Święta w Singapurze 2022

Singapur jest krajem wielu narodowości. Spotkamy tu nie tylko Chińczyków, ale również Malajów czy Hindusów. Na jego święta oraz dni wolne nakładają się aż cztery kalendarze – chiński, hinduski, muzułmański oraz gregoriański. W wyniku tego, są one niestałe i co roku przyjmują inną datę. Jednak to co łączy większość z nich to huczne obchody, które w Singapurze są organizowane na dużą skalę. Niezależnie od narodowości oraz religii, wszyscy obywatele wspólnie świętują i angażują w obchody danego dnia. W poniższym artykule zagłębimy się we wszystkie najważniejsze święta w Singapurze 2022, biorąc pod uwagę nie tylko samą historię ich powstania, ale również szczególne znaczenie dla obywateli Singapuru.

Święta w Singapurze 2022

Święta w Singapurze 2022: pierwsza połowa 2022 roku

Chiński Nowy Rok 2022

Data: 1-2 lutego, dni wolne od pracy

Chiński Nowy Rok to bez wątpienia najważniejsza data w kalendarzu księżycowym. Święto nazywane również Świętem Wiosny (春节 – czyt. chūnjié), jest czasem spotkań w rodzinnym gronie, obdarzania bliskich prezentami oraz spędzania czasu przy wspólnych posiłkach. W czasie święta rozwieszane są tradycyjne, chińskie lampiony (灯笼 – czyt. dēnglóng), kuplety wiosenne (春联 – czyt. chūnlián) oraz organizowane pokazy fajerwerków. Jest to również idealna okazja do wręczenia tradycyjnych „czerwonych kopert” (红包 – czyt. hóngbāo), do których wkłada się pieniądze. Dzieciom również są wręczane koperty (压岁钱 – czyt. yāsuìqián), natomiast znajdują się w nich zdecydowanie mniejsze sumy. Chiński Nowy Rok jest świętem obchodzonym hucznie. Wiąże się z nim dużo tradycji oraz legend, jednak te najważniejsze – szczególnie w Singapurze – zostaną przedstawione poniżej.

Obchody Chińskiego Nowego Roku w Singapurze

W Singapurze w ciągu tych dni organizowanych jest wiele pokazów. Oficjalna ceremonia rozpoczęcia Chińskiego Nowego Roku następuje w czasie rozświetlenia ulic pięknymi lampionami. Sam proces zapalania lampionów jest oglądany przez tysiące obywateli. Największym wydarzeniem jest parada Chingay, najczęściej porównywana do festiwali kostiumowych i karnawału. Poruszające chińskie serca przedstawienie, przechodzi przez główne ulice miast z towarzyszącymi mu fajerwerkami oraz tradycyjnymi tańcami. Warto również odwiedzić Chiński Festiwal Sztuki, którego głównymi atrakcjami są masowe pokazy sztuk wizualnych i performatywnych.

Najważniejszą częścią CNY są jednak spotkania rodzinne, na które świętujący bardzo często wędrują z najdalszych zakątków kraju. Warto wziąć pod uwagę, że Chiński Nowy Rok jest czasem, kiedy liczby podróżujących pobijają rekordy. Wiąże się to nie tylko z ogromnym ruchem w kraju, ale również z zamknięciem wielu biznesów. Chińczycy na pierwszym miejscu zawsze postawią swoją rodzinę, dlatego w tym czasie jakiekolwiek nakłanianie oraz nalegania na spotkania biznesowe jest niewskazane. Mimo, że Chiński Nowy Rok oficjalnie obowiązuje przez dwa dni, fabryki i przedsiębiorstwa często mogą być zamknięte nawet przez kilka tygodni. Kontakt z pracownikami jest w tym czasie bardzo utrudniony, często występują duże opóźnienia w zamówieniach, które dla firm zachodnich są frustrujące. Jednak musimy zrozumieć, że jest to dla Chińczyków najważniejsze święto w roku, równoważne z naszą Wigilią.

Kolor czerwony a Chiński Nowy Rok

Czerwony jest oficjalnym kolorem Święta Wiosny, dlatego zobaczymy go nie tylko na stoiskach z upominkami i tradycyjnymi akcesoriami, ale również na wiosennych kupletach, tradycyjnych lampionach czy ubraniach.

