Jakie jest cło z Chin?

Sprowadzając towary zagraniczne do Polski, musimy liczyć się z dodatkową opłatą w postaci cła. Cło najprościej ujmując, jest podatkiem, który ma za zadanie powiększać budżet państwa. Taryfa celna nieustannie się zmienia, dlatego przedsiębiorstwa, które decydują się na import towarów z Chin, szczególnie powinni zwrócić uwagę na zachodzące zmiany. Cała procedura z cłami może wydawać się trudna, jednak wcześniejsze rozeznanie może uratować przedsiębiorców oraz zamawiających przed niespodziewanymi kosztami z tytułu dodatkowych podatków. W niniejszym artykule spróbujemy przedstawić Państwu niezbędne informacje o dotyczące cła z Chin.

Cło z Chin

Cło importowe z Chin

Cło importowe jest pobierane w momencie, kiedy towar przekracza granicę celną. Razem z dodawanym podatkiem VAT, generują ostateczną cenę towaru. Stawki cła z Chin są do siebie zbliżone dla większości krajów Unii Europejskiej. Zależą one od importowanego produktu. Przed zamówieniem towaru warto również sprawdzić, czy nie istnieją dla niego dodatkowe restrykcje.

Na pomoc przedsiębiorcom przychodzą dwa systemy, w których można sprawdzić aktualne stawki celne na wszystkie produkty oraz przepisy prawne z komentarzami.

Pierwszym z nich jest ISZTAR – Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej. W jego bazie znajdziemy dodatkowo informację odnośnie stawek podatku VAT oraz innych wymaganych akcyz.

Drugi system to TARIC – Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich, gdzie podane są dane dotyczące wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Przedsiębiorcy powinni również rozeznać się czy dany produkt importowy nie wymaga dodatkowych dokumentów, oznaczeń, lub czy nie obejmują go inne restrykcje.

Aby dowiedzieć się więcej o przedstawionych systemach, zapraszamy do naszych artykułów:

Wysokość cła z Chin

Jak już wspomnieliśmy, wysokość cła z Chin jest zależna od kategorii produktu. Każda kategoria produktu ma swój specjalny kod celny HS, który pozwala nam łatwo wyszukać stawkę celną. Sama wysokość stawki może wynosić od 0 do nawet kilkudziesięciu procent.

Przykładowo: cło na akcesoria kuchenne typu kubki, półmiski importowane z Chin wynosiło 0%, natomiast na produkty jedwabne barwione 7,2%.

Przy sprowadzaniu towarów z Chin będziemy skupiać się na Erga Omnes – stawce celnej dla krajów trzecich.

Niektóre kraje mają dodatkowe wymagania odnośnie importowanego towaru jak np. cła antydumpingowe. W systemie ISZTAR będzie podana informacja o ewentualnych dopełniających dokumentach. System ułożono alfabetycznie, dlatego uzupełniające wymagania odnośnie Chin znajdziemy pod literką C.

Czym są cła antydumpingowe 

Cła antydumpingowe to opłata dodatkowa na towary sprowadzane, których cena jest niższa od ceny na rynku rodzimym. Nakładanie ich ma na celu ochronę własnego rynku i wyrównanie kosztów produktów do cen obowiązujących na rynku rodzimym, szczególnie przed konkurencyjnym rynkiem chińskim. Wykaz produktów importowych objętych cłami antydumpingowymi znajdziemy na oficjalnej stronie Rady Europejskie.

Rada Europejska może nałożyć opłatę antydumpingową na okres 5 lat z możliwością przedłużenia. Przykładem mogą być rowery elektryczne sprowadzane z Chin, na które cło antydumpingowe wygaśnie w 2024 roku.

Jak obliczyć cło z Chin

Aby obliczyć należność cła, będziemy korzystać z 3 informacji: wartości celnej (wartość zapłacona za towar), wartości transportu poza Unią Europejską oraz wartość stawki celnej.

Wartość celną i wartość transportu przemnażamy przez wartość stawki celnej. Wychodzący wynik pokazuje wartość, którą trzeba uiścić w Urzędzie Celnym.

Do wszystkich kosztów musimy również dodać podatek VAT – podatek od towarów i usług obowiązujący sprzedawców i kupujących.

Do obliczenia podatku VAT potrzebujemy: wartość celna, koszt transport po Unii Europejskiej oraz koszt transportu poza terenami UE, należność celna.

Wszystkie czynniki dodajemy do siebie i mnożymy przez podstawową wartość VAT.

Podstawowa wartość VAT wynosi 23%.

Istnieją pewne odstępstwa od płacenie należności z tytułu VAT. Jednym z nich jest zamawianie próbek do celów promocyjnych. Również wszelakie paczki oznaczone jako prezenty (towary niehandlowe, wysłane od osób prywatnych, próbki konsumenckie) nie są objęte tym podatkiem.

W celu ułatwienia przedsiębiorcom obliczanie wszystkich należności celno-skarbowych zachęcamy do skorzystania z darmowego kalkulatora opłat celnych.

Warto zapamiętać: pomimo iż podana wartości za towary jest w innej walucie, w momencie przekraczania odprawy celnej, wartość należności będzie przeliczana na polski złoty, według obowiązującego średniego kursu.

Garść uzupełniających informacji

Każdy przedsiębiorca musi posiadać numer EORI. Numer EORI (Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych) jest identyfikatorem, który umożliwia import towarów z krajów poza Unią Europejską. Bez numeru EORI sprowadzony towar nie przejdzie odprawy celnej. Numer EORI łatwo uzyskać za pomocą Internetu.

Jeżeli nie jesteś pewny niektórych zawiłości związanymi z dokumentami, skontaktuj się z Agencją Celną, która chętnie rozwieje wszystkie twoje wątpliwości. Możesz również skorzystać z pomocy Agenta Celnego, który przygotuje wszystkie potrzebne papiery.

Osoba prywatna zamawiająca paczkę z Chin, może zostać pociągnięta do opłacenia cła. Dzieje się to jednak w przypadku, kiedy wartość zamawianego towaru przekroczy lub będzie równa 150 euro.

Zatrzymanie paczki przez Urząd Celny – poradnik.

Chociaż na pierwszy rzut oka cała procedura importowania towarów z Chin i związanych z nim opłat celnych może wydawać się dość złożona, zwracając uwagę i stosując się do przedstawionych powyżej informacji, staje się ona bardziej przejrzysta. Znajomość przedstawionych założeń pozwoli na skuteczny rozwój firmy i pozwoli na uniknięcie niechcianych kosztów.

Jeśli jesteś dopiero początkującym przedsiębiorcą, który dopiero stawia swoje pierwsze kroki w procesie importu z Chin, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem krok po kroku.

Import z Chin – poradnik krok po kroku

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 22