Producenci z Chin

Chiny nazywane są fabryką świata nie bez powodu. W ubiegłym roku Chiny stały się głównym partnerem handlowym Unii Europejskiej, a import z Chin do Polski wynosił 145,5 mld zł.  Nie dziwi więc nikogo fakt, że wielu handlowców szuka tańszych producentów właśnie w tym regionie. Mimo wszystko znalezienie swojego partnera z Chin może wydawać się mozolną pracą niosącą za sobą pewne obawy. W niniejszym artykule przedstawimy podstawowe informacje i rozwiązania, które ułatwią znalezienie producenta z Chin.

Producenci z Chin

Jak wyszukać producenta z Chin?

Producenci z Chin w serwisach b2b

Jedną z podstawowych metod wyszukiwania producenta z Chin w dobie XXI wieku jest internet. Jest to dobra opcja dla przedsiębiorców, którzy nie mają możliwości wyjechania do Chin. Znajdziemy wiele portali biznesowych (tzw. b2b – business-to-business). Znajdziemy na nich ogromną ilość ogłaszających się dostawców. Część portali weryfikuje ich autentyczność, jednak nadal może zdarzyć się szansa na trafienie na nieuczciwego wytwórcę, a firma może nawet nie być zarejestrowana w chińskim urzędzie. Nadal zdążają się takie przypadki, dlatego zalecamy weryfikację firmy przed podjęciem współpracy, ponadto można skontaktować się bezpośrednio z firmą i poprosić o spotkanie, wysłanie próbek lub sprawdzić licencję biznesową.

Najpopularniejszymi portalami b2b są:

Serwisy b2b omówiliśmy szczegółowo w naszym video. Sprawdź! Import z Chin – serwisy b2b

Uwaga! W trakcie wyszukiwania nie sugerujmy się zdjęciami i sprawdźmy, czy przypadkiem nie mamy do czynienia z pośrednikiem, a nie bezpośrednim producentem. Na platformach b2b bardzo często możemy natknąć się właśnie na firmy handlowe podające się za fabryki.

Producenci z Chin na targach

Drugim sposobem na kontakt z producentem jest wzięcie udziału w targach branżowych organizowanych w Chinach. Jest to lepsza metoda na nawiązanie współpracy, ponieważ w czasie targów jest możliwość kontaktu z przedstawicielami firmy, poznania ich oferty i zorientowania się w standardach kilku firm pod jednym dachem.

Do tej opcji należy również podejść na chłodno, tzn. kontrahenci mogą nam zaproponować oprowadzanie po fabrykach (z czego jak najbardziej należy skorzystać), jednak warto poznać wszystkie opcje, zweryfikować je i dopiero wtedy podjąć decyzję.

Kolejną opcją na znalezienie producenta z Chin jest zlecenie tego profesjonalnej firmie. My również zajmujemy się wyszukiwaniem dostawców z danej branży w Chinach. Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą raportu produktowego.

Jak odpowiednio przygotować się na spotkanie twarzą w twarz z kontrahentami z Chin?

Chińska kultura biznesu różni się stosunkowo od naszych zachodnich norm. Bardzo dużą rolę odgrywają relacje międzyludzkie (tzw. guanxi), które stają się kluczem do owocnej współpracy. Bez zapoznania się z realiami drugiej kultury, nie osiągniemy zamierzonych skutków.

Aby pomóc przedsiębiorcom, stworzyliśmy specjalistyczny poradnik chińskiej kultury biznesu, z którego dowiesz się jak uniknąć faux-pas, jak zbudować guanxi oraz jak przygotować się do spotkania biznesowego.

Darmowy poradnik chińskiej kultury biznesu

Szkolenie Online - Import z Chin

Weryfikacja i kontrola producenta z Chin

Jeśli już zdecydujemy się na samodzielne wyszukiwanie producenta, jak już mówiliśmy, nie możemy pominąć jego weryfikacji. ChinskiRaport przygotuje dla Państwa szczegółowy raport o dowolnie wybranej spółce z Chin czy Hongkongu. W raporcie znajdą Państwo wszystkie informacje potrzebne do podjęcia świadomej decyzji co do współpracy z chińską firmą.

Warto również odwiedzić fabrykę w Chinach lub, jeśli nie masz możliwości wyjazdu, zlecić wizytę inspektora na miejscu i przygotowanie dokumentacji zdjęciowej wraz z przedstawieniem warunków panujących w fabryce.

Kolejnym sposobem na utrzymanie kontroli nad producentem jest spisanie kontraktu handlowego, który zabezpieczy transakcję handlową przed utratą pieniędzy lub wytworem produktu niezgodnego z oczekiwaniami.

Innym ze sposobów na przypilnowanie naszego partnera biznesowego i dostawy jest przeprowadzenie kontroli jakości. Jest kilka ich rodzajów, o których szczegółowe informacje znajdziesz w naszym artykule – kontrola jakości w Chinach.

Kontrola jakości zapewni faktyczny wgląd w procesy produkcyjne, a nawet w sam załadunek, a przede wszystkim pozwoli uchronić interesy firmy przed niespodziewanymi kosztami np. z tytułu wadliwych materiałów lub braku odpowiednich certyfikatów.

Fabryka a pośrednik – różnice

W Chinach działa ponad 2,8 mln zakładów produkcyjnych rozlokowanych na terenie całego kraju – od Pekinu przez Szanghaj, Chengdu, Kanton…

Podstawową różnicą między fabryką a pośrednikiem jest to, że kiedy wybieramy fabrykę, to wtedy ustalamy wszelkie informacje bezpośrednio z producentem (wytwórcą towaru). Negocjując z pośrednikiem, często spotkamy się z możliwością zamówienia mniejszej ilości towarów. Producenci mogą mieć od razu narzuconą minimalną ilość, którą trzeba zamówić, aby zlecenie zostało przyjęte.  Po tym również łatwiej rozróżnić, czy mamy do czynienia z producentem, czy z pośrednikiem.

Zaskakującym może być fakt, że z pośrednikiem być może łatwiej będzie nam się porozumieć. Pośrednicy od razu są nastawieni na podpisanie umowy partnerskiej z obcokrajowcami, stąd prawdopodobna lepsza znajomość języka angielskiego. 

Fabryki są nastawione na produkcję jednego bądź kilku dóbr, dlatego ich oferta może być mniejsza niż oferta pośrednika. Pośrednik ma już nawiązane kontakty z wieloma fabrykami, dlatego w jego ofercie możemy znaleźć więcej różnorodnych towarów.

Przy zamawianiu większej ilości towaru fabryka może mieć atrakcyjniejszą ofertę cenową. Dodatkowo łatwiej się udać na miejsce i skontrolować proces produkcyjny.

Producenci z Chin – podsumowanie

Proces wyszukiwania producenta z Chin nie jest tak skomplikowany jak się to może wydawać. Chiny oferują nam wiele zagłębi produkcyjnych, dlatego każdy ma szansę znaleźć odpowiednią dla siebie fabrykę. Pamiętać należy o ostrożności i przedsięwzięciu kroków w celu zabezpieczenia swoich interesów tzn. dokładna weryfikacja, spisanie kontraktu handlowego i przeprowadzenie na miejscu audytu firmy i kontroli towaru. 

Jeśli szukasz producenta z Chin, to zapoznaj się również z naszym artykułem o fabrykach w Chinach.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

4.4 / 5. Ilość głosów: 7