Maszyny z Chin

Chiński przemysł maszynowy utrzymał wzrost na poziomie powyżej 30 procent w ciągu ostatniej dekady. Obecnie, zgodnie z projektem Made in China 2025, Chiny przestawiają się z pozycji producenta niskiego szczebla na producenta towarów wysokiej klasy. Jednym z celów tego projektu jest wykorzystanie coraz bogatszej chińskiej bazy rodzimych konsumentów, jak również przekształcenie istniejącej w kraju infrastruktury produkcyjnej i rynku pracy w kierunku produkcji bardziej wyspecjalizowanej z inwestycjami ukierunkowanymi na badania i rozwój oraz naciskiem na innowacje technologiczne. To wszystko sprawia, że w Chinach pojawiają się nowe możliwości inwestycji i współpracy biznesowej w różnych podsektorach przemysłu maszynowego. Do sektorów wzrostu zalicza się m.in. produkcję i modernizację robotyki przemysłowej, zaawansowanych obrabiarek i maszyn rolniczych. O czym należy pamiętać importując maszyny z Chin?

Maszyny z Chin

Maszyny przemysłowe z Chin – stawki celne

Przed rozpoczęciem importu z Chin zawsze warto zapoznać się z obowiązującą wysokością cła na dany produkt. W tym celu po raz kolejny pomocnym może okazać się internetowy System ISZTAR, który poza taryfami celnymi zawiera również informacje o ograniczeniach przy imporcie różnych artykułów. Należy pamiętać, że wysokości ceł mogą zmieniać się z upływem czasu, więc warto sprawdzać dane na bieżąco.

Poniżej prezentujemy przykładowe stawki dla wybranych produktów.

 • 8422 30 00 00 – Urządzenia do napełniania, zamykania, uszczelniania lub etykietowania butelek, puszek, pudełek, worków lub innych pojemników; urządzenia do kapslowania butelek, słoików, tubek i podobnych pojemników; maszyny do gazowania napojów (1.7%)
 • 8420 10 10 00 – Kalandry lub inne maszyny do walcowania w rodzaju stosowanych w przemyśle włókienniczym i papierniczym (1.7%)
 • 8424 82 90 00 – Rolnicze lub ogrodnicze urządzenia mechaniczne (1.7%)
 • 8427 10 10 00 – Wózki widłowe samobieżne napędzane silnikiem elektrycznym (4.5%)
 • 8429 19 00 00 – Spycharki czołowe i skośne (0%)
 • 8429 52 10 00 – Koparki gąsienicowe (0%)
 • 8430 20 00 00 – Pługi odśnieżające i dmuchawy śniegowe (0%)
 • 8432 10 00 00 – Maszyny rolnicze, ogrodnicze lub leśne do przygotowywania lub uprawy gleby (0%)
 • 8434 10 00 00 – Dojarki mechaniczne i urządzenia mleczarskie (0%)
 • 8435 10 00 00 – Prasy, tłocznie, rozdrabniacze i podobne urządzenia stosowane w produkcji wina, jabłecznika, soków owocowych lub podobnych napojów (1.7%)
 • 8443 11 00 00 – Maszyny drukarskie offsetowe z podawaniem papieru z roli (1.7%)
 • 8454 10 00 00 – Konwertory, kadzie, wlewnice i maszyny odlewnicze, w rodzaju stosowanych w hutnictwie lub w odlewniach metali (1.7%)
 • 8459 21 00 00 – Obrabiarki (włączając obrabiarki z jednostkami obróbkowymi prowadnicowymi) do wiercenia, wytaczania, frezowania lub gwintowania wałków lub otworów, do obróbki metalu przez jego skrawanie (2.7%)
 • 8467 11 10 00 – Narzędzia ręczne, pneumatyczne, hydrauliczne lub z samodzielnym silnikiem elektrycznym lub nieelektrycznym (1.7%)

Biorąc pod uwagę podane stawki na pierwszy rzut oka widać, że wysokość cła jest bardzo niska. Wyjaśnia to, dlaczego maszyny z Chin są często importowane do Europy i innych części świata.

Regiony produkcyjne maszyn przemysłowych

Chiński przemysł maszynowy jest skoncentrowany we wschodnich regionach przybrzeżnych. Prowincja Jiangsu góruje w produkcji maszyn przemysłowych, a tuż za nią znajdują się prowincje Shandong i Guangdong. Ponadto, rozwój tego sektora gospodarki następuje także na północnym wschodzie Chin (prowincje Jilin, Liaoning – tzw. region Dongbei).

