: Eksport do Chin

Dzień Kobiet

Data: 1 sierpnia 2022

Święto: narodowe

Sierpień w kulturze Tajów jest miesiącem dosyć szczególnym; to w tym miesiącu przyszła na świat królowa Sirikit Kitiyakara. Dlatego też początek miesiąca ustanowiono Narodowym Dniem Kobiet. Dzień ten podkreśla wkład i znaczenie tajskich kobiet w rozwój kraju.

Dzień Matki i Dzień Królowej

Data: 12 sierpnia 2022 – dzień wolny

Święto: państwowe

Dwunasty sierpnia to zarówno Dzień Matki jak i urodziny Jej Wysokości Sirikit Kitiyakara, urodzonej w 1932 roku w Bangkoku. Tuż przed koronacją obecnego króla, wzięła z nim ślub w 1950 roku. W 1956 roku, gdy król przebywał w klasztorze, pełniła obowiązki regenta. Tak dobrze wywiązywała się ze swojego zadania, iż król w swoje urodziny 5 grudnia 1956 roku nadał jej tytuł Somdet Phra Nang Chao Sirikit Phra Borommarachininat. Tym samym stała się drugą w historii Tajlandii Syjamską Królową Regentką.

Dzień Pamięci Króla Bhumibol Adulyadej

Data: 13 października 2022 – dzień wolny

Święto: państwowe

Dzień upamiętniający powszechnie szanowanego monarchę i “ojca tajskiego narodu” – Bhumibol Adulyadej, który odszedł w 2016 roku.

Dzień Króla Chulalongkorn

Data: 23 października 2022 – dzień wolny

Święto: państwowe

Panujący w latach 1868-1910 król Chulalongkorn z dynastii Chakri, syn Mongkuta, wstąpił na tron w wieku 15 lat. Nazywany jest “królem-reformatorem”. Gdy obejmował rządy, infrastruktura kraju była rozwinięta do tak słabego stopnia, że szkoły czy szpitale były rzadkim widokiem. To on zniósł chłopstwo i wprowadził system podatkowy. Zaczął tworzyć szkoły i centra szkolenia zawodowego, a także dzięki jego inicjatywie powstał w kraju pierwszy szpital. Za jego panowania kraj przemienił się pod względem kulturowym i gospodarczym. Podobizna króla Chulalongkorn znajduje się też na banknotach o nominale 100 baht.

23 października obywatele ku czci króla składają przy jego grobie wieńce. W czasie święta wszędzie są rozwieszony portrety króla Chulalongkorn. Co po niektórzy wierzą, że zawieszony obraz przyniesie szczęście w biznesie.

Jest to święto państwowe, zatem trzeba mieć na uwadze niedostępność partnerów z Tajlandii.

Loy Krathong

Data: 9 listopada 2022

Święto: inne

Loy Krathong jest ruchomym świętem. Odbywa się corocznie wieczorem w pełnię księżyca dwunastego miesiąca według kalendarza księżycowego. Celebracja święta rozpoczyna się już dzień przed pełnią, a kończy dzień po.

Loy Krathong możemy przetłumaczyć jako „unoszący się koszyk”. Jak wskazuje nazwa, w czasie pełni ludzie zabierają nad rzekę swoje kosze (Krathong), które wykonane są z kory drzewa bananowego lub liści bananowca. W środku umieszczają kadzidła, świece, kwiaty, obcięte włosy lub paznokcie. Po zapaleniu świec kosze się kładzie na tafli wody. Odpływający kosz symbolizuję oddalające się nieszczęście. Współcześnie, poza tradycyjnymi obchodami, organizowane są również różne koncerty czy całonocne imprezy.

Na północy Tajlandii w tym samym czasie obchodzone jest święto Yi Peng. Dzięki temu poza rozświetloną rzeką Ping, można również podziwiać wznoszące się ku niebu latarnie.

W dużych miastach jak Bangkok czy Sukhothai, wiele budynków, mostów i inne obiekty są udekorowane jasnymi światłami.

