Podróż do Chin – jak się przygotować?

W ostatnich latach widać wyraźny wzrost liczby Polaków podróżujących do Chin zarówno w celach turystycznych, jak i biznesowych. Oprócz oczywistych różnic kulturowych między Polską a Państwem Środka, występuje też szereg różnic na innych płaszczyznach, z których niekoniecznie zdajemy sobie sprawę. Przed wyjazdem do tak odległego państwa warto przygotować się w odpowiedni sposób. W celu uniknięcia niepotrzebnych kłopotów i nerwów przygotowaliśmy poniżej kilka porad, do których warto się zastosować planując podróż do Chin.

podróż do Chin

Podróż do Chin – wiza i paszport

Przed wyjazdem do Chin konieczna jest aplikacja o wizę. Jako mieszkańcy UE jesteśmy zwolnieni z obowiązku posiadania wizy w przypadku podróży do Hongkongu, Makao i Singapuru dla pobytu nieprzekraczającego 90 dni. W innych przypadkach wiza jest obowiązkowa. Istnieje wiele rodzajów wiz, jednak niezależnie od ich rodzaju kilka wymogów jest uniwersalnych: paszport w momencie wyrabiania musi być ważny co najmniej pół roku, fotografia musi być też możliwie aktualna. W przypadku wiz turystycznych należy zabrać ze sobą potwierdzenie rezerwacji biletów lotniczych w obie strony oraz noclegów w hotelach, a w przypadku biznesowych także Invitation Letter tj. zaproszenie od partnera biznesowego lub dowód udziału w targach. Na terytorium Polski można wyrobić wizę do Chin w Chińskim Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych w Warszawie.

Szkolenie: Import z Chin

Waluta i wypłaty z bankomatów w Chinach

Obowiązująca walutą w Chinach jest yuan (RMB), a w Hongkongu dolar hongkoński (HKD). Pomimo powszechnej cyfryzacji i używania przez większość Chińczyków płatności mobilnych, dla osoby przyjeżdżającej na krótki okres czasu najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się być gotówka. Możemy ją kupić w kantorach lub wybrać po przyjeździe na miejsce. Bankomaty należące do największych chińskich banków, na przykład Bank of China lub China Development Bank, bez problemów akceptują karty Visa i MasterCard. Nie pobierają wysokich prowizji i posiadają korzystne kursy. Dodatkowo, polecamy skorzystanie z aplikacji Revolut. Dzięki niemu można wypłacać gotówkę w wybranej walucie bez pobierania prowizji.

Revolut

Podróż do Chin – Internet i przydatne aplikacje w Chinach

Korzystanie z Internetu w Chinach jest obostrzone pewnymi regulacjami i ograniczeniami. Nie działają tam popularne u nas Facebook, YouTube, czy chociażby Google i jego wszystkie usługi. W celu uniknięcia problemu z dostępem, planując podróż do Chin warto wykupić usługę VPN. Polecamy wypróbowany przez nas Express VPN, który działa na platformach takich jak Windows, MacOS, Android, Linux i iOS. Ma serwery na całym świecie i zapewnia nieograniczoną prędkość. Można go używać jednocześnie na 3 urządzeniach.

Express VPN

Zanim jednak ściągniemy VPN powinniśmy mieć pewność dostępu do Internetu będąc już w Chinach. Korzystanie z Internetu w roamingu będzie wiązać się z ogromnymi kosztami, natomiast korzystanie z publicznych sieci WiFi nie zawsze jest bezpieczne. Polecamy kupić na miejscu jedną z kart SIM z pakietem danych, szeroko oferowanych przez tamtejszych operatorów np. China Telecom. Są one powszechnie dostępne, chociażby w automatach na lotnisku i w większości sklepów. Dodatkowo będziemy mogli również swobodnie i za niewielką opłatą komunikować się telefonicznie na terenie Chin.

By w jak najmniejszym stopniu zminimalizować problem bariery językowej warto ściągnąć też jeden ze słowników angielsko-chińskich np. Pleco. Z racji braku w Chinach dostępu do Google Maps powinniśmy wcześniej zainstalować jej odpowiednik, czyli OsmAnd. Przydatny w kontaktowaniu się z ludźmi mieszkającymi w Chinach może okazać się też najpopularniejszy w Państwie Środka komunikator WeChat. Rzeczą często pomijaną jest też kwestia gniazdek. Różnią się one od tych, których używamy w naszym kraju, warto więc zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę.

Kwestie zdrowotne przed wyjazdem do Chin

Chiny są państwem stosunkowo bezpiecznym, lecz zawsze warto wykupić ubezpieczenie podróżne, które pokryje ewentualne koszty leczenia na terenie Chin. Przed podróżą do Chin nie obowiązują nas żadne szczepienia. Są tylko szczepienia zalecane, o których więcej informacji znajdą państwo na stronie polskiego MSZ. Przed wyjazdem warto również zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i ewentualnie antybiotyki, gdyż w Chinach nie są tak powszechnie dostępne jak na terytorium Polski. Dodatkowymi, ale równie przydatnymi rzeczami będą żel antybakteryjny i maski antysmogowe (jeśli przewidujemy występowanie smogu).

Podróż do Chin – przygotowanie przed lotem oraz jet lag

Bezpośredni lot do Chin z Polski jest stosunkowo długi i zajmuje średnio ok. 8h, warto więc odpowiednio się do niego przygotować. Dodatkowym czynnikiem jest występowanie zjawiska nazywanego jet lag, czyli szeregu objawów wywołanych nagłą zmianą strefy czasowej. 

Przed wylotem warto zadbać o odpowiedni ubiór, który zapewni nam swobodę i pozwoli na utrzymanie komfortowej temperatury podczas lotu – najczęściej zaleca się ubiór „na cebulkę”. Dodatkowo polecamy zabranie z sobą poduszki podróżnej oraz powerbanka. W celu zminimalizowania efektów jet lagu warto zarezerwować lot z wieczornym przylotem do Chin, a w trakcie samego lotu pić dużo płynów, jeść posiłki bogate w węglowodany oraz unikać alkoholu i kofeiny.

Transport w Chinach

Po wylądowaniu będziemy musieli się w jakiś sposób dostać do miejsca docelowego. Najpopularniejsze są taksówki i transport publiczny. W korzystaniu z tego drugiego z pewnością mogą nam pomóc karty miejskie występujące w takich miastach jak Pekin, Szanghaj czy Hongkong. Możemy je kupić w automatach na lotnisku i jednocześnie doładować odpowiednią kwotą. Dzięki tym kartom możemy płacić za przejazdy metrem, autobusami, taksówkami, a nawet w niektórych sklepach.

Mamy nadzieję, że powyższe porady choć w pewnym stopniu pomogą Państwu w przygotowaniach przed podróżą do Chin i w maksymalny sposób pozwolą ograniczyć wszelkiego rodzaju nieprzyjemności.

ShpHub.pl

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 12