Jak sprawdzić cło z Chin?

Import z Chin staje się coraz bardziej popularny, gdyż coraz więcej importerów zauważa, że jest on bardzo opłacalny. Gdy chcemy rozpocząć import danego produktu z Chin (i nie tylko), pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest sprawdzenie wysokości cła. Oprócz uiszczaniu opłat celnych trzeba także pamiętać o stawce VAT wynoszącej zazwyczaj 23%. W celu ułatwienia obliczeń kosztów celno-skarbowych stworzyliśmy darmowy kalkulator opłat celnych. W poniższym artykule wyjaśniamy jak sprawdzić cło z Chin.

Jak sprawdzić cło z Chin

Dlaczego należy sprawdzić cło na towary z Chin?

Sprawdzenie wysokości cła przed rozpoczęciem importu jest podstawą, gdyż na różne produkty nakładane są różne cła. Dodatkowo warto dowiedzieć się, czy na interesujący nas towar nie są nałożone dodatkowe obostrzenia.

Powodów, dla których bardzo ważne jest, aby wcześniej sprawdzić cło z Chin jest naprawdę dużo. Może okazać się, że z powodu naszej niewiedzy, na granicy będzie trzeba dużo dopłacić z tytułu należności celnych. Ze względu na wysokie cło, również może okazać się, że import wybranego przez nas towaru w danej chwili jest nieopłacalny. Zawsze warto sprawdzać takie informacje. Dla przykładu, wbrew powszechnej opinii, zamawianie nawet niewielkich ilości towarów na popularnym AliExpress wiąże się z obowiązkiem podatkowym.

Szkolenie Online - Import z Chin

Gdzie sprawdzić cło na towary z Chin?

Dwoma podstawowymi miejscami gdzie można sprawdzić cło z Chin są ISZTAR i TARIC, które są dostępne w języku polskim. Po pierwszym wejściu do systemu ISZTAR bądź TARIC wydają się one dość skomplikowane, jednakże w rzeczywistości są bardzo proste w obsłudze. W obu systemach dane aktualizowane są codziennie, więc nie ma tu miejsca na pomyłki i przestarzałe dane. Radzimy na początek zapoznać się z obydwoma systemami, a następnie wybrać ten, z którego łatwiej się Wam korzysta.

Jak sprawdzić cło z Chin w systemie ISZTAR?

ISZTAR

W systemie ISZTAR można wyszukać interesujący nas produkt po jej nazwie, bądź po kodzie nomenklatury (HS code). Dla przykładu, zaczynamy importować z Chin odzież i chcemy sprawdzić cło np. butów. W systemie ISZTAR w zakładce „wyszukiwanie tekstowe” wpisujemy słowo „obuwie”. Dalej system sam wyszukuje dla nas produkty. Wybór jest duży (np. obuwie sportowe, domowe) i możemy precyzyjnie wyszukać jakiego rodzaju produkty mamy na myśli. Po zakończeniu wyboru kryteriów wyświetla się strona, na której sprawdzamy wysokość cła oraz to, czy nie ma dodatkowych zastrzeżeń do importu.

Jak sprawdzić cło z Chin w systemie TARIC?

TARIC

Podobnie działa system TARIC, z tą różnicą, że na wstępie nie możemy wyszukać towarów po wpisaniu ich nazwy. Jeśli nie znamy ich kodu nomenklatury, to również nie stanowi dużego problemu. Klikamy przycisk „przeglądaj” i od razu wyświetlają się sekcje różnego rodzaju towarów (tak samo jak w przypadku ISZTAR). Następnie bardziej precyzujemy swój wybór. Po dokonanej decyzji ukażą nam się informacje na temat importowania i eksportowania danego produktu.

Cło na towary z Chin a kod HS

Co prawda, aby wyszukać dany towar w systemie ISZTAR lub TARIC wystarczy wpisać jego nazwę, to jednak w celu ułatwienia kontaktów z urzędem celnym, należy poznać jego kod HS. Jest to klasyfikacja międzynarodowych towarów i określa wysokość opłat celnych i podatków. Kod HS na fakturze handlowej pozwala na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek związanych z opłatami celnymi oraz przyspiesza formalności celne.

Sprowadzając nawet niewielkie ilości produktów stajesz się importerem. Jako importer musisz liczyć się z dodatkowymi opłatami celnymi i podatkowymi. Unikaj niespodzianek i zawsze sprawdzaj wysokość cła.

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Oceń post

4.7 / 5. Ilość głosów: 12