Odprawa celna – od jakiej kwoty?

Wszelkie przepisy dotyczące podatków i należności celnych mogą przyprawiać o zawrót głowy. Jak się ma sprawa należności celno-skarbowych w przypadku, gdy chcemy na przykład kupić pojedynczy przedmiot do użytku własnego lub sprowadzić próbki z Chin? Sprawdź, jaką zależność ma wartość przedmiotu a odprawa celna – od jakiej kwoty pojawia się obowiązek zapłaty należności celnej.

Odprawa celna

Odprawa celna – zamówienia składane w chińskich sklepach internetowych

Aliexpress to popularny chiński serwis sprzedażowy. Jeżeli zamawiamy towar z niego lub podobnego sklepu internetowego z Państwa Środka, trzeba pamiętać o opłaceniu cła i VAT. Prawo wymaga opłacenia podatku VAT niezależnie od wartości przesyłki, co sprawia, że zamawianie z Chin przestaje się opłacać. Jeśli celnicy zażądają należności, można odmówić odebrania paczki i zostanie ona odesłana do nadawcy. Zobacz, co jeszcze można zrobić, gdy paczka zostanie zatrzymana przez Urząd Celny.

Szkolenie Online - Import z Chin

Odprawa celna – od jakiej kwoty

W celu ominięcia podatków można zamawiać towary, które są „dostępne w magazynach na terenie Unii Europejskiej”. Polega to na nadawaniu paczki z Chin do innego państwa członkowskiego UE, gdzie obowiązuje zwolnienie z podatku VAT przesyłek o wartości do 22 euro, a następnie przesłać do odbiorcy. Z tej zasady wykluczone są takie produkty jak alkohol, perfumy, wody toaletowe oraz wyroby tytoniowe, jak i zamówienia wyrobów przeznaczonych do dalszej odsprzedaży. Przedmiot staje się towarem wewnątrzunijnym i za niego nie obowiązuje już opłata celna ani VAT. Takiego towaru nie można więc wprowadzić do obrotu.

W przypadku indywidualnego zamówienia, jeśli nadawca zaznaczy w formularzu, że artykuł jest „prezentem”, jego wartość może wynosić do 45 euro. Takie działanie jest oczywiście niegodne z prawem i go nie zalecamy.

Ważne jest pośrednictwo trzeciego kraju należącego do Unii Europejskiej, ponieważ w Polsce nie obowiązuje Rozporządzenie Rady (WE) Nr 1186/2009 z 16 listopada 2009 r., zgodnie z którym opłata celna stosowana jest do przesyłek o wartości większej niż 150 euro.

Warto zaznaczyć, iż od 2022 roku zasada „22 euro” nie będzie już obowiązywała w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Oznacza to, że trzeba będzie rozliczyć się z VAT-u niezależnie od wartości przesyłki.

Podsumowując, za przesyłki o wartości powyżej 22 euro trzeba zapłacić podatek VAT, a powyżej 150 euro – także cło.

Należne opłaty celne łatwo sprawdzić za pomocą naszego kalkulatora.

Odprawa celna – próbki

Próbki, czyli egzemplarz danego towaru lub jego mała ilość dające możliwość sprawdzenia właściwości i cech pełnoprawnego produktu, są zwolnione z podatku VAT. Wyroby te powinny zostać odpowiednio oznaczone lub dostarczone wraz ze stosownym oświadczeniem. Takie produkty mogą służyć do promowania pełnowartościowego produktu. Powyższego typu zwolnienia od VAT nie stosuje się do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego. Jeżeli celnik stwierdzi, że dane produkty przeznaczone są do sprzedaży, może na nie nałożyć cło oraz podatek VAT. By przeczytać o tym więcej, zapoznaj się z artykułem na temat importu próbek. Sprawdź także informacje na temat należności celnych na próbki.

W przypadku, gdy sprowadza się towar w celu dalszej jego odsprzedaży, do odprawy celnej potrzebne są dokumenty. Konkretnie są to: faktura (commercial invoice), lista pakowa (packing list), konosament (bill of lading) i ewentualnie dodatkowe dokumenty, jak na przykład certyfikaty w zależności od danego produktu.

Szkolenie Online: Import z Chin