Konsumenci w Polsce i na świecie są coraz bardziej wymagający pod względem jakości i bezpieczeństwa nabywanych produktów. Rośnie też świadomość na temat szkodliwych substancji znajdujących się w przedmiotach codziennego użytku, w tym artykułach włókienniczych. Producenci chcący podkreślić bezpieczeństwo stosowanych tekstyliów często wnioskują o przyznanie certyfikatu Oeko-Tex Standard 100. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tego certyfikatu.
Czym jest Oeko-Tex Standard 100?
Oeko-Tex Standard 100 jest znakiem towarowym i certyfikatem wydawanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań i Testowania w Dziedzinie Ekologii Tekstyliów i Skóry (w skrócie: Oeko-Tex). Wydawany on jest dla wyrobów i materiałów włókienniczych na każdym etapie produkcji. Oznacza to, że może być przyznany zarówno gotowym produktom, np. odzieży, tkaninom, jak i pojedynczym elementom, takim jak np. guziki czy przędza.
Standard Oeko-Tex 100 zaświadcza o tym, że produkt jest bezpieczny dla zdrowia i wolny od substancji szkodliwych w zakresie nieprzekraczającym przyjętych limitów. Oprócz tego, badane przedmioty są testowane pod kątem zgodności z pH ludzkiej skóry, wydzielania zapachów oraz trwałości barwników.
Organizacja przyznająca certyfikaty Oeko-Tex działa od roku 1992, a jej znaki towarowe są rozpoznawalne na całym świecie. Oeko-Tex powstał w Szwajcarii, gdzie znajduje się główna siedziba firmy. Organizacja posiada 18 neutralnych instytutów badawczych w Europie i Japonii oraz biura kontaktowe w ponad 60 krajach świata.

Oeko-Tex Standard 100 – normy
Podstawowym warunkiem uzyskania certyfikatu Oeko-Tex Standard 100 jest spełnienie norm stawianych przez organizację Oeko-Tex wobec bezpieczeństwa tkanin i materiałów. Normy te wykraczają często poza zakres regulujący użycie substancji niebezpiecznych zawarty w przepisach krajowych i są jednolite na całym świecie. Z tego względu konsumenci w różnych krajach mogą mieć pewność, że nabywają bezpieczny produkt.
Wśród wielu norm stosowanych przez Oeko-Tex znajdują się:
- istotne regulacje prawne, np. zakaz stosowania formaldehydu, pestycydów, barwników azowych, pentachlorofenolu, kadmu, niklu, ekstrahowanych metali ciężkich itp.;
- spełnienie określonych limitów substancji szkodliwych (np. ftalanów) nieuregulowanych jeszcze przez przepisy prawa niektórych państw;
- wymagania załączników XVII i XIV do rozporządzenia REACH oraz odpowiednie części wykazu kandydackiego SVHC ECHA;
- zasady dotyczące zakazu stosowania niektórych substancji szkodliwych dla środowiska;
- wymagania amerykańskiej Ustawy o poprawie bezpieczeństwa dóbr konsumenckich CPSIA w odniesieniu do zawartości ołowiu.
Grupy produktów
Poszczególne produkty przechodzą w ramach wydania certyfikatu Oeko-Tex testy. Kwalifikuje się je do konkretnych grup i na tej podstawie wymagania są mniej lub bardziej surowe. Są to:
- Klasa produktu I: artykuły przeznaczone dla niemowląt i dzieci do lat 3 (np. odzież, pościel, pluszowe misie) – wymagania są tu najtrudniejsze do spełnienia, dodatkowo przeprowadza się m.in. test odporności na ślinę;
- Klasa produktu II: artykuły mające bezpośredni kontakt ze skórą (np. bielizna, pościel, bielizna stołowa, bluzki);
- Klasa produktu III: artykuły niemające bezpośredniego kontaktu ze skórą (np. płaszcze, kamizelki, wkłady odzieżowe);
- Klasa produktu IV: tekstylia domowe (np. zasłony, rolety, dywany).
Jak uzyskać certyfikat Oeko-Tex Standard 100?
Podstawą do uzyskania certyfikatu Oeko-Tex jest spełnienie wszystkich wytycznych publikowanych regularnie na oficjalnej stronie internetowej organizacji oraz wnioskowanie o wydanie dokumentu i wniesienie koniecznych opłat (od ok. 400 euro za każdy testowany produkt).
Szczegółowa procedura przedstawia się następująco:
- Wypełnienie i przesłanie formularza aplikacyjnego;
- Odpowiedź ze strony właściwego instytutu badawczego;
- Analiza dokumentów, przesłanie próbek i testy poszczególnych elementów (należy dostarczyć wszystkie elementy wchodzące w skład produktu, także np. nity czy zamki błyskawiczne);
- W przypadku pozytywnego przejścia testów – otrzymanie certyfikatu wraz ze szczegółowym raportem, zawierającym m.in. informacje o zawartości konkretnych substancji i spełnieniu limitów;
- Wizytacja przedstawiciela Oeko-Tex.

Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 ważny jest przez rok, a więc trzeba liczyć się z koniecznością jego odnawiania. Ponadto, w celu zapewnienia wysokich standardów, co najmniej raz na trzy lata odbywa się audyt przedstawiciela Oeko-Tex w firmie będącej posiadaczem certyfikatu.
Ważność konkretnego certyfikatu Oeko-Tex można zweryfikować na anglojęzycznej stronie organizacji, wpisując numer z etykiety. Można w ten sposób sprawdzić autentyczność kopii certyfikatu przesłanej nam na prośbę przez chińskiego kontrahenta.
W Polsce jedyną instytucją wydającą tego typu certyfikaty i przeprowadzającą powiązane testy jest Instytut Włókiennictwa w Łodzi.
Inne certyfikaty od Oeko-Tex
Oeko-Tex Standard 100 jest pierwszym i podstawowym certyfikatem wydawanym przez Oeko-Tex, ale nie jedynym. Przede wszystkim nie zaświadcza on o tym, że produkt został wytworzony bez szkody dla środowiska naturalnego i z poszanowaniem pełni praw pracowniczych. W celu otrzymania tego typu zaświadczeń można skorzystać m.in. z certyfikacji Made in Green by Oeko-Tex oraz STeP by Oeko-Tex. Certyfikaty Oeko-Tex nie są wymagane przy obrocie odzieżą i tekstyliami w UE, jednak stanowią wiarygodną i rozpoznawalną gwarancję jakości. Jeśli jesteśmy zainteresowani tego typu produktami, poszukując dostawcy w serwisie Alibaba możemy dodać filtr pod nazwą Oeko-Tex Standard 100. Sprawdź, na co jeszcze zwrócić uwagę przy imporcie i handlu odzieżą w naszym wcześniejszym artykule.
