Śledzenie przesyłek z Aliexpress

Aliexpress to chiński sklep internetowy należący do Alibaba Group, który zajmuje się sprzedażą za granicę. Cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie, w tym w Polsce, ponieważ oferuje często unikatowe, oryginalne, bardzo praktyczne towary, a w tym wszystkim najważniejsza jest cena, która nawet po wliczeniu w nią kosztów przesyłki jest kilkakrotnie niższa od cen krajów europejskich. Jednak odległość Chin od Europy sprawia, że przesyłki muszą przejść długą podróż, czym często wprawiają w zmartwienie klientów, którzy chcieliby wiedzieć co się dzieje z ich przesyłką. Na szczęście istnieją sposoby jak się tego dowiedzieć, dlatego poniżej opisujemy jak odbywa się śledzenie przesyłek z Aliexpress.

śledzenie przesyłek z Aliexpress

Śledzenie przesyłek z Aliexpress – numer śledzenia

Każda paczka ma swój przypisany unikatowy numer tzw. Tracking Number. Można go znaleźć w zakładce „My orders”. Należy pamiętać, że numer śledzenie nie musi zawsze działać ze względu na różne opóźnienia związane z aktualizacją danych.

Rodzaje przesyłek

Przesyłki dzielą się na dwa rodzaje:

 • rejestrowana – przesyłka, którą można śledzić przez całą jej drogę od wysłania do odebrania. Można ją rozpoznać po numerze trackingowym, który składa się z liter i cyfr, przy czym na początku widnieje litera „R”, potem może być litera „N”, a na końcu kodu znajdują się litery oznaczające państwo, z którego przesyłka pochodzi (np. CN to Chiny),
 • nierejestrowana – przesyłka której numer składa się głównie z cyfr, lecz mogą na samym początku widnieć jakieś litery. Taką przesyłkę można śledzić tylko w kraju nadania. Można także dowiedzieć się, że dotarła na lotnisko w Polsce, ale jej dalsza droga nie jest znana.

Należy także wspomnieć, że oba te typy przesyłek są dostarczane przez listonosza, czyli przesyłki listowo-paczkowe. Przesyłki dostarczane przez kuriera można śledzić osobno na stronie danego przewoźnika np. DHL.

Śledzenie przesyłek z Aliexpress

Znając już numer trackingowy wystarczy go wprowadzić do odpowiednich do tego stron internetowych lub aplikacji mobilnych. Oto kilka z nich:

 • Alipaczka – polski serwis internetowy pozwalająca nie tylko na śledzenie paczki z Aliexpress, JD, Banggood, Gearbest, Wish ale także zapisywać dane, sprawdzać cło i przelicznik walut. Strona jest całkowicie darmowa.
 • Drugim polskim sposobem jest strona Poczty Polskiej: http://emonitoring.poczta-polska.pl/, na której można śledzić paczkę po stronie polskiej, ale także u zagranicznych przewoźników. Należy pamiętać, że na terenie Polski można śledzić tylko paczki rejestrowane.

Inne popularne strony:

Szkolenie Online - Import z Chin

Jak interpretować statusy?

Niektóre statusy przesyłki mogą być kłopotliwe nie tylko ze względu na angielską nazwę, ale na dużą liczbę etapów, przez które przesyłka przechodzi, np:

 • Electronic notification of shipment (Wygenerowano etykietę) – Sprzedawca wygenerował etykietę, ale paczka jeszcze nie została nadana.
 • Accepted from sender (Nadanie) – Sprzedawca nadał przesyłkę na poczcie.
 • Left postal office (Wysłanie przesyłki) – Paczka opuściła urząd pocztowy i ruszyła w drogę do odbiorcy.
 • Arrival at international place of exchange – Przesyłka trafiła do sortowni pocztowej i oczekuje na wysłanie w dalszą drogę.
 • Send item abroad (Export) albo International Postal System – Item posting – Paczka opuściła kraj wysyłki (np. Chiny) i jest w drodze do Polski.
 • Import (Item arrived at country of destination) albo Accepted in Poland (Przyjęto w Polsce) – Paczka znajduje się już w Polsce i trafiła do sortowni.
 • Package in transportation (Przesyłka w transporcie) – Ogólny status oznaczający, że paczka pozostaje w transporcie.
 • Into customs albo Custom clearance (Kontrola celna albo Zatrzymano w cle) – Paczka wylądowała w Urzędzie Celnym i została poddana kontroli celnej. Na tym etapie możesz otrzymać pismo z urzędu o uiszczenie cła.
 • Zwolniono po kontroli celnej – Przesyłka przeszła kontrolę celną i teraz trafi już bezpośrednio do adresata.

Co zrobić, jeżeli paczka została zatrzymana przez Urząd Celny? W naszym poradniku opisujemy jak dopełnić wszystkich formalności, dzięki którym przesyłka szybko i bezproblemowo do nas dotrze.

Pamiętaj, że kupując na Aliexpress, należy opłacić cło i VAT. Za pomocą darmowego kalkulatora z łatwością obliczysz ile będziesz musiał dopłacić do swojej przesyłki.

Oceń post

4 / 5. Ilość głosów: 35