Stolica Chin

Pekin jest politycznym, gospodarczym i kulturalnym centrum kraju. Stolica Chin (Chińskiej Republiki Ludowej) jest położona w północnych Chinach, w pobliżu portowego miasta Tianjin i częściowo otoczona przez prowincję Hebei. Miasto jest głównym węzłem komunikacyjnym, przez który przebiegają dziesiątki linii kolejowych, dróg i autostrad. Jest również celem wielu międzynarodowych lotów do Chin, a Port Lotniczy Pekin jest drugim, najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie.

Stolica Chin

Stolica Chin – informacje geograficzne

  • Jest gminą bezpośrednio kontrolowaną przez rząd centralny Chin, a nie przez prowincję.
  • Pekin ma bardzo dużą populację ponad 21,5 miliona. Jest podzielony na 16 dzielnic miejskich i podmiejskich oraz dwa okręgi wiejskie.
  • Jest jednym z najbardziej rozwiniętych i przemysłowych obszarów Chin. Był jednym z pierwszych miast postindustrialnych w Chinach (co oznacza, że jego gospodarka nie opiera się na produkcji). Działalność firm usługowo-finansowych jest główną gałęzią przemysłu w Pekinie, podobnie jak turystyka.
  • Pekin znajduje się na północy Niziny Chińskiej i jest otoczony górami na północy, północnym zachodzie i zachodzie. Góra Dongling jest najwyższym punktem (2303 m n.p.m.). Przez gminę Pekin przepływa również kilka głównych rzek, w tym rzeki Yongding i Chaobai.
  • Klimat Pekinu uważa się za wilgotny kontynentalny z gorącymi, wilgotnymi latami i bardzo zimnymi, suchymi zimami. Na jego klimat letni ma wpływ monsun wschodnioazjatycki. Średnie temperatury w Pekinie w styczniu wynoszą około 1 °C, natomiast średnie temperatury w lipcu wynoszą około 30 °C.

Zabytki i atrakcje w Pekinie

Będąc stolicą Chin od około 850 lat, jest to jedna z czterech Wielkich Starożytnych Stolic Chin, oferująca najcudowniejszy wachlarz atrakcji. Żadne inne miasto w kraju nie przyciąga więcej podróżnych.

Bez odwiedzenia Wielkiego Muru, żadna wycieczka do tego miasta czy kraju nie jest kompletna. Wielki Mur Chiński, jeśli chodzi o jego gigantyczną skalę i trudności w budowie, jest bez wątpienia największym w starożytnych Chinach projektem inżynierii lądowej i obronnej. Z pewnością można go uznać za jeden z największych cudów, jakie kiedykolwiek powstały w historii ludzkości. W 1987 roku wpisano go na listę światowego dziedzictwa kulturowego przez UNESCO.

Wielki Mur Chiński

W sercu Pekinu znajduje się Zakazane Miasto, siedziba cesarzy dynastii Ming i Qing, największy pałac świata. Jest najlepiej zachowanym pałacem cesarskim w Chinach, a także esencją i zwieńczeniem tradycyjnej chińskiej architektury. W Zakazanym Mieście mieści się również Muzeum Pałacowe z cesarskimi zbiorami sztuki chińskiej.

Zakazane Miasto

Pałac Letni jest znanym klasycznym ogrodem w Chinach i został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W Pałacu Letnim znajdują się góry i jeziora. Genialny układ sprawia, że jest to rzadkie arcydzieło nawet wśród najlepszych ogrodów na świecie.

Świątynia Niebios została wybudowana w 1420 r. Była ołtarzem, w którym cesarze dynastii Ming i Qing składali ofiary do nieba i modlili się o dobre plony. Ciesząca się dużą renomą na świecie ze względu na swoją szczególną architekturę i delikatne zdobienia, znalazła się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Świątynia Niebios

798 Art District, centrum wystawowe nowoczesnej sztuki chińskiej, jest gospodarzem corocznego festiwalu sztuki 798. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny zainicjowano w 1998 roku i odbywa się co roku w mieście. Wieczorem można wybrać się do Opery Pekińskiej, która jest formą tradycyjnego chińskiego teatru. Łączy ona w sobie muzykę, wokal, pantomimę, taniec i akrobatykę.

