Instytut Konfucjusza zmienia nazwę

Instytut Konfucjusza zmienia nazwę. Na przełomie 2020 roku, nazwa została zmieniona na Centrum Nauki Języka i Współpracy. Decyzję tę podjęto podczas Narodowej Konferencji Języka Chińskiego.

Instytut Konfucjusza zmienia nazwę

Instytut Konfucjusza zmienia nazwę

Nie tylko sam Instytut Konfucjusza zmienia nazwę. Również Hanban, czyli Chińskie Państwowe Biuro Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego, siedziba Instytutu Konfucjusza w Pekinie, zmienia nazwę na Centrum Nauki Języka i Współpracy Ministerstwa Edukacji.

Oficjalnie, nazwę zmieniono jako wyraz ustosunkowania się Chin do wymagań międzynarodowego nauczania języka chińskiego. Według innej wersji, postanowiono zmienić nazwę organizacji, między innymi z powodu zarzutów promowania propagandy Partii Komunistycznej i negatywnych konotacji nazwy. Z obawy o szkodliwy wpływ nauk, Instytuty zamykano w Stanach Zjednoczonych, Danii, Belgii, Niderlandach oraz Francji. Instytut zamknięto także w Szwecji, pierwszym europejskim kraju, w którym założono oddział organizacji.

Instytuty Konfucjusza na świecie

Instytuty Konfucjusza przez ponad dekadę zakładane były na całym świecie, by szerzyć chińską kulturę oraz język mandaryński poprzez zajęcia, warsztaty oraz wyjazdy. W Instytutach Konfucjusza organizuje się egzaminy państwowe HSK, poziomujące umiejętności posługiwania się językiem mandaryńskim, a także konkurs Chinese Bridge.

Pierwszy instytut powstał w Seulu w 2004 roku, a w 2018 roku było ich już prawie 550 na całym globie. Najczęściej zakładane były przy uczelniach wyższych. Do dziś, zamknięto już ich kilkadziesiąt. Hanban stawiał wcześniej ambitne plany, by do 2020 roku założyć 1000 Instytutów Konfucjusza.

Niektórzy porównywali Instytuty Konfucjusza do organizacji promujących inne języki, na przykład do brytyjskiego British Council czy niemieckiego Instytutu Goethego. Wspomniane organizacje jednak wyraziły swoją dezaprobatę przyrównywania do chińskiego instytutu, powołując się na zachowywanie niezależności od rządów.

Takie organizacje uważane są za soft power (miękką siłę), czyli narzędzie, przez które państwo pokojowo szerzy własne wartości. Są ważnym elementem w promowaniu interesów państwa na obcej ziemi oraz narzędziem kształtowania wizerunku kraju.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 13