Kontrola jakości w Chinach

Import z Chin może być wyzwaniem dla początkujących przedsiębiorców. Czeka na nich kilka wyzwań, do których niezbędna jest pewna wiedza. Na niewiedzę nowych przedsiębiorców czekają nieuczciwi producenci, którzy mogą narazić nowy biznes na wielkie szkody. Dlatego przed rozpoczęciem nawiązywania relacji handlowych z kontrahentami z Chin należy dobrze zweryfikować naszych przyszłych partnerów, a podczas współpracy – pilnować jakości zamówień. Jedną z metod weryfikacji jest kontrola jakości, którą przedstawimy w poniższym artykule.

Kontrola jakości w Chinach

Kontrola jakości – co to?

Kontrola jakości to działanie, które ma na celu przeprowadzenie wszelkich inspekcji, testów wytworzonych produktów i sprawdzaniu wyników, aby potwierdzić, czy towar jest zgodny z normami i wymaganiami. Przeprowadzana jest po weryfikacji firmy, która wyprodukuje zamówione przez nas towary.

Pamiętaj! Przed rozpoczęciem współpracy z jakąkolwiek firmą z Chin i przed złożeniem zamówienia zalecamy weryfikację kontrahenta z Chin.

Rodzaje inspekcji towarów

Kontrolę jakości można przeprowadzić podczas kilku etapów, od produkcji aż po kontrolę przy załadunku. Poniżej przedstawiamy rodzaje inspekcji towarów.

Audyt fabryki / kontrola przed produkcją

Kontrola przedprodukcyjna pokazuje warunki, w jakich będą wytwarzane towary. Pomaga to zweryfikować warunki panujące w fabryce.

W czasie oględzin przedstawiana jest historia firmy, sposób zarządzania, organizacja produkcji, sprzęty i materiały, pomieszczenie produkcyjne, siła robocza. Dodatkowo producenci często przedstawiają swoje osiągnięcia i doświadczenia we wcześniejszych projektach, umiejętności, gwarantowaną jakość produktów.

Taki audyt pomaga podjąć decyzję o współpracy nawet przed rozpoczęciem produkcji. Ostrzega o ewentualnych problemach w trakcie oraz pokazuje politykę firmy poprzez ukazanie całego profilu kontrahenta i sposobu zaplanowania całej produkcji.

Kontrola podczas produkcji

Kontrolę podczas produkcji przeprowadza się kiedy wyprodukowane już jest od 20% towaru. Ma za zadanie wyeliminowanie ewentualnych nieprawidłowości, sprawdzenie czy kontrahent nadal przestrzega obowiązujących norm, pierwotnych ustaleń specyfikacji (surowca, komponentów), sposobu zapakowania i etykietowania, dalszej produkcji.

Inspekcja pozwala na wyłowienie błędów jeszcze na wczesnym etapie. Często stosuje się kontrolę losowo wybranych artykułów. Testy przeprowadzane są również na gotowych partiach. Prowadzona jest dokumentacja.

Kontrola przedwysyłkowa

Najpopularniejsza pora na przeprowadzenie inspekcji, gdzie już jest wykonanych ok. 80% towarów, często gotowych do wysyłki. Inspekcja w tym czasie jest ostatnią okazją na nadzorowanie, czy towar nie ma wad produkcyjnych i na ewentualne naprawy lub likwidacje. Przegląd odbywa się zgodnie z normą AQL.

Sprawdzane są wszystkie parametry wytworów (specyfikacja, funkcjonalność itp.) zgodnie ze złożonym zamówieniem, oznakowania, etykiety i inne międzynarodowe normy, bez których towar nie będzie mógł zostać wprowadzony na rynek.

Kontrola przy załadunku kontenera

Kontrola cargo podczas załadunku dostarcza pewności, że do klienta trafi odpowiednie zamówienie. Zdarzają się sytuacje, gdzie ładunek trzeba specyficznie ułożyć. W takim wypadku kontrola ta pozwala na upewnienie się, że ten nietypowy transport jest odpowiednio zabezpieczony i nie ulegnie zniszczeniu w trasie.

Podczas tego przeglądu sprawdzane są zawartości kartonu, ilość, sposób zabezpieczania, wszelkie etykiety, oznaczenia, ewentualne dokumentacje. Monitorowany jest również cały proces samego załadunku.

Do kogo się zgłosić z prośbą o przeprowadzenie kontroli?

Istnieje wiele firm na całym świecie, które przeprowadzają kontrole jakości fabryk w Chinach. My również się tym zajmujemy. W celu uzyskania więcej informacji na temat przeprowadzenia kontroli jakości w chińskich fabrykach zapraszamy do kontaktu. Przedstawimy cały proces i dokonamy indywidualnej wyceny usługi. W trakcie inspekcji w fabrykach sporządzane są dokumentacje zarówno pisemne jak i medialne, które klient dostaje jako potwierdzenie efektów.

Co nam daje kontrola jakości?

Kontrola jakości zapewnia nam faktyczną weryfikację przyszłego kontrahenta, wgląd w proces produkcji od początku do końca, nawet przy załadunku. Ochrania to interesy klientów przed niespodziewanymi sytuacjami i nieuczciwymi partnerami biznesowymi, które mogą narazić na dodatkowe koszty lub w najgorszym przypadku do niedopuszczenia towaru do obrotu rynkowego i jego utylizacji.

Wizytacje w fabrykach pozwalają zniwelować mniejsze i większe problemy już na wczesnym etapie, zaczynając od innego koloru wytworu, niż pierwotnie zawarto w zamówieniu, aż po poważne wady konstrukcyjne.

Nadzorowanie procesu załadunku to ostatnia szansa na sprawdzenie zgodności towaru i daje pewność, że towar zostanie wysłany do nas. Zdarzały się sytuacje, gdzie nieuczciwy eksporter nie wysyłał zgodnego towaru. Izyskanie zwrotu pieniędzy (szczególnie w przypadku braku kontraktu handlowego) zazwyczaj jest niemożliwe.

Kontrola jakości może również sprawić, że nasz chiński partner biznesowy będzie miał inne podejście do nas i zapewni większą dbałość w procesie produkcyjnym.

Kontrola jakości w Chinach – podsumowanie

Przeprowadzenie kontroli jakości w Chinach można uznać za obligatoryjny proces, jeśli chcemy mieć stuprocentową pewność co do prawidłowości zamówionych towarów i samego partnera biznesowego. Jeśli nie jesteśmy w stanie samemu przeprowadzić audytu, możemy to zlecić odpowiednim firmom. Przeprowadzą one kompleksową weryfikację, udostępnią nam raporty pisemne i dokumentację zdjęciową. Inspekcje przeprowadza się zgodnie z obowiązującymi procedurami. Chociaż faktycznie to jest dodatkowy wydatek, to jednak skutecznie chroni przed jeszcze większymi kosztami i konsekwencjami.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1