Polsko-Chińska Izba Gospodarcza oraz Invest Hongkong zapraszają na seminarium 25 września w warszawskim hotelu Bristol.

INVEST HONGKONG: MIEJSCE, GDZIE ROŚNIE BIZNES

25 września w warszawskim hotelu Bristol odbędzie się seminarium skierowane do polskich firm. Szczególnie tych zamierzających lub rozważających rozpoczęcie działalności na rynku w Hongkongu i Chinach. Podczas konferencji polscy przedsiębiorcy będą mogli szczegółowo zapoznać się z możliwościami, jakie otwiera Hongkong. Państwo-miasto stanowiące aktualnie bazę do rozwoju biznesu w Chinach oraz na szerokim rynku Azji Południowo-Wschodniej. W konferencji wezmą udział przedstawiciele Invest Hongkong – specjalnego regionu administracyjnego, ponad 100 przedstawicieli firm, organizacji partnerskich, a także przedsiębiorstw, którym udało się odnieść sukces na tamtejszym rynku. Więcej na temat konferencji i formularz rejestracyjny >>>TUTAJ.

Hongkong i jego potencjał

Położony na południowym końcu Chin i sąsiadujący z regionem Guangdong, Hongkong stanowi finansowe, handlowe, spedycyjne, turystyczne i logistyczne międzynarodowe centrum Azji Południowo-Wschodniej. Oprócz dobrze ugruntowanego systemu prawnego, solidnego systemu finansowego i przejrzystego rządu, Hongkong słynie z wolnocłowego portu ze światowej klasy infrastrukturą, swobodnego przepływu kapitału, informacji oraz towarów. Hongkong jest konsekwentnie oceniany przez amerykański think-tank US Heritage Foundation oraz kanadyjski think-tank Fraser Institute jako najbardziej liberalna gospodarka na świecie. Stawki podatkowe wynoszące 16,5% dla przedsiębiorstw oraz 15% dla dochodów osobistych są jednymi z najniższych na świecie. Hongkong oferuje również liczną i zaangażowaną siłę roboczą oraz duże zasoby profesjonalistów z różnych dziedzin.

Hongkong od dawna jest uważany za naturalną bramę do Chin kontynentalnych. Z bezkonkurencyjnym dostępem do ich ogromnego rynku, a zwłaszcza do graniczącej z nim Delty Rzeki Perłowej. Zagraniczni inwestorzy, którzy mają zamiar rozpocząć działalność w części kontynentalnej Chin, często dochodzą do wniosku, że korzystnie jest założyć centrale lub biura regionalne w Hongkongu. Znajdą się tam działy sprzedaży, marketingu, dystrybucji, finansów, zarządzania, badań i rozwoju oraz nawiązywać strategiczne partnerstwa z przedsiębiorcami z Hongkongu.

Atrakcyjność

Hongkong zwiększył swoją atrakcyjność jako lokalizacji idealnej dla inwestycji zagranicznych dzięki podpisaniu z Chinami kontynentalnymi umowy o bliższej współpracy gospodarczej (Closer Economic Partnership Arrangement – CEPA), która pozwala na specjalne traktowanie dostawców usług w różnych obszarach oraz przewiduje zerową stawkę celną na produkty pochodzące z Hongkongu, pod warunkiem, że spełniają one kryteria wspólnie uzgodnionych zasad pochodzenia towarów (tzw. rules of origin). Zagraniczne firmy mogą korzystać z umowy CEPA, aby uzyskać lepszy dostęp do rynku Chin kontynentalnych za pośrednictwem Hongkongu.

Wszystkie te zalety wraz z ogromnym potencjałem rynku w głębi kraju spowodowały, że Hongkong stał się wyjątkowo popularnym miejscem inwestycji. W Światowym Raporcie Inwestycyjnym UNCTAD (Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju),

Inwestycje zagraniczne

Hongkong został oceniony pod względem wartości bezpośrednich inwestycji zagranicznych jako drugi rejon w Azji po Chinach Kontynentalnych, a trzeci na świecie. Ponad 3835 firm z całego świata rozpoczęło swoją działalność lokalną w Hongkongu. Spośród 100 największych banków na świecie ok. 70 działa w Hongkongu. Hongkong stał się najbardziej kompleksową i konkurencyjną platformą dla biznesów offshore strefy juana. Ponadto jest centrum międzynarodowych transakcji handlowych w tej walucie, służąc zarówno lokalnym, jak i zagranicznym bankom oraz firmom. W 2013 roku PKB Hongkongu osiągnęło 381 mld USD, a łączna wartość handlowa towarów wyniosła 977 mld USD. W tym samym roku wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych osiągnęła 75 mld USD.

Hongkong i Delta Rzeki Perłowej

Hongkong i Delta Rzeki Perłowej od zawsze uzupełniały się pod względem swoich atutów. Wraz z wejściem w życie umowy CEPA i rozpoczęciem regionalnej współpracy w rejonie Delty Rzeki Perłowej, współpraca między Hongkongiem a tym regionem została udoskonalona. Rejon Delty Rzeki Perłowej rozwija się w kierunku najlepiej prosperującego i najdynamiczniejszego centrum gospodarczego na świecie, z Hongkongiem jako głównym międzynarodowym centrum usług oraz resztą regionu jako ważną bazą produkcyjną.

Polsko-chińska Izba Gospodarcza i Invest Hongkong zapraszają na konferencję.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 7