Koniec kwarantanny w Chinach

Chińskie władze podały, że od 8 stycznia 2023 roku nie będzie obowiązywała kwarantanna przy wjeździe do Chin. Jest to drastyczna zmiana w polityce anty-COVIDOWEJ Chin, która do tej pory utrudniała zagranicznym przedsiębiorcom wjazd do państwa i, między innymi, nawiązywanie kontaktów handlowych z Chińczykami. Co nadchodzące zmiany oznaczają dla międzynarodowych importerów?

Odejście od polityki zero-COVID w Chinach w 2023 r.

Po ponad 3 latach ścisłych restrykcji anty-COVID’owych (tzw. polityka zero-COVID) i bardzo utrudnionego wjazdu do Chin, chińskie władze poinformowały, że rezygnują z kwarantanny po przyjeździe do kraju dla obcokrajowców. Zniesione zostaną również ograniczenia w liczbie lotów i wypełnieniu samolotów przylatujących do Chin. Jest to diametralna zmiana w podejściu do walki z zakażeniem.

Zmiany są efektem wielu ogólnokrajowych protestów, które mają związek z poważnymi społecznymi i ekonomicznymi skutkami uprawiania polityki zero-COVID.

Polityka zero-COVID wiązała się z lokalnymi lockdownami, bardzo częstym testowaniem, utrudnionym dostępem do usług i ograniczeniami w poruszaniu się po kraju.

Zniesienie kwarantanny w Chinach – Powody

Zniesienie obowiązku kwarantanny jest pokłosiem trwających od kilku tygodni zmian, które stopniowo ograniczały wpływ polityki zero-COVID na życie mieszkańców Chin. W pierwszej kolejności zniesiono lokalne obostrzenia i zrezygnowano z testów, kwarantanny i innych restrykcji w wymiarze lokalnym. Teraz zdecydowano się odejść od radykalnego podejścia w stosunku do obcokrajowców.

Na ten moment znaczne poluzowanie przepisów dotyczy głównie transportu lotniczego. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez chińskie władze, w najbliższym czasie ogłoszonych zostanie jednak więcej szczegółów dotyczących transportu morskiego i lądowego.

Szkolenie Online - Import z Chin

Koniec kwarantanny w Chinach – Lokalne problemy

Koniec kwarantanny w Chinach to powrót możliwości uzyskania wizy oraz wyjazdu do Chin w celach biznesowych, turystycznych i naukowych.

Należy pamiętać, że nadal będą występowały lokalne ograniczenia, ale to wciąż krok milowy w stronę powrotu do przed-pandemicznego kontaktu i dostępu do Chin.

Całkowita zmiana prowadzonej polityki dotyczącej wirusa COVID sprawiła, że chiński system opieki zdrowotnej jest znacznie przeciążony. Obecnie sytuacja w Chinach nadal jest bardzo trudna, a na dzień dzisiejszy (tj. 27.12.2022 r.) Chiny odnotowują największy wzrost zakażeń od początku pandemii w 2020 roku.

Zniesienie obostrzeń i rezygnacja z kwarantanny znacznie ułatwią nawiązywanie kontaktów biznesowych na różnego rodzaju targach branżowych odbywających się w Chinach.

Chiny to ostatnia z dużych gospodarek, która zdecydowała się na otwarcie granic po pandemii wirusa COVID.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1