Dlaczego to właśnie on jest tak silnie kojarzony z tym świętem? Jest to związane z legendą, o smoku 年 (Nián), którego imię dosłownie oznacza rok. Smok co roku nawiedzał chińską wioskę, jedząc mieszkańców i niszcząc osady. Tego samego dnia każdego roku, mieszkańcy wioski jedli wcześnie, zamykali dokładnie swoje zapasy oraz szli w góry, aby uniknąć ataku smoka. Pewnego dnia do wioski przyszedł starszy mężczyzna o srebrnych włosach, obiecując mieszkańcom, że uchroni ich od kolejnego ataku smoka. Gdy bestia ponownie włamała się do wioski, obywatele odpalili fajerwerki, które przestraszyły smoka, a starszy mężczyzna wyszedł mu naprzeciw w czerwonej szacie. Od tamtego momentu mieszkańcy wsi co roku ubierali się na czerwono, wieszali w wiosce czerwone lampiony, drzwi domów ozdabiali czerwonymi kupletami, a wieczorem odpalali fajerwerki. Smok już nigdy więcej nie powrócił do wioski.

Chiński Nowy Rok

Wielki Piątek 2022

Data: 15 kwietnia, dzień wolny od pracy

Jest to święto, które może nas szczególnie zdziwić w związku z tym, że jest świętem typowo chrześcijańskim. Jednak w Singapurze prawie 13% obywateli jest wyznania chrześcijańskiego, a Wielki Piątek nie jest w tym państwie jedynym świętem, które zalicza się do tej religii.

Jeżeli chodzi o obchody tego dnia, to niewiele różnią się one od naszych polskich tradycji. Wielki Piątek zaczyna się od Niedzieli Palmowej – w Singapurze jest to 10 kwietnia 2022. W Niedzielę Palmową obywatele uczestniczą w paradzie, niosąc ze sobą palemki. Ich liście są składane tak, aby przypominały kształtem krzyż. W najbliższy piątek po Niedzieli Palmowej kościoły organizują specjalną mszę poświęconą ukrzyżowaniu Jezusa.

W Singapurze w czasie Wielkiego Piątku rodziny zazwyczaj zbierają się przy wspólnym stole, tradycyjnie jedząc mięso jagnięce. Popularnym zwyczajem jest również dzielenie się z rodziną i przyjaciółmi przyprawianym chlebem w kształcie krzyża, czekoladowymi króliczkami i jajkami, żelkami oraz słodyczami Wielkanocnymi. Ogrody botaniczne w Singapurze organizują również wiele aktywności dla dzieci, w czasie których mają one okazję dowiedzieć się czegoś więcej o firmie Coca-Cola oraz w jaki sposób przygotowywać czekoladowe króliczki. Oprócz tego bardzo popularną atrakcją – dotychczas organizowaną główne przez kultury z Zachodu – jest wspólne szukanie jajek wielkanocnych w parkach publicznych. Ten kto znajdzie jak największą liczbę jajeczek, dostaje drobny prezent. Są to proste aktywności, jednak na stałe zagościły w tradycji Singapuru.

Tak jak u nas, Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy, co oznacza, że biznesy, szkoły i lokale usługowe będą zamknięte.

Szkolenie: Eksport do Chin

Dzień Pracy 2022

Data: 1 maja

Dni wolne: 1-3 maja

W większości innych państw jest on powiązany z burzliwymi protestami pracowników, dotyczących złych warunków pracy oraz wynagrodzenia. Natomiast w Singapurze masowe demonstracje nie są popularne. Wręcz przeciwnie, jest to święto obchodzone bardzo pokojowo, bez potyczek z rządem. Przedstawiciele pracowników oraz związki pracy organizują marsze pokojowe oraz spotkania z politykami, w kulturalny sposób przedstawiając swoje zmartwienia oraz oczekiwania powiązane z warunkami pracy. Zaraz potem wszyscy wracają do domu, spędzając resztę dnia z rodziną. Wydarzeniem, o którym warto wspomnieć, jest otwarcie w tym dniu rezydencji Prezydenta. Na około stu akrach ziemi organizowane są pikniki, koncerty oraz atrakcje dla dzieci.

