Odprawa celna – od jakiej kwoty?

Wszelkie przepisy dotyczące podatków i należności celnych mogą przyprawiać o zawrót głowy. Jak się ma sprawa należności celno-skarbowych w przypadku, gdy chcemy na przykład kupić pojedynczy przedmiot do użytku własnego lub sprowadzić próbki z Chin? Sprawdź, jaką zależność ma wartość przedmiotu a odprawa celna – od jakiej kwoty pojawia się obowiązek zapłaty należności celnej.

Odprawa celna

Odprawa celna – zamówienia składane w chińskich sklepach internetowych

AliExpress to popularny chiński serwis sprzedażowy. Jeżeli zamawiamy towar z niego lub podobnego sklepu internetowego z Państwa Środka, trzeba pamiętać o opłaceniu cła i VAT. Prawo wymaga opłacenia podatku VAT niezależnie od wartości przesyłki, co sprawia, że zamawianie z Chin przestaje się opłacać. Jeśli celnicy zażądają należności, można odmówić odebrania paczki i zostanie ona odesłana do nadawcy. Zobacz, co jeszcze można zrobić, gdy paczka zostanie zatrzymana przez Urząd Celny.

Szkolenie Online - Import z Chin

Odprawa celna – od jakiej kwoty

Importując towary musimy zwrócić szczególną uwagę na to, kiedy jesteśmy zobowiązani do uiszczenia opłaty celnej oraz podatku VAT. Wcześniej przesyłki o wartości do 22 mogły być zwolnione z podatku, jeśli zostały uprzednio wysłane z Chin do innego państwa członkowskiego UE. Prawo to uległo jednak zmianie. Obecnie osoba kupująca zawsze objęta jest obowiązkiem zapłaty VAT-u, niezależnie od ceny sprowadzanego przez nią towaru. Wymóg ten dotyczy wszystkich importowanych produktów.

Opłata należności celnych obowiązuje natomiast wtedy, gdy wartość przesyłki przekroczy 150 euro. Należy jednak pamiętać, że pewne towary wymagają oclenia bezwzględnie od ceny, są to: alkohol, perfumy, wody toaletowe oraz wyroby tytoniowe. Niektóre grupy wyrobów, takie jak urządzenia medyczne, wręcz przeciwnie, nie będą podlegały nałożeniu opłaty celnej. Należne opłaty celne można sprawdzić za pomocą naszego kalkulatora.

Podsumowując, wymóg opłacenia podatku VAT od towarów sprowadzanych spoza UE obowiązuje zawsze, niezależnie od wartości zamówienia, a za przesyłki o wartości powyżej 150 euro – także cła.

Sprawdzenie zarówno wartości VAT-u, jak i wysokości opłat celnych na dowolne produkty, umożliwia darmowy system ISZTAR. Cło na wybrany towar znajdziemy w wierszu „ERGA OMNES”, dotyczącym wszystkich państw trzecich. Wysokość podatku VAT podawana jest natomiast na samym dole witryny.

System ISZTAR

Odprawa celna – próbki

Próbki, czyli egzemplarz danego towaru lub jego mała ilość dające możliwość sprawdzenia właściwości i cech pełnoprawnego produktu, są zwolnione z podatku VAT. Wyroby te powinny zostać odpowiednio oznaczone lub dostarczone wraz ze stosownym oświadczeniem. Takie produkty mogą służyć do promowania pełnowartościowego produktu. Powyższego typu zwolnienia od VAT nie stosuje się do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego. Jeżeli celnik stwierdzi, że dane produkty przeznaczone są do sprzedaży, może na nie nałożyć cło oraz podatek VAT. By przeczytać o tym więcej, zapoznaj się z artykułem na temat importu próbek. Sprawdź także informacje na temat należności celnych na próbki.

W przypadku, gdy sprowadza się towar w celu dalszej jego odsprzedaży, do odprawy celnej potrzebne są dokumenty. Konkretnie są to: faktura (commercial invoice), lista pakowa (packing list), konosament (bill of lading) i ewentualnie dodatkowe dokumenty, jak na przykład certyfikaty w zależności od danego produktu.

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Oceń post

4.7 / 5. Ilość głosów: 21