Jak nie dać się oszukać chińskiemu dostawcy?

Jednym z głównych problemów, z jakim mierzą się importerzy z Chin, jest ryzyko oszustwa. W szczególności osoby zaczynające biznes związany z importem z Chin zadają sobie pytania: czy kontrahent w Chinach mnie nie oszuka? Czy weźmie zaliczkę i nie wyśle towaru? Czy towar, jaki wyśle, będzie zgodny z zamówieniem? Jak nie dać się oszukać chińskiemu dostawcy? W tym artykule zostało opisanych 5 skutecznych metod na minimalizację ryzyka i niepewności związanej z importem z Państwa Środka.

Jak nie dać się oszukać chińskiemu dostawcy

Jak nie dać się oszukać chińskiemu dostawcy?

1. Zadawaj właściwe pytania

Decydując się na współpracę z chińskim dostawcą, należy dowiedzieć się z kim ma się do czynienia. Warto więc w pierwszej kolejności dowiedzieć się, czy firma z którą chcemy podjąć współpracę jest bezpośrednim producentem – fabryką, czy firmą handlową – pośrednikiem. Istotnym również jest doświadczenie takowej firmy w dostawach towaru na rynek europejski. Rzetelny kontrahent będzie w stanie przedstawić stosowną dokumentację – raporty z badań oraz deklaracje zgodności, ale również referencje od innych firm, które podjęły z nim współpracę. Pytając o jakość oferowanych produktów, warto zapytać o dokładny adres, pod którym mieści się fabryka.

Istotną kwestią jest również MOQ, czyli minimalna ilość zamówionego towaru. Taka informacja na wczesnym etapie pozwoli nam na szersze pole manewru przy negocjacjach.

Ponadto, dobrze dowiedzieć się w jaki sposób dostawca wysyła towar do Europy i generalnie jakie ma praktyki z tym związane. Istotną kwestią jest też sam załadunek oraz opakowania produktów.

2. Zamów próbki

Zamawiając próbki (na swój koszt) można jasno określić rzeczywistą jakość interesującego nas towaru. Należy pamiętać, że próbki produktów zwolnione są z płacenia cła i VAT-u. Ten stosunkowo niewielki koszt pozwoli na rzetelną ocenę produktu.

Szkolenie Online - Import z Chin

3. Zweryfikuj dostawcę

Przed podjęciem współpracy z chińskim dostawcą, warto sprawdzić z kim tak naprawdę rozmawiamy. Dzięki weryfikacji partnera biznesowego z Chin będziemy mieć pewność, że nie mamy do czynienia z oszustem. Zamówienie raportu handlowego dot. potencjalnego kontrahenta pozwoli sprawdzić wiarygodność firmy oraz ocenić ryzyko współpracy. Z raportu będzie wynikać, czy potencjalny dostawca jest oszustem, czy rzetelną firmą.

4. Zlecaj kontrole jakości towaru

Kontrole towaru na wielu etapach produkcji to jedna ze skuteczniejszych metod zapobiegania oszustwom. Sprawdzając i kontrolując mamy pewność, że zamówiony przez nas produkt jest z zgodny z zamówieniem i w pełni sprawny. Ponadto, tylko w ten sposób dowiemy się czy wyprodukowana została odpowiednia ilość towaru oraz czy nie jest on obarczony żadnym defektem. Audyt pozwoli upewnić się, że prawidłowy produkt zostanie do nas wysłany i nie zostaniemy oszukani.

Przeprowadzenie audytu można zamówić u nas. W przeciągu 1-2 dni roboczych przygotujemy gotowy raport wraz ze szczegółową dokumentacją zdjęciową i wideo z inspekcji. Przeprowadzamy kontrole dla różnych branż i produktów, a inspektorzy dostępni są w większości prowincji i miast.

5. Podpisz wiążącą umowę handlową

Zamawianie towaru z Chin bez podpisania stosownej umowy handlowej wiąże się z dużym ryzykiem oszustwa. W takiej sytuacji dostarczenie towaru przez kontrahenta w Chinach opiera się właściwie tylko na zaufaniu, co niejednokrotnie kończy się oszustwem. Podpisując wiążącą umowę handlową, zabezpieczamy się przed niewywiązaniem się z kontraktu, gdyż przy ewentualności niedostarczenia towaru możemy dociekać swoich pieniędzy przed chińskim sądem.

Warto być na bieżąco i poszerzać swoją wiedzę. Zapoznając się z naszym blogiem i kanałem na YouTube dowiesz się wielu cennych rzeczy związanych z szeroko pojętym importem z Chin.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3