Jest to również dzień, kiedy wiele firm daje premię najlepszym pracownikom, a sklepy często oferują klientom rabaty. Mimo, że jest to święto narodowe, zamknięte są jedynie szkoły oraz instytucje państwowe. Sklepy i restauracje pozostają otwarte.

Hari Raya Puasa 2022

Data: 3 maja, dzień wolny od pracy

Jest to święto muzułmańskie, jednak niezależnie od wyznania, w tym dniu wszyscy obywatele Singapuru obchodzą je hucznie.

Hari Raya Puasa jest dwudziestym dniem miesiąca Ramadanu. Tradycyjnie, w ramach symbolu jedności, cała rodzina ubiera się w jednakowym kolorze i wspólnie idzie do meczetu. Wieczorem zbierają się w domu lub w meczecie, aby wspólnie uczestniczyć w kolacji. Tradycją jest również dawanie dzieciom oraz osobom starszym pieniędzy.

W Singapurze, oprócz tradycyjnych aktywności opisanych powyżej, obywatele uczestniczą również w wielu innych. W tym dniu warto odwiedzić swoich sąsiadów i przygotować się na wielką ucztę. Im więcej osób zostanie zaproszonych tym lepiej! Jeżeli razem z rodziną chcemy wciągnąć się w wir festiwali, koniecznie trzeba wybrać się na wyspę Sentosa, gdzie spotkamy się z masą występów – zaczynając od tradycyjnych tańców, a kończąc na koncertach muzyki wschodniej i malajskiej. Warto również odwiedzić Bazaar Ramadhn, położony w singapurskim obszarze Geylang. Oprócz zrobienia sobie pięknego tatuażu z henny, możemy również porozglądać się po wielu stoiskach z jedzeniem i poszukać naszych ulubionych smaków. Ulica Geyland oraz Sims Ave są dwiema lokalizacjami, po których możemy chodzić cały wieczór, szukając rozrywek i pysznego jedzenia. Są to najbardziej oblegane miejsca w tym dniu!

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Święto Vesak

Data: 15 maja

Dni wolne: 15-16 maja

Jest to święto buddyjskie, symbolizujące dzień narodzin, oświecenie oraz śmierć Buddy. Tradycyjnie przypada w czasie majowej pełni księżyca, dlatego zgodnie z kalendarzem lunarnym jest określany pełnią księżyca miesiąca Vaiśākha. Zazwyczaj przypada 15 dnia czwartego miesiąca Chińskiego Kalendarza Lunarnego.

Tradycję związane ze świętem Vesak

Jest to święto, w którym buddyści ponownie poświęcają się naukom swojego mentora. Dzień zaczyna się bladym świtem, a pierwszą wykonywaną czynnością jest rozwieszenie flagi Buddyjskiej oraz śpiewanie pieśni chwalącej Buddę i jego nauki. Wierni zbierają kwiaty, świece oraz kadziła, w ofierze składając je u stóp posągu Buddy. Ich ostateczne podpalenie ma oznaczać, że życie jest ulotne, a wszystko co posiadamy ostatecznie rozpadnie się i przeminie. Reszta dnia jest poświęcona na wykonywanie dobrych uczynków, które według wierzeń Buddy są potrzebne do pełnego życia. W związku z tym, popularnym widokiem są masowe zgrupowania buddystów w szpitalach, domach starców oraz przy ulicach zamieszkanych przed bezdomnych. Pomoc ludziom jest w tym dniu ich powinnością.

Święto kończy się procesją, w czasie której buddyści idą na kolanach, co trzeci krok kłaniając się w stronę posągu Buddy. Jest to czynność określana jako „three step, one bow ritual”. W czasie ukłonu modlą się o dobrobyt, pokój na świecie oraz skruchę. Jest to zazwyczaj bardzo męcząca, dwugodzinna procesja, w której uczestniczą obywatele tylko tego wyznania.

Dla osób innej wiary oraz nie utożsamiających z żadną religią jest to kolejny dzień wolny od pracy, nie wyróżniający się niczym szczególnym. Mimo to, jest to idealna okazja do zapoznania się z buddyjską kulturą oraz hucznymi obchodami tego dnia, dlatego wiele świątyń oferuje możliwość uczestniczenia oraz przyglądania się oficjalnym obrzędom. Warto odwiedzić Klasztor Kong Meng San Phon Kark, który szczyci się zapierającą dech w piersiach architekturą, posągami oraz malowidłami. W Buddyjskim Centrum Amithabha przyjrzymy się modlitwom rytualnym, a w Świątyni Mangala Vihara możemy podziwiać drzewo Bodhi, które jest potomstwem oryginalnego drzewa, pod którym sam Budda osiągnął oświecenie.

