Loty do Chin

Ze względu na utrzymujący się okres pandemii państwa na całym świecie, a zwłaszcza w Azji Wschodniej, starają się maksymalnie ograniczyć liczbę przyjezdnych w celu zminimalizowania rozprzestrzeniania się wirusa. Chiny są jednym z krajów z najbardziej restrykcyjnymi zasadami dotyczącymi przekraczania granic, które od długiego czasu są zamknięte dla większości podróżujących. Jakie więc wymogi musimy spełnić aby móc wjechać na teren ChRL w czasie pandemii? Czy możliwe są loty do Chin?

Loty do Chin – W jaki sposób dostanę się do Chin?

Na chwilę obecną drogi morskie i lądowe do Chin pozostają zamknięte i taki stan utrzyma się jeszcze do przyszłego roku. Możliwe są tylko loty do Chin. Wcześniej występowały spore ograniczenia, np. należało odbyć bezpośredni lot do Chin. Teraz lecąc do Chin można się przesiąść w kraju trzecim z zaznaczeniem, że w każdym punkcie transferowym należy poddać się testom na obecność wirusa i otrzymać nowy kod zdrowia.

Szkolenie Online - Import z Chin

Loty do Chin – Czy mogę dostać wizę do Chin?

Wizę do Chin otrzymać można tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Są to np. konieczność wykonywania niezbędnych działań gospodarczych, naukowych lub handlowych, oraz z przyczyn humanitarnych.

Jeśli posiadamy ważne zezwolenie na pobyt wydane przed 28 marca 2020 roku, możemy wjechać do Chin w sytuacjach związanych z pracą zawodową, humanitarnych, bądź w celu dołączenia do rodziny. Jednak osoby, których zezwolenie utraciło ważność, powinny skierować się do najbliższej ambasady ChRL w celu uzyskania wizy.

Od sierpnia 2022 r. do Chin można aplikować o wizy typu Z, M, R, Q, S oraz X1. Oznacza to m.in., że zagraniczni studenci mogą studiować w Chinach.

Jakie badania muszę zrobić?

Do 48 godzin przed podróżą do Chin musimy uzyskać wyniki negatywne dwóch badań: RT PCR (testu na COVID-19 wykonanego metoda molekularną), oraz testu IgM z krwi żylnej na obecność przeciwciał SARS-CoV-2. Oba badania należy wykonać w tej samej placówce wyznaczonej przez ambasadę ChRL w Polsce. Tego typu badań nie wykonuje się niestety obecnie na lotnisku Chopina w Warszawie.

Na podstawie tych wyników wnioskujemy za pośrednictwem wyznaczonego systemu internetowego o wydanie „zielonego kodu zdrowia”. Jest to po prostu zaświadczenia o stanie zdrowia. Bez takiego zaświadczenia nie wejdziemy na pokład samolotu.

Czy w Chinach muszę przejść kwarantannę?

Po przyjeździe do Chin wszyscy podróżujący mają obowiązek przejść 7-dniową kwarantannę w miejscu wyznaczonym przez rząd (wcześniej okres kwarantanny wynosił 14 dni) oraz dodatkową obserwację w warunkach domowych przez 3 dni (wcześniej 7 dni). W tym okresie poddawani jesteśmy dodatkowym badaniom uzupełniającym. Jeżeli nasz punkt wjazdu lub cel podróży uważane są za miejsca wysokiego ryzyka, możemy zostać poddani dodatkowej kwarantannie. Również dotyczy to podróży do innego miasta lub regionu.

Czy mój stan zdrowia będzie kontrolowany?

Na terenie całych Chin spodziewać się możemy sprawdzania temperatury. Obowiązkowe jest też korzystanie z aplikacji zdrowotnych oraz skanowanie kodów QR potwierdzających historię naszej podróży. Tego typu kontrole obowiązywać nas będą w transporcie publicznym, hotelach i wszelkiego rodzaju budynkach komercyjnych. W miejscach publicznych wymagane jest również noszenie masek.

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Czy targi w Chinach się odbędą?

Ograniczenie transportu nie pozostaje bez wpływu również na gospodarkę wewnętrzną ChRL. Ze względu na restrykcje nawet w zakresie podróży regionalnych w granicach Chin, jak również braku podróżnych z krajów trzecich, tak wyjątkowo istotne dla chińskiego rynku wydarzenia, jakimi są targi handlowe, są także mocno ograniczone. Wstęp na nie mają wyłącznie osoby przebywające w Chinach. Nie bez wpływu pozostają również limity osób w pomieszczeniach oraz social distancing.

Zawieszenie organizowania targów międzynarodowych wpływa jednak negatywnie nie tylko na chińskich producentów, którzy w ten sposób znacznie zwiększali liczbę swoich odbiorców. Importerzy nie mają możliwości zapoznać się z ofertami dostawców z Chin na targach branżowych. Co roku przyciągały one przedsiębiorców z różnych zakątków świata. Targi handlowe to najlepsza metoda znalezienia partnera biznesowego. Umożliwia zapoznanie się z produktem i jego jakością na miejscu, prowadzenie negocjacji i bezpośredni kontakt z producentem. Epidemia ograniczyła jednak możliwości nawiązywania współpracy z chińskimi dostawcami. Obecnie można to zrobić jedynie zdalnie, np. poprzez serwisy B2B albo targi online.

Co więcej, importerzy nie mogą odwiedzić fabryk, w których powstają nabywane towary, obejrzeć produktów przed decyzją o ich zakupie. Nie spotkają się też osobiście ze swoimi kontrahentami. Nie mają możliwości osobiście sprawdzić, jak produkowany jest ich towar czy upewnić się, że jest on wytwarzany zgodnie z ustaleniami. Stanowi to duże utrudnienie w handlu międzynarodowym i zwiększa również ryzyko importu z Chin. Oczywiście, warto w takiej sytuacji zlecić inspekcję fabryki w Chinach.

Szkolenie Online - Import z Chin

Loty do Chin w czasie pandemii – co jest najważniejsze?

Chcąc udać się w podróż służbową do Państwa Środka, musimy pamiętać o wymaganych badaniach oraz obowiązującej 10-dniowej kwarantannie (7+3). Jeśli nie jest to konieczne, powinniśmy ograniczyć tego typu wyjazdy ze względu na bezpieczeństwo swoje i innych. Jeśli już musimy wybrać się do Chin, miejmy na uwadze, że z pewnością nie udamy się na tak wielkoskalowe wydarzenie jak targi handlowe. Możemy jednak uczestniczyć w nich online. Informacje o tego typu internetowych eventach znajdziemy na stronach takich jak chinskietargi.pl.

Sprawdź też, jak będą wyglądały targi w Chinach w 2022 roku! Czy będzie można wziąć w nich udział?

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3