Sinologia w Polsce

Sinologia staje się jednym z najbardziej obleganych kierunków studiów w Polsce. Z czego to wynika? Język chiński jest aktualnie najczęściej używanym językiem świata. Oczywiście dla większości jego użytkowników jest on językiem ojczystym. Nie zmienia to faktu, iż rośnie jego popularność również poza granicami Chin. Na całym świecie wciąż przybywa osób zainteresowanych kulturą Państwa Środka. Dodatkowo też, z racji coraz większej otwartości chińskiego rynku na świat i współpracę z zagranicą, coraz więcej osób uczy się tego języka, aby móc prowadzić tam firmę lub współpracować z chińskimi przedsiębiorstwami. Dzięki temu prowadząc kontakty biznesowe z chińską firmą, na pewno możemy pozytywnie zaskoczyć naszych partnerów. Przy tym warto poznać też kulturę tego kraju, gdyż w sytuacji bezpośredniego kontaktu łatwo popełnić faux pas. Dokładne zapoznanie się z zasadami chińskiego savoir vivre’u może znacząco wpłynąć na relacje biznesowe między firmą chińską i zagraniczną.

Jednakże, mimo rosnącego zainteresowania, język chiński wydaje się być wciąż niedostępny w Polsce. Nic bardziej mylnego, bowiem w niemal każdym dużym mieście mamy sporo możliwości podjęcia się nauki tego orientalnego języka.

sinologia

Instytut Konfucjusza i sinologia w Polsce

Główną instytucją, działającą w celu propagowania języka chińskiego jest Instytut Konfucjusza. Jest to organizacja działająca na całym świecie, najczęściej przy uniwersytetach. Chociaż Instytut oferuje osobne kursy językowe, to często dzięki niemu uczelnia ma okazję zatrudnić chińskich lektorów czy sinologów. Stąd też język chiński znajdziemy na polskich uniwersytetach. Kierunek studiów, na którym poznamy zarówno język, jak i kulturę, politykę czy geografię Państwa Środka, nosi nazwę sinologia. Jest to kierunek filologiczny. Oczywiście zakres przerabiany na tym kierunku jest inny dla każdej uczelni. Niemniej jednak na każdej z nich studenci uczą się standardowego języka mandaryńskiego, pisma, ale też historii, geografii, gospodarki i ogólnie pojętej kultury Chin. Co więcej, niektóre uczelnie oferują też zajęcia, które są bezpośrednio dostosowane do różnych możliwości pracy po ukończeniu studiów. Są to między innymi język chiński biznesowy, lektura tekstów literackich czy przekład tekstów chińskich.

Sinologia w Polsce – lista uczelni

Poniżej prezentujemy listę uczelni, na których znajdziemy sinologię:

  1. Orientalistyka specjalność Sinologia, Uniwersytet Warszawski – w Warszawie istnieje najstarsza i najbardziej popularna sinologia w Polsce. W 2017 roku na jedno miejsce na tym kierunku przypadało 18 kandydatów. Uniwersytet oferuje studentom uzyskanie szczegółowej wiedzy o zagadnieniach społeczno-kulturowych Chin oraz Tajwanu, języku, literaturze czy filozofii i sztuce. Kierunek ten znajduje się na Wydziale Orientalistycznym.

Adres:

UW Wydział Orientalistyczny

Krakowskie Przedmieście 26/28,

00-927 Warszawa

Tel. 22 55 20 513

Strona WWW: www.orient.uw.edu.pl

  1. Filologia specjalność Sinologia, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu – poznańska sinologia to druga najbardziej popularna sinologia w Polsce. W 2017 roku na jedno miejsce przypadało 9 kandydatów. Uniwersytet w swojej ofercie posiada naukę chińskiego języka biznesowego czy też lekturę tekstów specjalistycznych. Kierunek ten znajduje się na Wydziale Neofilologii, należy do Katedry Orientalistyki.

Adres:

UAM Katedra Orientalistyki

Grunwaldzka 6,

60-780 Poznań

Tel. 61 829 29 15

Strona WWW: www.orient.amu.edu.pl

Szkolenie: Import z Chin
  1. Sinologia, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – niemal taką samą popularnością jak w Poznaniu cieszy się sinologia w Krakowie. Tu przypada 7 kandydatów na jedno miejsce. Uczelnia znana jest z organizacji międzypokoleniowych spotkań europejskich sinologów o nazwie Jagiellońskie Okno na Chiny. Kierunek znajduje się na Wydziale Filologicznym, w Zakładzie Japonistyki i Sinologii Instytutu Orientalistyki.

Adres:

UJ Zakład Japonistyki i Sinologii

Mickiewicza 3,

31-120 Kraków

Tel: 12 634 13 55

Strona WWW: www.io.filg.uj.edu.pl

  1. Filologia-sinologia, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – kolejna sinologia powstała w Lublinie. Do niedawna uniwersytet oferował tylko lektoraty z języka chińskiego, ale teraz funkcjonuje tam odrębny kierunek sinologiczny. Znajdziemy tam również zajęcia z języka chińskiego biznesowego. Kierunek znajduje się na Wydziale Nauk Humanistycznych.

Adres:

KUL Wydział Nauk Humanistycznych

Al. Racławickie 14,

20-950 Lublin

Tel: 81 445 41 45

Strona WWW: www.kul.pl

  1. Sinologia, Uniwersytet Gdański – najmłodsza sinologia w Polsce znajduje się w Gdańsku. Uniwersytet oferuje swoim studentom uzyskanie kompetencji językowych, kulturoznawczych oraz biznesowych. Kierunek znajduje się na Wydziale Filologicznym, w Instytucie Rusycystyki i Studiów Wschodnich.

Adres:

UG Wydział Filologiczny

Ul. Wita Stwosza 55,

80-308 Gdańsk

Tel: 58 523 30 11

Strona WWW: www.fil.ug.edu.pl

Nauka języka chińskiego w Polsce

Należy dodać, że każdy z powyższych uniwersytetów oferuje swoim studentom wyjazdy stypendialne do Chin, z których na pewno każdy sinolog chętnie skorzysta. Oprócz studiowania sinologii istnieją też inne sposoby na zapoznanie się z językiem i kulturą Państwa Środka. Warto przyjrzeć się ofercie szkół językowych, ponieważ również i one coraz częściej oferują naukę języka chińskiego, a także skorzystać z kursów lub warsztatów kulturowych oferowanych przez Instytuty Konfucjusza. Ponadto niektóre szkoły podstawowe i średnie wprowadzają zajęcia z tego języka, co wspaniale pomoże od najmłodszych lat poznawać kulturę Chin.

ShpHub.pl

Oceń post

4.8 / 5. Ilość głosów: 14