Inną popularną atrakcją jest Beijing World Park. Zbudowany z myślą o umożliwieniu odwiedzającym zobaczenia świata bez opuszczania Pekinu, park znajduje się na południowym zachodzie miasta. Oferuje swoim 1,5 milionom odwiedzających rocznie szansę zobaczenia replik Statui Wolności, piramid w Gizie i Wenus z Milo pośród bogactwa możliwości zakupów, restauracji i rozrywki.

Stolica Chin – historia

Pekin ma około 3000 lat historii. Przez ostatnie 800 lat był prawie nieprzerwanie stolicą sześciu starożytnych dynastii, w tym dynastii Yuan, Ming i Qing, które były największe i najpotężniejsze. Położenie Pekinu było strategiczne: w północno-wschodnim otaczała go przełęcz górska, oddzielająca imperium od terytoriów Manchu i Mongołów na północy. Miał również połączenie z rzeką Jangcy przez Wielki Kanał.

Historyczne stolice Chin

Podczas gdy okres we wczesnej historii Pekinu pozostaje nieznany, pewne jest, że około 3000 lat temu społeczności neolityczne osiedliły się na lub w pobliżu miejsca, gdzie obecnie znajduje się miasto. W Okresie Walczących Królestw (475-256 p.n.e.) jedno z potężnych państw feudalnych, królestwo Yan, ustanowiło swoją stolicę, nazwaną Ji, w pobliżu obecnego miasta Pekin; była to pierwsza stolica związana z tym miejscem. Miasto zniszczyły wojska Shihuangdi, założyciela dynastii Qin (221-207 p.n.e.).

Przez prawie trzy stulecia (od końca dynastii Jin w 316/317 r. do początku dynastii Sui w 581 r.) północne terytorium, łącznie z terenem, na którym obecnie stoi Pekin, było w dużej mierze pod kontrolą najeźdźców. Dopiero dynastia Tang (618-907), gdy stała się znana jako Youzhou, je odzyskała. W samym środku panowania tej dynastii podjęto działania mające na celu powstrzymanie koczowniczych plemion tybetańskich Tangutów przed najazdami na pogranicze i stolicę kraju. Pozycja Youzhou stała się w konsekwencji coraz ważniejsza.

Wiele państw pojawiło się w północnych Chinach po upadku dynastii Tang. Jedno z nich zostało założone przez Kitanów. Po zniszczeniu Youzhou założyli oni królestwo Liao (907-1125). Zbudowali jedną ze swoich stolic mniej więcej w tym samym miejscu, nazywając ją Nanjing („Południowa Stolica”). W połowie XII wieku, kiedy to Juchen, lud Tunguzów ze wschodniej Mandżurii, pokonał Liao i ustanowił dynastię Jin, stolicę Liao odbudowano jako nową stolicę Jin i przemianowano na Zhongdu („Centralna Stolica”).

Pekin staje się stolicą Chin

Sprawy naprawdę zmieniły się w historii Pekinu, kiedy siły mongolskie spaliły miasto Zhongdu doszczętnie w 1215 roku. W 1264 roku Kubilaj-chan odwiedził Pałac Daning na Jadeitowej Wyspie. Był tak oczarowany tym miejscem, że polecił zbudować swoją stolicę wokół ogrodu, którą nazwano Dadu („Wielka Stolica”). Mongołowie nadal rządzili przez następne stulecie, aż do czasu, gdy pierwszy cesarz Ming, Zhu Yuanzhang, zrównał miasto z ziemią w 1368 roku. Przeniósł stolicę do Jinling w prowincji Jiangsu i nazwał ją Nanjing; Dadu zmienił nazwę na Beiping („Pokój Północny”) i oddał pod panowanie swojego syna. Po śmierci Zhu tron przeszedł na tron jego wnuka w Nanjing. Jednakże jego syn, który rządził Beipingiem, uzurpował sobie prawo do tronu. W konsekwencji w 1403 r. zmieniono nazwę miasta na Pekin. W 1421 r. uznano je oficjalnie za stolicę dynastii Ming.

