Nowy Rok w Chinach

Chińczycy obchodzą święta zgodnie z kalendarzem księżycowym, którego miesiące są krótsze niż w kalendarzu gregoriańskim. Chiński kalendarz księżycowy składa się w sumie z 354 dni. Powoduje to, że daty świąt są ruchome. Ze względu na to, że tradycyjne chińskie święta różnią się od zachodnich, nawet Nowy Rok w Chinach jest obchodzony w innym terminie. Zazwyczaj przypada on w okresie 21 stycznia do 20 lutego. W takim razie czy Chińczycy razem z resztą świata witają Nowy Rok 1 stycznia? Czy będąc w Chinach w okresie styczeń-luty można przeżyć świętowanie Nowego Roku dwukrotnie?

Nowy Rok w Chinach

Nowy Rok w Chinach według tradycji zachodnich

Sylwester jest również świętowany w Chinach, jednak w porównaniu do innych narodowych świąt, w tym Chińskiego Nowego Roku, nie jest to tak ważny dzień. Nowy Rok w zachodnim stylu celebruje się od niedawna, zazwyczaj przez ludzi młodych, którzy mają znajomych z Zachodu lub podróżowali za granicę.

W dużych miastach, a w szczególności w stolicy Państwa Środka, możemy znaleźć specjalne imprezy organizowane w pubach i hotelach. Organizowane są także sylwestrowe imprezy firmowe. Jednak 31 grudnia 2017 roku zakazano odpalania fajerwerków w Pekinie ze względu na duże zanieczyszczenie powietrza. Z tego powodu świętowanie zachodniego Nowego Roku musiało odbyć się bez sztucznych ogni. Co ciekawe, przypadający w późniejszym terminie Chiński Nowy Rok podobnie jak u nas jest witany fajerwerkami. Zwyczaj ten wywodzi się jednak z tradycyjnych wierzeń chińskich i przekonania, że głośne petardy odstraszają złe duchy.

Szkolenie: Import z Chin

Chiński Nowy Rok

Chińczycy bardzo mocno trzymają się swoich tradycji. Dlatego w okresie, kiedy na całym świecie świętuje się Nowy Rok, w chińskich domach trwają przygotowania do Chińskiego Nowego Roku, który przypada w późniejszym terminie. Chiński Nowy Rok, znany też jako Święto Wiosny, to najważniejsze święto w chińskim kalendarzu. Jest ono obchodzone bardzo hucznie. Zamiast do naszego Sylwestra, można je przyrównać rangą do świąt Bożego Narodzenia.

Na zachodzie Sylwester spędzamy często wśród znajomych. Za to tradycyjny Nowy Rok w Chinach to święto rodzinne, dlatego w tym okresie każdy wraca do domu na rodzinną kolację. Wiele wierzeń i przesądów sprawia, że dla Chińczyków jest to czas rytuałów. Dbają oni, by wejść w Nowy Rok z czystym kontem, bez żadnych długów i konfliktów.

Sylwester w Hongkongu

W Hongkongu, którego historia jest związana z tradycją zachodu, Sylwester jest świętowany bardzo hucznie. Wielkie pokazy fajerwerków połączone są z efektami świetlnymi. Dawniej były wystrzeliwane z Portu Wiktorii, a obecnie zostały przeniesione z IFC Tower do Hong Kong Convention and Exhibition Centre. Połączenie efektów dźwiękowych z wizualnymi sprawiło, że stworzono ponad 20-minutowy spektakl o niezwykłej atmosferze. Fajerwerki są widoczne w całym mieście, jednak jest kilka miejsc, z których widok jest fenomenalny, na przykład na promenadzie Tsim Sha Tsui lub wzdłuż promenady Central Waterfront. Droższa opcja to spędzenie Sylwestra w Hongkongu na łódce lub jachcie.

Szkolenie: Eksport do Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 10