Święta w Pakistanie 2022

Dni wolne od pracy pozwalają odpocząć od spraw zawodowych i zreperować siły. Pakistan to kraj, w którym dominuje islam, dlatego też wiele świąt obchodzonych w Pakistanie jest związanych z tą religią, a daty są ustanawianie na bazie kalendarza muzułmańskiego. Kiedy obchodzone są święta w Pakistanie 2022?

Święta w Pakistanie 2022

Święta w Pakistanie 2022

Poniżej przedstawiamy święta i dni, które są wolne od pracy – zamknięte są urzędy, banki, szkoły oraz większość przedsiębiorstw.

Dzień Kaszmiru

Data: 5 lutego

5 lutego jest poświęcony Kaszmirowi. W ten sposób Pakistan okazuje solidarność z ludźmi zamieszkującymi Kaszmir i oddają hołd bohaterom kaszmirskim. Organizuje się procesje i odmawia specjalne modlitwy w meczetach. W telewizji wyświetlane są specjalne bloki programowe poświęcone Kaszmirowi. Urzędy, banki i szkoły są zamknięte.

Dzień Pakistanu

Data: 23 marca

Tego dnia w 1956 roku Pakistan stał się państwem federacyjnym. Pakistan Zachodni, podobnie jak Pakistan Wschodni, stał się podmiotem federacji i otrzymał autonomię.

Celebracje tego święta zaczynają się z samego rana. W stolicy Pakistanu, Islamabadzie, odbywają się parady wojskowe oraz cywilne; transmitowane są one na żywo w całym kraju. Po zakończeniu parad następuje wystąpienie prezydenta, który wręcza medale i nagrody.

Szkolenie Online - Import z Chin

Święta w Pakistanie 2022: Święto Pracy

Data: 1 maja

Jest to międzynarodowe święto upamiętniające strajki w Chicago w Stanach Zjednoczonych, które miały na celu wprowadzenie 8-godzinnego dnia pracy. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy i szkoły. Organizowane są spotkania robotników, demonstracje i marsze.

Eid ul-Fitr

Data: 3-6 maja

Eid ul-Fitr wieńczy najważniejszy w islamie okres – Ramadan. Tego dnia muzułmanie składają sobie życzenia mówiąc “Chand Raat Mubarak.” Przyrządzane są rozmaite potrawy i organizowane jest wielkie sprzątanie domu na przyjazd członków rodziny. Na ulice wychodzi mnóstwo ludzi w poszukiwaniu prezentów i kartek świątecznych dla swoich bliskich. Muzułmanie myślą nie tylko o swoim gronie, ale także o nieznajomych. Przed modlitwą przygotowują oni jałmużnę (zakat) dla potrzebujących.

Święta muzułmańskie w Pakistanie

Eid al-Adha

Data: 10-12 lipca

Eid al-Adha to muzułmańskie święto obchodzone ku pamięci Abrahama, który był gotów wypełnić rozkazy Allaha. Jest to czas modlitw oraz uczestniczenia w seminariach w meczetach. Zwyczajem jest przywdziewanie nowych ubrań i odwiedziny u rodziny oraz znajomych. W okazji tego święta wielu Pakistańczyków odbywa pielgrzymkę do Mekki.

Aszura

Data: 7-8 sierpnia

Aszura to jedno z najważniejszych świąt szyitów, jest jednak także obchodzone przez wyznawców innych odłamów islamu. Zazwyczaj w meczetach odbywają się spotkania skupiające się wokół postaci ibn Alego, zięcia Mahometa i pierwszego imama szyickiego.

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Święta w Pakistanie 2022: Dzień Niepodległości

Data: 14 sierpnia

14 sierpnia 1947 roku Pakistan uzyskał niepodległość. Ten dzień obchodzi się organizując uroczystą ceremonię wznoszenia flagi, parady oraz wydarzenia kulturowe. Przez cały dzień rozbrzmiewają piosenki patriotyczne.

Milad un-Nabi

Data: 8 października

Tego dnia świętuje się urodziny proroka Mahometa. Muzułmanie świętują ten dzień odmawiając modlitwy, składając ofiary pieniężne i wymieniając się podarunkami. W dardze (świątyni nad miejscem pochówku nauczyciela religijnego lub duchownego) organizowane są procesje i wspólne modlitwy.

Urodziny Quaid-e-Azam

Data: 25 grudnia

Jak sama nazwa wskazuje, są to urodziny Muhammada Ali Jinnah’a, czyli pakistańskiego ojca narodu i bohatera narodowego. Tego dnia przy jego grobie organizowana jest uroczysta warta. W całym kraju organizowane jest wiele konferencji, debat, prelekcji i seminariów, a w całym kraju na najważniejszych budynkach powiewają flagi Pakistanu.

Święta w Pakistanie 2022 – podsumowanie

Święta w Pakistanie w 2022 roku

Dni wolnych w roku w Pakistanie jest ponad dziesięć. Trzeba mieć na uwadze, że święta obchodzone w Pakistanie są zwykle ruchome. Chcąc nawiązać współpracę biznesową w tym kraju warto jest na bieżąco sprawdzać daty danych uroczystości, ponieważ data może być inna co roku. Pozwoli to na uniknięcie pomyłek i stratę czasu.

Sprawdź inne kalendarze na 2022 rok!

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

3 / 5. Ilość głosów: 2