Wyznawcy Buddyzmu w Singapurze stanowią około 30% całego społeczeństwa. O ile dla nich jest to święto niezwykle ważne, któremu poświęcają całą swoją uwagę, dla reszty obywateli jest to zwykły dzień wolny od pracy. W związku z tym zarówno kontakt jak i produkcja handlowa nie powinny być w tym czasie utrudniona. W porównaniu do Chińskiego Nowego Roku, który wstrzymuje produkcję wszystkich firm stacjonujących w Chinach, Vesak nie stoi na przeszkodzie do prowadzenia biznesów.

Święta w Singapurze 2022 Święto Vesak

Święta w Singapurze 2022: druga połowa 2022 roku

Hari Raya Haji

Data: 10 lipca

Dni wolne: 10-11 lipca

Jest to kolejne święto muzułmańskie, celebrujące gotowość Ibrahima do poświęcenia swojego syna – Izmaela. Jest również znane jako Święto Ofiarowania. Następuje 70 dni po Ramadanie.

Mieszkający w Singapurze Muzułmanie wkładają wiele wysiłku w odpowiednie obchody swojego dnia. Ubierają się odpowiednio do okazji i zbierają w meczetach, słuchając kazań i modląc się. Najważniejszą częścią święta jest jednak sama ofiara – Korbari. Zostaje nią najczęściej krowa, owca, jagnię lub koza, które są szybko zabijane przy modlitwie. Jest to nawiązanie do ofiary, którą Ibrahim był złożyć na rozkaz Boga. Po odwiedzeniu meczetu następuje czas na odwiedzenie swojej rodziny, aby spożyć z nimi posiłek. W tym dniu odbywa się wiele festynów i uroczystości, a ulice miast są pięknie ozdobione.

W jaki sposób osoby pozostałych religii mogą uczestniczyć w atrakcjach tego święta? Jedną z możliwości jest odwiedzenie swoich muzułmańskich znajomych, którzy z przyjemnością ugoszczą nas w swoich domach i zaproszą na kolację. Polecane jest również odwiedzenie muzułmańskiej okolicy Kampong Glam, w której tego dnia organizowane są wielkie przyjęcia. Warto do niej przyjść dopiero wieczorem z uwagi na to, że w ciągu dnia większość muzułmanów przebywa w meczetach. Dopiero po zmroku zaczyna się prawdziwe świętowanie.

Dzień Niepodległości 2022

Data: 9 sierpnia, dzień wolny od pracy

W roku 1965 Singapur stał się niezależnym państwem – miastem. 9 sierpnia to czas, kiedy wszyscy obywatele mają okazję wyjść na ulice i zademonstrować swój patriotyzm oraz postępy, jaki osiągnęli jako społeczeństwo.

W Singapurze Dzień Niepodległości obchodzi się w luksusowej dzielnicy Marina Bay. Z poprzedzającą przemową premiera, obywatele świętują ten dzień w towarzystwie koncertów, przedstawień szkolnych i parady jednostek wojennych. Po całym dniu atrakcji odbywa się pokaz fajerwerków oraz wspólne śpiewanie hymnu.

Jest to święto, które obchodzi się w każdym kraju w bardzo podobny sposób. U nas w Polsce również świętujemy w towarzystwie wielu parad i ceremonii, a w szkołach często są wystawiane spektakle teatralne i apele. Jest to dzień wolny od pracy, w związku z tym placówki szkolne jak i administracyjne są zamknięte.

Szkolenie Online - Import z Chin

Deepavali 2022

Data: 22 października, dzień wolny od pracy

Deepavali – inaczej określane Festiwalem Świateł – jest świętem hinduskim. W Indiach jest obchodzone bardzo hucznie przez około pięć dni, natomiast w Singapurze świętowanie trwa tylko przez jeden dzień. Jest to moment świętujący wygraną dobra nad złem. W związku z tym, że jest to święto kalendarza hinduskiego, co roku występuje w innej dacie – jednak zawsze przypada na połowę października lub listopada.