Uważa się, że Pekin był największym miastem na świecie od 1425 do 1650 roku. Większość współczesnego kształtu Pekinu powstała we wczesnych latach dynastii Ming. W tym czasie powstały takie zabytki jak Plac Tiananmen czy Świątynia Nieba. W 1644 r. Pekin przejął Li Zicheng, który poprowadził powstanie chłopskie przeciwko reżimowi Ming, rozpoczynając dynastię Qing. Trzymali się oni miasta aż do drugiej wojny opiumowej, kiedy to wojska brytyjskie i francuskie splądrowały i spaliły Cesarski Pałac Letni w 1860 roku.

Po rewolucji 1911 r. Pekin pozostał politycznym centrum Republiki Chińskiej aż do 1928 r., kiedy to nacjonaliści przenieśli stolicę do Nankinu. W lipcu 1937 roku wybuchły walki pomiędzy wojskami chińskimi i japońskimi w pobliżu mostu Marco Polo, na południowy zachód od miasta; Pekin został następnie zajęty przez Japończyków do 1945 roku. W 1949 roku, wraz z powstaniem Chińskiej Republiki Ludowej, Pekin (z przywróconą starą nazwą) został wybrany na nową stolicę. Miasto szybko odzyskało swoją pozycję wiodącego politycznego, finansowego i kulturalnego centrum Chin.

„Cztery Wielkie Starożytne Stolice Chin”

„Cztery Wielkie Starożytne Stolice Chin” to Pekin, Nankin, Luoyang i Xi’an. Najnowsze badania historyczne zaktualizowały tę listę starożytnych stolic do sześciu lub siedmiu miast. Jednak to właśnie te cztery są najbardziej znaczące w całej historii tego, czym są obecnie współczesne Chiny.

Nankin 南京 (Nánjīng)

Nanjing zajmuje ważne miejsce w historii Chin, ponieważ od III do połowy XX wieku był stolicą kilku dynastii, królestw i rządów republikańskich. Za czasów dynastii Ming, stolicę przeniesiono do Pekinu, ale Nankin pozostał ważnym ośrodkiem gospodarczym i politycznym. W styczniu 1912 r. w wyniku rewolucji Xinhai powstała Republika Chińska, a Nanjing został nazwany stolicą. W 1937 r. Japonia najechała na Chiny, zdobywając miasto i zabijając ponad 350 tys. ludzi, co zostało nazwane masakrą w Nankinie. Po założeniu Chińskiej Republiki Ludowej, Nanjing stał się stolicą prowincji Jiangsu i największym kompleksowym miastem przemysłowym tej prowincji. Jest to również słynny węzeł komunikacyjny wodno-lądowy. Nanjing aktualnie jest także ważnym ośrodkiem turystycznym w Chinach. Znajduje się tam wiele malowniczych i historycznych miejsc, takich jak Świątynia Konfucjusza, Mauzoleum Sun Yat-sena, czy Bramę Zhonghua.

Widok z mauzoleum - Nankin

Luoyang 洛阳 (Luòyáng) 

Dzisiaj małe miasto w Prowincji Henan, ma historię, która sięga jeszcze dalej niż Pekin i Nankin. Luoyang jest jednym z pierwszych chińskich miast wymienionych przez Radę Państwową jako posiadające długą historię i wspaniałą kulturę. Od czasów dynastii Xia, pierwszej dynastii cesarskiej w Chinach, służył jako stolica dla trzynastu dynastii. Za czasów Wschodniej Dynastii Han, Luoyang był stolicą i początkiem Jedwabnego Szlaku. Stolicę przeniesiono później do Changan (obecnie Xi’an), położonego dalej na zachód w bardziej strategicznej lokalizacji. W czasach dynastii Sui i Tang, z ponad milionem mieszkańców, Luoyang był w tym czasie najbardziej zamożnym miastem na świecie.

W Luoyangu znajduje się wiele zabytków kultury i miejsc historycznych w tym Świątynia Białego Konia, Groty Dziesięciu Tysięcy Buddów czy Góra Laojun.

