System ISZTAR – Poradnik

Decydując się na import towarów z Chin należy zadbać o szereg formalności. Sprawdzenie wymaganych certyfikatów, licencji, czy też upewnienie się, że dany produkt jest zgodny ze wszystkimi standardami obowiązującymi w Polsce i Europie. Wreszcie, ustalenie czy stawki celne nie są za wysokie, a sam import okaże się dla nas opłacalny. Z początku może to wszystko wydawać się żmudnym i skomplikowanym zajęciem. Istnieje jednak system ISZTAR, w którym można znaleźć większość potrzebnych nam informacji. W tym artykule przedstawiamy czym jest ten system, jak z niego korzystać oraz czego możemy się z niego dowiedzieć.

System ISZTAR

ISZTAR, czyli Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej jest internetową przeglądarką taryf celnych zawierającą dane o towarach i kodach towarów (tzw. nomenklatura celna). Umożliwia ona otrzymanie szczegółowych informacji dotyczących obrotu towarowego z zagranicą. Jest ona polskim odpowiednikiem europejskiego systemu TARIC. W przeglądarce prezentowane są zarówno dane unijne pochodzące z systemu TARIC oraz dane polskie (jak podatki VAT i akcyza). System ISZTAR utrzymywany jest przez Departament Ceł Ministerstwa Finansów i jest uaktualniany codziennie.

Dodatkowo, przeglądarka udostępnia również użytkownikom kalkulator taryfowy, umożliwiający wykonywanie obliczeń wariantowych.

Szkolenie Online - Import z Chin

Jak znaleźć konkretny produkt w systemie ISZTAR

Proces wyszukiwania produktu w systemie ISZTAR najłatwiej będzie zobrazować na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że interesuje nas import migdałów z Chin.

Po wejściu na stronę główną systemu ISZTAR przechodzimy do zakładki Przeglądarka Taryfowa, a następnie wybieramy Przeglądanie taryfy. Tutaj możemy wprowadzić kod HS na dany produkt, aby w prosty sposób go wyszukać. My jednak nie znamy odpowiedniego kodu na migdały. W tym przypadku pomoże nam drzewo nomenklatury.

ISZTAR przeglądarka taryfowa

Po wybraniu tej opcji otrzymamy spis wszystkich XXI sekcji, pogrupowanych według produktów o podobnym pochodzeniu. Nas będzie interesować Sekcja II – Produkty pochodzenia roślinnego.

Stawka celna

Dalej widzimy, że owa sekcja dzieli się na trzy rozdziały. Przechodzimy do rozdziału 08 – OWOCE I ORZECHY JADALNE.

Jak znaleźć wysokość stawki celnej
ISZTAR cło z Chin

Ten rozdział dzieli się następnie na dwa działy. Wybieramy dział 0802, w którym znajdują się już poszukiwane przez nas migdały.

taryfa celna w Polsce

Niektóre działy, tak jak w tym przypadku, dzielą się z kolei na poddziały bardziej precyzujące dany produkt. Przyjmijmy, że interesują nas migdały w łupinach. Wybieramy zatem poddział 0802 11, w którym znajdują się już strony z informacjami o konkretnych produktach.

ISZTAR poradnik
IZTAR cło z Chin

Poniżej znajduje się strona przykładowego produktu – gorzkich migdałów w łupinach. Na górze strony widzimy pełny, 10-cyfrowy kod HS, który jest niezbędny przy imporcie jakiegokolwiek towaru. Dalej z kolei możemy sprawdzić prawdopodobnie najważniejszą informację dla importera – wysokość cła. W przypadku importu towarów z Chin kierujemy się wysokością stawki dla krajów trzecich (Erga Omnes). Widzimy, że cło na migdały wynosi 0%.

Informacje o produktach w systemie ISZTAR

Poza wspomnianym wyżej kodem HS oraz stawkami celnymi z systemu ISZTAR można dowiedzieć się także o innych kluczowych rzeczach związanych ze sprowadzaniem towarów. Jedną z nich są różne ograniczenia związane z importem. W zależności od konkretnych produktów mogą wystąpić pewne ograniczenia przywozu towarów ze względów ochrony środowiska, kontrole przywozu produktów ekologicznych itd. W systemie możemy znaleźć informacje dodatkowe na temat certyfikatów lub licencji, które należy przedstawić do kontroli, aby móc bez przeszkód importować towar.

Ponadto, na samym dole strony znajdują równie ważne informacje o należnych podatkach. Tu podobnie, mogą one różnić się w zależności od konkretnego produktu. Główne podatki, na które warto zwrócić uwagę to podatek VAT oraz podatek akcyzowy.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

4.6 / 5. Ilość głosów: 18