Świętowanie rozpoczyna się o wczesnym poranku. Hindusi biorą kąpiel w oleju, a następnie w kolorowych strojach idą do lokalnej świątyni na modlitwę. W Indiach świętujący w dodatku ozdabiają drzwi mieszkań zielonymi liśćmi mango, zapalają gliniane lampy i malują na podłodze rangolę. Tak jak większość hinduskich świąt, Deepavali ma swoje przysmaki, przygotowywane specjalnie na ten moment. Są to między innymi naleśniki ryżowe, ciasto smażone w głębokim oleju i polane syropem, słodycze zrobione z fasolki mung czy ciasta z soczewicy. W tym dniu, w dzielnicy Singapuru określanej jako Little India District, możemy spodziewać się tłumów zbierających się przy rozstawionych marketach i stoiskach.

W czasie Deepavali warto odwiedzić świątynię Sri Veeramakaliamman, której historia sięga aż do połowy XVII wieku. Zobaczymy w niej nie tylko wiele posągów hinduskich bogów, ale również będziemy mieli okazję do jej podziwiania pięknej architektury. Inną świątynią, w której tego dnia będą czekać na nas atrakcje jest Sri Mariamman. Obejrzymy w niej popularny Fire Walking Festival, który polega na chodzeniu gołymi stopami po rozżarzonych węgielkach. Celem tego obrzędu jest demonstracja swoich poziomów czystości. Następnego dnia w tej samej świątyni występuje Procesja Srebrnych Rydwanów, w czasie której rydwan zabiera boginię Draupadi ze świątyni do dzielnicy Little India. Według Hindusów procesja przynosi społeczności szczęście i błogosławieństwo.

Deepavali hinduskie święto

Święta Bożego Narodzenia 2022

Data: 25 grudnia

Dni wolne: 25-26 grudnia

W Wigilię Singapurczycy – głównie ci wierzący – odwiedzają kościół, w którym odliczają minuty do Bożego Narodzenia. Większość kościołów odprawia w tym dniu tradycyjne nabożeństwa, które trwają aż do północy. W sam dzień Bożego Narodzenia msze są odprawiane jedynie w porannych godzinach.

Oprócz klasycznego obchodzenia tego święta, Singapurczycy korzystają głównie z świątecznych marketów, stoisk i atrakcji organizowanych w miastach. Popularnym spędzeniem dnia jest chodzenie po sklepach, które 25 grudnia nie tylko są otwarte do późnych godzin, ale również oferują wiele zniżek i promocji. Najpopularniejszymi atrakcjami są stoiska w Great Christmas Village na ulicy Orchard i festyn świąteczny w Christmas Wonderland. Ten moment jest również idealną okazją do odwiedzenia przepięknie ozdobionego Universal Studios w Singapurze, które tego dnia wystawia mnóstwo koncertów i atrakcji dla osób w każdym wieku.

Święta w Singapurze 2022 kalendarz

Święta w Singapurze 2022 – podsumowanie

Święta w Singapurze są podzielone na wiele kategorii i wliczają się w aż w cztery kalendarze – chiński, muzułmański, hinduski oraz gregoriański. Większość z nich jest ruchoma, co oznacza, że każde ze świąt co roku przypada na inny dzień lub nawet miesiąc. Trzeba to koniecznie wziąć pod uwagę w przypadku podróży do Singapuru. Jeżeli trafimy na święto, większość instytucji i biznesów będzie zamknięta. Oczywiście wszystko zależy od danego święta – nie wszystkie narodowości będą uczęszczać w ceremoniach święta muzułmańskiego czy hinduskiego.

Największą uwagę trzeba zwrócić na Chiński Nowy Rok, który jest ogromnym problemem dla zagranicznych inwestorów i biznesmenów. Wszystkie najważniejsze sprawy należy załatwić albo przed albo po Nowym Roku, ponieważ przez kilka tygodni jego trwania wszystkie fabryki i biznesy – w tym sama produkcja – będą zamknięte. Dla firm zachodnich oznacza to duże opóźnienia w dostawie. Uprzedzamy, że nie warto kontaktować się z naszym partnerem biznesowym w trakcie trwania tego święta, ponieważ oficjalnie do pracy wróci on dopiero po zakończeniu wszystkich uroczystości.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3