Święta w Chinach w 2019 roku

Święta w Chinach przeważnie obchodzone są dość hucznie, dlatego planując wyjazd w tym czasie, należy liczyć się z utrudnieniami. Możliwe, że kontrahenci z Chin nie będą wtedy odpowiadać na wiadomości. Po przyjeździe natomiast możemy spotkać tłumy ludzi na lotniskach czy dworcach kolejowych. Doradza się zaplanowanie podroży wcześniej. Aby to ułatwić, przygotowaliśmy dla was listę dni ustawowo wolnych od pracy z krótkimi opisami świąt. Każdego roku uroczystości wypadają w innym terminie, ze względu na kalendarz księżycowy funkcjonujący w Chinach. Poniżej przedstawiamy święta w Chinach w 2019 roku.

święta w Chinach

Święta w Chinach w 2019 roku

Poniżej przedstawiamy najważniejsze święta w Chinach, dni wolne od pracy w 2019 roku, jak również tradycje związane ze świątecznymi obchodami.

Chiński Nowy Rok

 • 5.02.2019
 • Dni wolne: 4.02. – 10.02.

Uznawany za najważniejsze święto w kulturze chińskiej. Określane również mianem Święta Wiosny. Trwające przeważnie ok. 15 dni obchody zakończone są Świętem Latarni. Chińczycy w tym czasie tłumnie powracają do domów, by spędzić ten czas z rodziną. Wręczają sobie prezenty i odwiedzają bliskich znajomych. Popularne są również pokazy fajerwerków i tradycyjne uliczne tańce.

W tym czasie urzędy są zamknięte, a większość sklepów, punktów usługowych czy restauracji jest nieczynna. Wiele firm nie pracuje. Podróżowanie w tym czasie okazuje się być bardzo uciążliwe. Przepełnione są lotniska i dworce, a biletów zaczyna brakować już miesiąc przed rozpoczęciem obchodów. Zdecydowanie nie poleca się odbywać podróży biznesowych w tym czasie.

Święto Zmarłych – Qingmingjie

 • 5.04.2019
 • Dni wolne: 5.04. – 7.04.

Chińczycy wierzą, że dusza ma takie same potrzeby jak żywa osoba. Podobnie odczuwa głód czy pragnienie. Z tego powodu rodziny i bliscy zmarłych odprawiają odpowiednie rytuały. Sprzątają groby i pielą chwasty rosnące obok. W tym dniu krewni zbierają się razem by zapalić świeczki i podarować rytualny posiłek. Ponadto palą sztuczne pieniądze i gadżety, by przekazać je tym znajdującym się po drugiej stronie. Na koniec wszyscy zebrani składają hołd przodkom poprzez trzykrotne pokłonienie się.

W tym czasie banki i urzędy są zamknięte.

Rząd ustanowił trzy dni wolne, ze względu na dalekie położenie grobów od centrum miasta. W ten sposób bliscy mają możliwość udania się w rodzinne strony i oddania czci przodkom.

Szkolenie: Import z Chin

Święto Pracy

 • 1.05.2019
 • Dni wolne: 29.04. – 2.05.

Międzynarodowe święto klasy robotniczej. Określane również mianem trzydniowych wakacji. Jest to okazja do krótkich wyjazdów i zakupów. Doprowadza to do wzmożonego ruchu drogowego, a atrakcje turystyczne okazują się być bardzo zatłoczone. Wiele firm w tym czasie nie pracuje, więc wyjazdy biznesowe nie są wskazane.

Święto Smoczych Łodzi – Duanwujie

 • 7.06.2019
 • Dni wolne: 7.06. – 9.06.

Święto ma związek ze znanym chińskim poetą, Qu Yuanem. Legenda głosi, iż na znak protestu przeciwko korupcji i niesprawiedliwej władzy rzucił się do rzeki. Dzisiaj podczas obchodów tego święta, Chińczycy wieszają na drzwiach papierowe amulety i rzucają petardy, by odpędzić złe duchy. W tym czasie spożywa się tzw. zongzi, czyli nadziewane kulki ryżowe, owinięte w bambusowe liście. Wrzuca się je również do rzeki, by odpędzić ryby od ciała utopionego poety. Niektóre legendy głoszą jednak, że jest to pożywienie dla duszy Qu Yuana.

Głównym motywem tego święta są wyścigi na smoczych łodziach. Regaty nieustannie zyskują na popularności. Organizowane są nawet w Polsce.

W tym czasie nastaje duże natężenie ruchu drogowego, utrudniające normalne funkcjonowanie w Chinach.

Święto Środka Jesieni – Zhongqiujie

 • 13.09.2019
 • Dni wolne: 13.09. – 15.09.

Wywodzi się z kultu księżyca i dawnych obrzędów rolniczych. Uznawane jest w Chinach również za święto kobiet. Ma to związek z koncepcją filozoficzną yin-yang, gdzie księżyc symbolizuje żeński pierwiastek yin. W tym czasie oddaje się także cześć bogini Księżyca.

Popularnym motywem podczas obchodów jest pieczenie ciasteczek księżycowych, znanych jako yuebing. Gdy na niebie pojawi się księżyc, rodziny zasiadają do wspólnej kolacji. Udając się do Chin w tym czasie, zaleca się podarowanie kontrahentom ciasteczek księżycowych w formie upominku.

Na ulicach można spotkać tłumy ludzi. Poruszanie pomiędzy miastami okazuje się bardzo problematyczne.

Święto Narodowe

 • 1.10.2019
 • Dni wolne: 1.10. – 7.10.

Święto upamiętnia założenie Chińskiej Republiki Ludowej przez Mao Zedonga w 1949 roku. W tym czasie zamknięte są fabryki, firmy, urzędy czy banki. Chińczycy mają wolne od pracy. Restauracje czy sklepy także będą zamknięte. Nie zaleca się podróży biznesowych w tym czasie. Wzrastają ceny biletów lotniczych i kolejowych, a także za noclegi trzeba będzie zapłacić trochę więcej. Na ulicach panuje wzmożony ruch, utrudniający swobodne poruszanie się po Chinach. Atrakcje turystyczne są wtedy bardzo zatłoczone.

Czas świąteczny w Chinach to bardzo napięty okres. Przygotowania, powroty w rodzinne strony, spotkania z bliskimi – to właśnie staje się wtedy najważniejsze. Z tego względu też prezentujemy wam listę dni wolnych, z którą można się zapoznać. Warto nieco wcześniej zorganizować wyjazdy i spotkania z potencjalnymi partnerami. Zaleca się również z wyprzedzeniem zaplanować handel z Chińczykami. Podczas obchodów wymienionych wyżej świąt odradza się wyjazdy służbowe i turystyczne do Chin.

Szkolenie: Eksport do Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 10