W pobliżu daty świętowania Loy Krathong, przez okres dwóch tygodni przygotowywane są specjalne iluminacje, parady, a nawet można podziwiać pięknie oświetlone stawy.

Święta w Tajlandii 2022 Loy Krathong
Szkolenie Online - Import z Chin

Dzień Ojca i Rocznica Urodzin Króla Bhumibol Adulyadej

Data: 5 grudnia 2022 – dzień wolny

Święto: państwowe

Piątego grudnia jubileusz swoich urodzin obchodzi, uważany za ojca narodu, król Rama IX. Tego dnia na ulicach można zauważyć dominujący wszechstronnie kolor żółty. Ma to związek z tym, że każdy dzień tygodnia w Tajlandii ma przypisany kolor. Król przyszedł na świat w poniedziałek, więc ten kolor go reprezentuje.

Król Bhumibol Adulyadej był najdłużej panującym monarchą na świecie. Zdobył szacunek i uznanie Tajlandczyków poprzez troskę o dobrobyt obywateli, rozwój kraju, a także prowadzenie ostrożnej polityki zagranicznej.

Jako iż jest to święto narodowe, wszelkie instytucje jak banki, biura, urzędy itp. mogą być zamknięte.

Wieczorami zamyka się ulice dla ruchu samochodowego, aby mieszkańcy w spokoju mogli podziwiać pokazy fajerwerków. Święto ma na celu ukazać oddanie i wierność dla monarchy.

Mimo, że król odszedł 13 października 2016, rocznica jego urodzin dalej jest świętowana.

Dzień Konstytucji

Data: 10 grudnia 2022 – dzień wolny

Święto: państwowe

Tego dnia mieszkańcy Tajlandii mogą wyrazić swoją wdzięczność monarchii za przyznanie im prawa do rządzenia swoim krajem. Wszędzie znajdziemy wyświetlone wizerunki królów, a na ulicach odbywają się parady z petardami. W Dzień Konstytucji wszystkie urzędy i szkoły rządowe są zamknięte.

Sylwester

Data: 31 grudnia 2022 – dzień wolny

Święto: państwowe

Tajowie preferują spędzać ten czas w gronie rodzinnym. Dzięki kilkudniowej przerwie mają czas na podróż do rodzinnych stron i możliwość dłuższego odpoczynku.

W Sylwestra dużą popularnością cieszą się potrawy zawierające owoce morza. Wszystkie restauracje są wypełnione turystami oraz Tajami przybyłymi wraz z całą swoją rodziną.

Nie zabraknie tu również imprez, które odliczają czas do końca roku. Fajerwerki, pokazy świetlne czy pokazy laserów to główna atrakcja dnia, którą często poprzedzają występy na żywo. Jedną z atrakcji jest też wieczorne zwiedzanie świątyń, które ma przynieść szczęście i spokój ducha w Nowym Roku.

Podobnie jak na Zachodzie, Sylwester to nie jest dobry czas na realizację planów biznesowych.

Święta w Tajlandii 2022

Święta w Tajlandii w 2022 r. a biznes

Święta w Tajlandii 2022 - kalendarz

Zapoznawszy się z świętami obchodzonymi w Tajlandii, łatwiej będzie nam zaplanować przyszłą współpracę z potencjalnymi kontrahentami czy przygotować się na ewentualne opóźnienia w dostawach z powodu zamknięcia lotnisku czy portów.

Podobnie jak na Zachodzie, święta (szczególnie ustawowo wolne) nie jest to dobry czas na realizację planów biznesowych. Rozpoczynając jakąkolwiek współpracę z zagranicznymi partnerami warto zapoznać się z ich kulturą, by uniknąć w przyszłości nieprzyjemnych sytuacji.

Jednak w celach turystycznych święta to doskonała atrakcja, która zapewni nam niezapomnianych wrażeń. Warto dobrze przemyśleć datę wyjazdu, aby poznać kulturę tego malowniczego kraju od środka.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2