Wieża Dingding w Luoyang

Xi’an 西安 (Xī’ān)

Xi’an, który historycznie znany był jako Changan, uważa się za jedno z miejsc narodzin chińskiej historii i cywilizacji. Zostało także zaliczone w 1981 roku do „Top Ten Ancient Capitals” na światowej liście UNESCO jako Światowe Miasto Kulturalne i Historyczne ze starożytnym Rzymem, Atenami, Babilonem i innymi. Xi’an istnieje od około 6.000 lat, a przez okres 1200 lat miasto było stolicą 13 dynastii, w tym dynastii Han i Tang.

Miasto stało się popularnym centrum kulturalnym i gospodarczym, a także późniejszym punktem wyjścia Jedwabnego Szlaku, który połączył Chiny z resztą Azji i Europy. Z czasem status miasta zanikł, a po powstaniu Chińskiej Republiki Ludowej zostało stolicą prowincji Shaanxi. Xi’an ma obecnie stosunkowo zaawansowany przemysł. Jego maszyny, elektronika, urządzenia elektryczne, tekstylia i przemysł obronny są jednymi z najlepszych w kraju. Jest centrum komunikacyjnym łączącym wschodnie i zachodnie Chiny i ważnym miastem w północno-zachodnich Chinach.

Jako słynne miasto historyczne i kulturalne, posiada wiele atrakcji turystycznych. Najsłynniejsza to Terakotowa Armia, ciesząca się tytułem „ósmego cudu świata”. Inne słynne miejsca to Wielka Pagoda Dzikich Gęsi, Pałac Daminggong, Wieża Bębna, Wieża Dzwonu i Muzeum Historyczne Prowincji Shaanxi.

Armia Terakotowa w Xian

Życie w stolicy Chin

Koszty utrzymania w Pekinie można określić jako stosunkowo niskie. Produkty wytwarza się i sprzedawaje po niskich cenach, wyjście na miasto także nie wiąże się z dużymi wydatkami. Jednak pod względem samego mieszkania miasto posiada jedne z najwyższych cen nieruchomości na świecie. Mieszkańcy zaczęli przenosić się coraz dalej i dalej, aby znaleźć niedrogie mieszkania, nawet jeśli oznacza to nieznośnie długi czas dojazdów do pracy wiecznie przepełnionym metrem. Pekin jest ogromnym miastem, jednak sprawna komunikacja zdecydowanie ułatwia poruszanie się po nim. Metro jest tanie i wydajne, autobusy dojeżdżają prawie wszędzie, a nawet taksówki są bardzo przystępne.

Stolica Chin niewątpliwie napędza komunikacja mobilna. Ze smartfonu można załatwić właściwie wszystko. Płatności mobilne są w Chinach rozwinięte na skalę, którą ciężko pojąć. Z komórkami do kas w marketach podchodzą wszyscy. Wszystko za sprawą Alipay i WeChat Pay. To dwie konkurencyjne usługi płatnicze, które razem odpowiadają w Pekinie za ponad 2/3 transakcji. Gotówka raptem za 11 proc.

Życie w stolicy

Stolica Chin oferuje wspaniałe możliwości zakupów w centrach handlowych i na targowiskach, a noc tętni tutaj życiem. Odbywają się także bardzo oczekiwane coroczne imprezy w wielu ekscytujących miejscach rozrywki. Oferuje również wyśmienite lokalne i międzynarodowe restauracje, światowej klasy obiekty sportowe i oszałamiające piękno przyrody. Pekin cieszy się również wyborem tradycyjnych zajęć rekreacyjnych. Często skupiają się one w miejskich parkach. Jest to na przykład puszczanie latawców, mahjong i tai chi.

Stolica Chin w pigułce

Stolica Chin to miasto pełne historii i kultury oferujące bogactwo atrakcji i zajęć dla ludzi z różnych środowisk. Dobrze znanym minusem pięknego miasta i niefortunnym produktem ubocznym bycia jednym z największych centrów metropolitalnych na świecie jest poziom zanieczyszczenia w Pekinie. Jednak ci, którzy stawią czoła wyzwaniom związanym z zanieczyszczeniem i przeludnieniem, przekonają się, że stolica Chin oferuje wspaniałe możliwości. Jest też niewątpliwie niezwykłym miejscem, w którym, jak nigdzie indziej, nowoczesność przeplata się z wielowiekową tradycją.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 13