Jak znaleźć dostawcę z Chin?

Chiny od lat stają się światową potęgą pod każdym względem. Wielu przedsiębiorców swoje biura zakłada w Chinach i poszukuje chińskich partnerów biznesowych. Jednak jak znaleźć dostawcę z Chin? Takie poszukiwania mogą czasem okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie gdy nie mamy doświadczenia we współpracy z przedsiębiorcami z Państwa Środka. Istnieją dwa sposoby poszukiwania dostawców, które przedstawimy poniżej.

jak znaleźć dostawcę z Chin

Jak znaleźć dostawcę z Chin na targach?

Organizowane w Chinach targi co roku zrzeszają tysiące wystawców, którzy oferują swoje produkty. W Państwie Środka możemy wziąć udział w targach praktycznie z każdej dziedziny, dlatego znalezienie odpowiedniego kontrahenta na miejscu nie powinno być problemem.

Jest to doskonały sposób dla polskich przedsiębiorców, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w imporcie z Chin, gdyż często na takich imprezach pojawiają się osoby reprezentujące firmę, z którymi warto bezpośrednio nawiązać kontakt i wymienić się wizytówkami. Z tego powodu tak ważne jest, aby znać chińską kulturę biznesu. To kogo znamy osobiście może mieć ogromny wpływ na nasz rozwój na rynku chińskim.

Producent prawdopodobnie zaproponuje nam także wizytę w swojej fabryce, warto z tej możliwości skorzystać, jeśli chcemy przyjrzeć się procesowi produkcji. Może to skutkować owocną współpracą w przyszłości. Na miejscu możemy także ocenić jakość wykonanych produktów, stwierdzić, czy odpowiada to naszym standardom i wybrać idealnego dostawcę spośród tysięcy.

Szkolenie: Import z Chin

Wystawcy na targach potrafią zachwycić najbardziej wymagającego klienta, jednak po powrocie do Polski, kiedy emocje opadną, należy jeszcze raz przeanalizować wybory oraz dokładnie sprawdzić wiarygodność potencjalnych kontrahentów. Emocje i pośpiech nie są dobrymi doradcami dla prowadzenia biznesu, szczególnie z Chinami.

Najpopularniejszymi serwisami, na których można sprawdzić w jakich terminach odbywają się targi są:

Jak znaleźć dostawcę z Chin przez Internet?

Drugą metodą, z jakiej możemy skorzystać w celu poszukiwania odpowiedniego dostawcy są platformy biznesowe (b2b – business-to-business). Większość portali częściowo sprawdza wiarygodność producentów, gdyż opłata za możliwość widnienia na takich platformach bardzo często wiąże się z wysokimi kosztami dla chińskiego przedsiębiorcy.

Możliwości jakie oferują platformy b2b są wygodne dla przedsiębiorców, którzy nie mogą osobiście wyjechać do Chin i sprawdzić wiarygodności wybranego przez siebie producenta. Zawsze można skontaktować się z firmą mailowo i poprosić o dodatkowe informacje lub zorganizować spotkanie.

Pamiętajmy jednak o tym, że obecność danej firmy na chińskim serwisie internetowym nie daje 100% gwarancji, że druga strona jest uczciwa i że możemy w pełni zaufać chińskiemu kontrahentowi. Przez złożeniem zamówienia należy więc sprawdzić chińską firmę pod względem wiarygodności. Dodatkowo, bardzo często na takich stronach pojawiają się pośrednicy, których znakiem rozpoznawczym jest oferowanie szerokiego wachlarza usług oraz produktów. Warto zwrócić na to uwagę jeśli chcemy kupić produkt bezpośrednio od producenta.

ShpHub.pl

Ponadto przeglądając platformy biznesowe sugerujemy się jedynie zdjęciami interesujących nas produktów. Towar na tych zdjęciach może wydawać się wysokiej jakości, jednak po jego otrzymaniu może okazać się, że zamówienie zupełnie nie spełnia naszych wymagań ani standardów. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie kontroli jakości w fabryce czy też zamówienie próbek towaru.

Najpopularniejszymi platformami biznesowymi są:

  • Alibaba – najpopularniejsza platforma, na której znajdziemy częściowo zweryfikowanych producentów nie tylko z Chin, ale też z całego świata.
  • GlobalSources
  • Made-in-China

Jak znaleźć dostawcę z Chin?

Podsumowując, oba sposoby wyszukania partnerów w Chinach mają swoje plusy i minusy. Wybranie odpowiedniego dostawcy jest zajęciem pracochłonnym oraz wymaga mnóstwo cierpliwości. Jest tu ona kluczowa, aby nie narazić się na problemy wynikające z nieudanych transakcji z chińskim producentem. Bardzo pomocnym jest znajomość chińskich realiów, kultury biznesu oraz tendencji na rynku chińskim, ponieważ diametralnie różnią się od tej, która panuje na rynkach zachodnich. Dobrym rozwiązaniem będzie też zaangażowanie w poszukiwania tłumacza języka chińskiego, który będzie służył pomocą w wyjaśnianiu niejasności.

Dobrym rozwiązaniem przed podjęciem współpracy jest weryfikacja wiarygodności potencjalnego kontrahenta. Mając pełne informacje na temat chińskiego partnera, będziemy mieć pewność, że realizacja naszego zamówienia przejdzie bezproblemowo. Więcej na temat weryfikacji dowiesz się tutaj.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 11