Instytut Konfucjusza w Polsce

Coraz więcej osób na całym świecie pragnie uczyć się języka chińskiego oraz kultury i sztuki Chin. Choć szkoły językowe czy uniwersytety cały czas rozszerzają swoje oferty również o język chiński, to największą popularnością cieszy się instytucja powołana głównie do szerzenia wiedzy o Chinach i języku chińskim na świecie. Tą organizacją jest Instytut Konfucjusza.

Instytut Konfucjusza

Mający za swego patrona wielkiego chińskiego myśliciela Instytut Konfucjusza powołany został przez Chińskie Państwowe Biuro Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego (Hanban). Pilotażowy Instytut powstał w Uzbekistanie w 2004 roku. Aktualnie jest ich już ponad 480 na całym świecie. Instytuty Konfucjusza są organizacjami non-profit o charakterze edukacyjnym. Powstają zwykle przy uniwersytetach. Na Instytutach odbywają się kursy szkoleniowe, egzaminy państwowe z języka chińskiego HSK, różnego rodzaju konferencje, wykłady, wystawy, pokazy kulturowe czy przeglądy filmowe. W Polsce pierwszy taki Instytut powstał w 2006 roku jako sto ósmy na świecie. Dziś w różnych miastach Polski jest ich pięć.

Instytut Konfucjusza Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Pierwszy w Polsce Instytut Konfucjusza, powstał w 2006 roku przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Jedyny w kraju zdobył tytuł Instytutu Konfucjusza Roku (w 2016 roku) oraz Modelowego Instytutu Konfucjusza. Instytut organizuje różnego rodzaju kursy językowe, także z języka biznesowego. Dzięki umowie z Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych umożliwiono zarówno wymianę kadry dydaktycznej, jak i wymianę studentów. Instytut przeprowadza egzaminy HSK dwa razy do roku (w marcu i w maju).

Kontakt:

Instytut Konfucjusza

Ul. Radziwiłłowska 4

31-026 Kraków

Email: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl

Tel: 12 421 10 61

Strona www: http://www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/

Instytut Konfucjusza Politechniki Opolskiej w Opolu

Założony w 2008 roku przy Politechnice Opolskiej. Współpracuje z Politechniką Pekińską, jedną z najlepszych szkół wyższych w Pekinie, oferując wymiany studenckie. Instytut oprócz kursów językowych ma również szeroką ofertę kulturową. Można tam wziąć udział w zajęciach TaiChi, nauczyć się grać w Mahjonga czy dołączyć do Opolskiego Klubu GO. Instytut utworzył też filię w Kędzierzynie-Koźlu.

Kontakt:

Centrum Współpracy Polska-Chiny

Instytut Konfucjusza w Opolu

II Kampus PO

Ul. Prószkowska 76, budynek 5

45-758 Opole

Email: m.pawlowska@po.opole.pl

Tel: 77 449 81 28

Strona www: https://ik.po.opole.pl/

Instytut Konfucjusza Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu

Powstał w grudniu 2008 roku przy Uniwersytecie Wrocławskim. Instytut współpracuje z chińskim Uniwersytetem Xiamen, który działa od 1921 roku. Instytut poza kursami językowymi czy egzaminami HSK organizuje też egzaminy YCT (międzynarodowy egzamin skierowany dla młodszych uczniów) i BCT (międzynarodowy test znajomości języka chińskiego biznesowego). Co więcej, w Instytucie można wziąć udział w wieczorach chińskich, na których można poznać różne aspekty chińskiej tradycji.

Kontakt:

Instytut Konfucjusza w Uniwersytecie Wrocławskim

Ul. Księcia Witolda 47,

50-202 Wrocław

Email: sekretariat.ik@uwr.edu.pl

Tel: 71 788 92 45 ; 661 115 157

Strona www: https://ik.uni.wroc.pl/pl/

Instytut Konfucjusza Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu

Założony w czerwcu 2008 roku przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Instytut organizuje różne kursy językowe dla amatorów języka chińskiego w różnym wieku, które odbywają się również w wakacje. Oprócz tego spotkamy tam częste koncerty, uroczyste obchody chińskich świąt czy przeróżne wykłady.

Kontakt:

Instytut Konfucjusza przy UAM

Ul. Grunwaldzka 6, pokój 411

60-780 Poznań

Email: kongzi@amu.edu.pl

Tel: 61 829 29 82

Strona www: http://www.konfucjusz.amu.edu.pl/

Instytut Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim w Gdańsku

Ostatni w Polsce, powstały we wrześniu 2015 roku. W jego ofercie znajdziemy kursy języka chińskiego w różnych stopniach zaawansowania, jak i kursy dla najmłodszych czy seniorów. Dodatkowo możemy tam podjąć się nauki sztuk walki Kung Fu czy TaiChi lub uczestniczyć w przeróżnych kursach kulturowych jak np. zajęcia kaligrafii czy kultury biznesu.

Kontakt:

Instytut Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim

Ul. Bażyńskiego 1a,

80-952 Gdańsk

Email: konfucjusz@ug.edu.pl

Tel: 58 523 33 50

Strona www: www.konfucjusz.ug.edu.pl

Serdecznie zachęcamy do podejmowania kursów językowych we wszystkich Instytutach Konfucjusza. Jeśli jednak nie język Państwa zachęci, to na pewno warto wziąć udział w różnorodnych wydarzeniach kulturowych. To idealna okazja do poznania chińskiej kultury!