W ciągu ostatnich kilku lat chiński przemysł maszynowy stopniowo przesuwa się również do wewnątrz – do centralnych i zachodnich Chin. W ramach inicjatywy „Pasa i Szlaku” spodziewamy się wzrostu produkcji maszyn z tych regionów, ponieważ Chiny starają się rozwijać swoje regiony śródlądowe i eksport do Eurazji drogami lądowymi. Stąd też obecnie znaczącymi regionami w tym zakresie stały się prowincje Hunan i Hubei.

Import maszyn z China mapa
Szkolenie Online - Import z Chin

Maszyny przemysłowe z Chin – niezbędne certyfikaty

Przy zakupie maszyn spoza UE, należy dokładnie weryfikować ich jakość oraz zgodność z obecnie obowiązującymi normami europejskimi. Pozwoli to nam uniknąć kosz­tow­nych błędów czy też znacznej prze­bu­dowy maszyn. Każda maszyna wpro­wa­dzona do obrotu musi podlegać procedurom oceny zgodności, a także spełniać określone wymagania dotyczące bezpieczeństwa. Najważniejsze standardy jakie muszą spełniać importowane przez nas maszyny określają Dyrektywa Niskonapięciowa (LVD) oraz Dyrektywa Maszynowa 2006/42/WE. Po pozytywnym przejściu odpowiednich testów produkt otrzymuje oznaczenie CE i może zostać dopuszczony na rynek europejski.

Ponadto producent zobowiązany jest do wystawienia deklaracji zgodności. W dokumencie tym dostawca deklaruje, że dana maszyna jest wyprodukowana zgodnie z konkretną dyrektywa unijną oraz konkretnymi normami. Importer powinien zwrócić szczególną uwagę na zawartość deklaracji zgodności, gdyż zdarza się, że niektórzy producenci umieszczają na swoich produktach fałszywe oznakowania CE. Przed przystąpieniem do importu należy dokładnie sprawdzić wszystkie obowiązujące regulacje.

Targi maszyn przemysłowych w Chinach

Jednym z lepszych sposobów na nawiązanie współpracy z chińskim kontrahentem są targi branżowe. Obecnie jednak przy wyjeździe do Chin należy mieć na uwadze trwającą pandemię COVID-19, przez którą część targów bądź też seminariów branżowych zostało odwołanych lub przesuniętych na późniejszy termin. Warto śledzić na bieżąco sytuację związaną z interesującymi nas wydarzeniami na ich stronach internetowych. Poniżej znajdują się przykładowe targi z sektora przemysłu maszynowego odbywające się w najbliższym czasie.

China (Tianjin) International Equipment & Manufacturing Industrial Expo

W poszczególnych obszarach wystawowych będą prezentowane m.in. roboty, obrabiarki, automatyka czy też sprzęt samochodowy.

Miejsce: Tianjin Meijiang Conference & Exhibition Center, Tianjin

Oficjalna strona internetowa: ciex-expo.com/en

China International Equipment Manufacturing Exposition

W ramach wydarzenia zostaną zaprezentowane maszyny do cięcia metali, maszyny do obróbki plastycznej metali, narzędzia mechaniczne i wyposażenie specjalne.

Miejsce: Shenyang International Exposition Center, Shenyang

Oficjalna strona internetowa: cnzbh.com

CIAME Exhibition

Będzie to największa w Azji wystawa maszyn rolniczych i coroczny punkt spotkań dealerów, producentów i importerów maszyn rolniczych.

Miejsce: Qingdao International Convention Center, Qingdao

Oficjalna strona internetowa: ifw-expo.de/exhib/ciame-2020-2

Beijing International Construction Machinery Exhibition & Seminar

To wydarzenie to okazja do zwiedzania największej na świecie bazy produkcyjnej oraz rynku maszyn konstrukcyjnych, budowlanych i górniczych. Organizowane będą różnorodne konferencje i spotkania, które będą uzupełnieniem dyskusji handlowych i biznesowych.

Miejsce: New China International Exhibition Center, Beijing

Oficjalna strona internetowa: e-bices.org/EngDefault.aspx

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 19