Święta w Indiach 2022

Indie jako kraj bardzo zróżnicowany kulturowo, społecznie i religijnie obchodzi wiele przeróżnych świąt i festiwali. Statystycznie pokazując o jak dużej ilości jest mowa, Indie zajmują na świecie pierwsze miejsce w liczbie obchodzonych świąt w roku, ponieważ przekracza ona 20 rocznie. Co więcej, w różnych regionach w Indiach, celebrowane są różniące się od siebie święta. W niektórych jest ich więcej, w innych mniej. Wiele z nich zależy od pochodzenia i religii, którą praktykuje większość danego regionu. Niemniej jednak, w Indiach obchodzi się trzy narodowe święta. Przedstawiamy święta w Indiach 2022.

Święta w Indiach 2022

Święta w Indiach 2022 – święta narodowe

Dzień Republiki (26 stycznia 2022)

Święto to powstało w celu upamiętania przekształcenia Indii w republikę w 1950 roku oraz ustanowienia konstytucji. Uroczystość obchodzona jest w całych Indiach, jednak głównym miejscem świętowania jest stolica Indii, New Delhi. Organizowane są tam wielkie parady, manifestacje oraz występy. Jedną z najważniejszych części jest parada reprezentująca różne oddziały wojskowe. Po niej następuje parada stowarzyszeń społecznych oraz religijnych, aby ukazać, jak zróżnicowanym kulturowo krajem są Indie.

Dzień Niepodległości (15 sierpnia 2022)

Tego dnia, jak sama nazwa wskazuję, w Indiach świętuje się podpisanie aktu niepodległości w 1947 roku, ustanowienie dwóch osobnych państw – Indii i Pakistanu oraz całkowite wyzbycie się spod władzy brytyjskiej. Obchody tego święta przygotowywane są już miesiąc wcześniej. Podczas niego najważniejszym organizowanym wydarzeniem jest uroczyste wznoszenie flagi. Oprócz tego, można zauważyć na ulicach liczne parady oraz występy. Przez szkoły organizowane są różnego rodzaju debaty, quizy, przemowy oraz konkursy.

Gandhi Jayanti (2 października 2022)

Jest o to narodowe wydarzenie, obchodzone z okazji narodzin Mahatmy Gandhiego. Podczas tego święta prezydent oraz premier odwiedzają memoriał, odmawiając modlitwy za Mahatmę Gandhiego. Ludzie z całych Indii zbierają się w grupach, z pracy, szkoły czy też osiedla, wspólnie modląc się i celebrując ten dzień, upamiętniając Gandhiego.

Szkolenie Online - Import z Chin

Inne święta w Indiach 2022

 • Maha Shivratri (1 marca 2022) – najważniejsze święto wyznawców Śiwy – bóstwa zniszczenia.
 • Holi (19 marca 2022) – hinduistyczne święto radości i wiosny.
 • Rama Navami (10 kwietnia 2022) – święto hinduskie upamiętniające narodziny boga Ramy oraz symbolizujące zakończenie dziewięciodniowego okresu świątecznego Nawaratri.
 • Mahavir Jayanti (14 kwietnia 2022) – jeden z najważniejszych festiwali w dżinizmie.
 • Wielki Piątek (15 kwietnia 2022) – święto chrześcijańskie upamiętniające ukrzyżowanie i śmierć Jezusa Chrystusa.
 • Urodziny Buddy (16 maja 2022) – buddyjskie święto obchodzące urodziny Gautamy Buddy–założyciela buddyzmu.
 • Id al-Adha (10 lipca 2022) – najważniejsze święto muzułmańskie ku czci Abraham, który okazał posłuszeństwo wobec boga.
 • Muharram (9 sierpnia 2022) – nowy rok muzułmański, nazwa pierwszego miesiąca kalendarza muzułmańskiego.
 • Janmashtami (19 sierpnia 2022) – hinduistyczne święto upamiętniające narodziny boga Kryszny.
 • Dussehra (5 października 2022) – jedno z najważniejszych świąt w hinduizmie symbolizujące zwycięstwo dobra nad złem.
 • Diwali (25 października 2022) – hinduistyczne święto światła.
 • Guru Nanak Jayanti (8 listopada 2022) – narodziny pierwszego guru sikhów, założyciela sikhizmu.
Święta w Indiach 2022 - kalendarz

Wpływ świąt w Indiach na biznes

Wiadome jest, że ogromna liczba świąt (dni wolnych od pracy) z jednej strony negatywnie wpływa na gospodarkę kraju; w tym najbardziej poszkodowane są firmy, które skupiają swoją pracę na outsourcingu IT czy też pracy zdalnej z indyjskim odpowiednikami biznesowymi. Problemem może być zwykłe nawiązanie kontaktu z indyjskimi partnerami. W zależności od regionu, w którym w danym momencie się znajdują, mogą obchodzić święto regionalne, które zaburza rytm pracy. Produkcja w fabrykach jest wstrzymana, powodując znaczne opóźnienia w pracy, na co muszą być przygotowani siedzący po drugiej stronie kontrahenci.

W międzynarodowych firmach może dojść do konfliktów, ponieważ ze względu na duże zróżnicowanie religijne, pracownicy mogą oczekiwać dni wolnych w zupełnie różnych od siebie dniach, co nie zawsze może być odpowiednio skoordynowane. Niemniej jednak, święta w Indiach mają swoja pozytywną stronę w gospodarce – podczas tego okresu następuje wzrost dochodów w sprzedaży, branży turystycznej czy też rozrywkowej. Ludzie podczas świąt mają więcej czasu na zakupy, więc podnosi to ilość generowanych rupii indyjskich.

Importerzy szczególnie powinni znać kalendarz hinduskich świąt. Zapoznaj się z naszym poradnikiem o imporcie z Indii.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

3.7 / 5. Ilość głosów: 3