Kontrola towaru w Chinach

Wiele polskich firm specjalizuje się w kontrolowaniu towaru w Chinach. Czasami ciężko zaufać dostawcy, opierając się na jego deklaracjach. Jedynie wizyta w fabryce ukazuje pełen obraz funkcjonowania firmy. Dlatego też zaleca się inspekcje. Nierzadko zdarza się, że importerzy boją się zlecać kontrole. Nie chcą urazić chińskiego partnera. Firmy azjatyckie są jednak przyzwyczajone do tego, że ich towar jest sprawdzany. Kontrola towaru jest prawem importera.

kontrola towaru

Kontrola towaru z Chin – 4 podstawowe typy inspekcji

 1. Inspekcja przed produkcją

Odbywa się po wybraniu fabryki i przed rozpoczęciem właściwej produkcji. Celem inspekcji jest sprawdzenie czy dostawca zrozumiał wymagania, warunki i charakterystykę produktu. Dzięki tej kontroli można uzyskać pełny plan produkcji i uniknąć problemów.

Inspekcja umożliwia sprawdzenie z jakich surowców zostanie wykonany towar. W Chinach często dochodzi do sytuacji zastępowania materiałów. Podczas tego rodzaju inspekcji można również przekazać odpowiednie sugestie dotyczące procesu produkcji. Na tym etapie nie będzie problemu, aby producent wziął je pod uwagę. Dodatkowo, inspekcja umożliwi sprawdzenie czy fabryka jest gotowa do zrealizowania zamówienia. Pozwoli to na uniknięcie nieprzewidzianych opóźnień i kosztów.

 1. Inspekcja w czasie produkcji

Pozwala na zorientowanie się jaki jest rzeczywisty średni poziom jakości we wczesnym stadium produkcji. Inspekcja odbywa się, gdy pierwsze sztuki produktów zostaną ukończone. Według wielu opinii jest to najpotrzebniejszy typ inspekcji. Jednocześnie jednak najmniej doceniany przez importerów.

W wypadku wad gotowego produktu jest czas na zmiany w procesie produkcji. W przypadku już wyprodukowanych – na naprawę. Skutkuje to oszczędnością czasu i możliwością planowania. Zmiany i poprawki na tym etapie są mniej czasochłonne.

 1. Inspekcja po produkcji

Odbywa się w momencie, gdy 100% produktów jest gotowych i przynajmniej 30% jest zapakowanych. Inspekcja przeprowadzana jest na podstawie systemu AQL (Acceptance Quality Limit). Jest to statystyczne narzędzie dla importerów, które pozwala na stwierdzenie dwóch rzeczy:

 • Ile próbek powinno być sprawdzonych
 • Gdzie jest granica pomiędzy akceptacją a odrzuceniem produktów, które posiadają jakąś wadę

Bazuje na losowym wybraniu określonej ilości próbek do testu. Inspekcja po produkcji polega na potwierdzeniu jakości wyprodukowanych towarów.

 1. Inspekcja podczas załadunku

Nie jest często stosowana. Zalecana gdy towary z Chin mają być ułożone w kontenerze w określony sposób. Spotykane w sytuacjach, gdy będzie on rozładowywany w różnych magazynach. Inspekcja daje możliwość upewnienia się czy ilość zapakowanego towaru jest odpowiednia. Dodatkowo sprawdza się czy produkty nie są uszkodzone. Inspekcja daje pewność, że załadunek odbywa się z wymaganą dbałością i ostrożnością.

Szkolenie: Import z Chin

Kontrola towaru w Chinach

Głównym zadaniem przeprowadzanie inspekcji przed produkcją i w czasie produkcji jest wychwycenie problemów na wczesnym etapie. Celem inspekcji po produkcji i podczas załadunku jest natomiast weryfikacja towaru przed wysyłką.

Nie wszystkie projekty wymagają przeprowadzenia wszystkich czterech typów inspekcji. Jednakże kontrola towaru u producenta w Chinach jest najlepszym sposobem na ograniczenie ryzyka otrzymania produktów niezgodnych z kontraktem. Czasem zdarza się, że inspekcje w fabrykach przeprowadzane są kilkukrotnie. Zalecane są przeważnie przy imporcie produktów przemysłowych i technicznych. Również zamówienia o dużej wartości często wymagają kontroli. Należy przeprowadzić je przed wysłaniem towaru i przed zapłatą wynagrodzenia dla dostawcy.

Jakie korzyści ma przeprowadzanie inspekcji towaru?

 • Jest to skuteczne zabezpieczenie przed nieuczciwością.
 • Wcześniejsza możliwość usunięcia wad towaru.
 • Możliwość przeprowadzania negocjacji wymiany produktów wadliwych na dobre, gdy towar jest jeszcze w Chinach.
 • Uniknięcie rozmów związanych z wymianą produktów, gdy towar jest już w Polsce.
 • Uzupełnienie braków ilościowych jeszcze w Chinach. (Zanim dokona się pełnej zapłaty za zamówienie).

Każdy zamówiony towar może zostać poddany kontroli. Istnieje również możliwość przeprowadzania badań laboratoryjnych. Ze względu na to jaki towar się zamawia, warto wybrać odpowiedni typ inspekcji. Dzięki temu będziemy mogli kontrolować proces produkcji i unikniemy niepotrzebnych problemów.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 10