Święta w Chinach 2025 

Chiny to kraj o bogatej historii i kulturze, w której jest wiele okazji do świętowania. Niektóre święta są obchodzone w całym kraju, inne zaś należą do folkloru danego regionu. Istnieje wiele lokalnych festiwali czy dożynek, które są obchodzone z wielkim entuzjazmem i radością. W Chinach święta są kluczowymi elementami życia społecznego i jednocześnie podkreśleniem dziedzictwa kulturowego, dlatego celebruje się je z wielkim oddaniem, niekiedy znacznie bardziej niż w kulturach zachodnich. Poniżej znajduje się lista zawierająca święta w Chinach 2025 r.

Święta w Chinach 2025

Święta w Chinach 2025 – jakie święta się obchodzi w ChRL?

Chiński Nowy Rok 2025 r.

Termin: 29 stycznia 2025 r.

Dni wolne: 28 stycznia – 3 lutego 2025 r.

Jednym z najbardziej znaczących świąt narodowych jest Chiński Nowy Rok, znany również jako Święto Wiosny. Obchody Chińskiego Nowego Roku w 2025 r. trwają 2 tygodnie, aż do Święta Latarni (12 lutego 2025 r.), lecz mimo to ustawowo wolnych jest tylko 7 dni. Oznacza to, że na ten czas zawiesza się wszelkie transakcje biznesowe, zamykane są urzędy oraz firmy a pracownicy mają czas, aby wrócić do swoich rodzin i celebrować Nowy rok wraz z nimi. Rok 2025 jest rokiem Węża.

Szkolenie Online - Import z Chin

Chińskie Święto Zmarłych

Termin: 5 kwietnia 2025 r.

Dni wolne: 4–6 kwietnia 2025 r.

Chińskie Święto Zmarłych, znane również jako Qingmingjie lub Święto Czystych i Jasnych, jest obchodzone 4 lub 5 kwietnia każdego roku. Podczas tego święta ludzie odwiedzają groby swoich przodków, czyszczą je, składają kwiaty i pożywienie oraz zapalają kadzidła, aby uczcić pamięć zmarłych i zapewnić im spokój w zaświatach. Jest to czas również, kiedy ludzie spędzają czas na łonie natury, piknikując i ciesząc się wiosennymi krajobrazami. Warto pamiętać, że sama ceremonia czyszczenia grobów odbywa się zazwyczaj 10 dni przed samym świętem.

Święto Pracy w Chinach

Termin: 1 maja 2025 r.

Dni wolne: 1–3 maja 2025 r.

Międzynarodowy Dzień Pracy to święto obchodzone w Chinach z niemałym rozmachem. Trwa trzy dni, przy czym tylko 1 maja jest stałym dniem urlopowym. Podczas tego święta obcokrajowcy bardzo chętnie odwiedzają Chiny, ponieważ tuż przed tym dniem, sklepy w całym kraju organizują wyprzedaże. Ten zabieg ma na celu pobudzenie gospodarki. 1 maja odbywają się parady z jaskrawymi platformami, a orkiestry grają na ulicach.

Święto Smoczych Łodzi

Termin: 31 maja 2025 r.

Dni wolne: 30 maja – 2 czerwca 2025 r.

Święto Smoczych Łodzi (Duanwujie) to tradycyjne chińskie święto obchodzone piętnastego dnia piątego miesiąca kalendarza księżycowego. W czasie tego święta ludzie upamiętniają wielkiego chińskiego poetę i polityka z dynastii Zhou Qu Yuana. Z tej okazji organizowane są wyścigi łodzi przypominające kształtem smoki, jedzenie kleiku ryżowego (zwanego zongzi) i wieszanie na oknach lwich głów, by odstraszyć złe duchy. Jest to najważniejsze święto w tradycyjnym kalendarzu chińskim obok Chińskiego Nowego Roku i Święta Środka Jesieni.

Święto Smoczych Łodzi w Chinach

Chińskie Święto Narodowe (ChRL)

Termin: 1 października 2025 r.

Dni wolne: 1–7 października 2025 r.

Chińskie Święto Narodowe, nazywane również Świętem Państwowym lub Świętem Założenia Chińskiej Republiki, uznaje się za jedno (jeśli nie najbardziej) z najważniejszych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych w całych Chinach. Tego dnia upamiętnia się założenie Chińskiej Republiki Ludowej, które miało miejsce 1 października 1949 r.

To święto patriotyczne, obchodzone ze szczególnym entuzjazmem. W całych Chinach organizowane są uroczystości oraz liczne ceremonie, a nawet przedstawienia w szkołach. Zaś instytucje publiczne są często zamykane na czas obchodów święta. Szczególną dumę narodową można poczuć, jeśli w tym czasie jest się na placu Tiananmen w Pekinie. Wtedy w obecności tysięcy ludzi jest podnoszona flaga. Warto mieć to na uwadze, jeśli jest się osobą zza granicy i przebywa się wtedy w Pekinie.

Święto Środka Jesieni

Termin: 6 października 2025 r. (w trakcie Złotego Tygodnia)

Dni wolne: 6 października 2025 r.

Święto Środka Jesieni, znane również jako Święto Księżyca, jest jednym z ważniejszych świąt celebrowanych w kulturze chińskiej. Święto to zazwyczaj wypada we wrześniu lub październiku, kiedy księżyc jest w pełni. Ma to symbolizować harmonie, światłość i jedność z naturą oraz światem duchów. Podczas Święta Środka Jesieni Chińczycy w gronie rodzinnym delektują się uroczystym posiłkiem przy pełni księżyca. Wśród tradycyjnych obrzędów tego święta jest spożywanie specjalnych przysmaków. Najpopularniejszą przekąską są tzw. ciasteczka księżycowe (yuebing), które mogą się różnić składem w zależności od regionu. Można je robić zarówno na słodko jak i z mięsem.

Święta w Chinach 2025 a podróże i biznes

Podczas obchodów świąt wiele instytucji państwowych jest nieczynnych. Ludzie wyjeżdżają z miast do swoich rodzin, aby wspólnie z nimi spędzać święta. Zachodnie firmy posiadające filie w Chinach starają się to respektować i również zapewniają swoim pracownikom dni wolne. Warto o tym pamiętać, jeżeli planuje się wyjazd biznesowy w okolicach terminów chińskich świąt.

Źródło grafik: Freepik

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1