Instytut Konfucjusza w Polsce

Coraz więcej osób na całym świecie pragnie uczyć się języka chińskiego oraz kultury i sztuki Chin. Choć szkoły językowe czy uniwersytety cały czas rozszerzają swoje oferty również o język chiński, to największą popularnością cieszy się instytucja powołana głównie do szerzenia wiedzy o Chinach i języku chińskim na świecie. Tą organizacją jest Instytut Konfucjusza.

Instytut Konfucjusza

Instytut Konfucjusza w Polsce

Mający za swego patrona wielkiego chińskiego myśliciela Instytut Konfucjusza powołany został przez Chińskie Państwowe Biuro Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego (Hanban). Pilotażowy Instytut powstał w Uzbekistanie w 2004 roku. Aktualnie jest ich już ponad 480 na całym świecie. Instytuty Konfucjusza są organizacjami non-profit o charakterze edukacyjnym. Powstają zwykle przy uniwersytetach. Na Instytutach odbywają się kursy szkoleniowe, egzaminy państwowe z języka chińskiego HSK, różnego rodzaju konferencje, wykłady, wystawy, pokazy kulturowe czy przeglądy filmowe. W Polsce pierwszy taki Instytut powstał w 2006 roku jako sto ósmy na świecie. Dziś w różnych miastach Polski jest ich pięć.

Instytut Konfucjusza Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Pierwszy w Polsce Instytut Konfucjusza, powstał w 2006 roku przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Jedyny w kraju zdobył tytuł Instytutu Konfucjusza Roku (w 2016 roku) oraz Modelowego Instytutu Konfucjusza. Instytut organizuje różnego rodzaju kursy językowe, także z języka biznesowego. Dzięki umowie z Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych umożliwiono zarówno wymianę kadry dydaktycznej, jak i wymianę studentów. Instytut przeprowadza egzaminy HSK dwa razy do roku (w marcu i w maju).

Kontakt:

Instytut Konfucjusza

Ul. Radziwiłłowska 4

31-026 Kraków

Email: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl

Tel: 12 421 10 61

Strona www: http://www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/

Instytut Konfucjusza Politechniki Opolskiej w Opolu

Założony w 2008 roku przy Politechnice Opolskiej. Współpracuje z Politechniką Pekińską, jedną z najlepszych szkół wyższych w Pekinie, oferując wymiany studenckie. Instytut oprócz kursów językowych ma również szeroką ofertę kulturową. Można tam wziąć udział w zajęciach TaiChi, nauczyć się grać w Mahjonga czy dołączyć do Opolskiego Klubu GO. Instytut utworzył też filię w Kędzierzynie-Koźlu.

Kontakt:

Centrum Współpracy Polska-Chiny

Instytut Konfucjusza w Opolu

II Kampus PO

Ul. Prószkowska 76, budynek 5

45-758 Opole

Email: m.pawlowska@po.opole.pl

Tel: 77 449 81 28

Strona www: https://ik.po.opole.pl/

Szkolenie: Import z Chin

Instytut Konfucjusza Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu

Powstał w grudniu 2008 roku przy Uniwersytecie Wrocławskim. Instytut współpracuje z chińskim Uniwersytetem Xiamen, który działa od 1921 roku. Instytut poza kursami językowymi czy egzaminami HSK organizuje też egzaminy YCT (międzynarodowy egzamin skierowany dla młodszych uczniów) i BCT (międzynarodowy test znajomości języka chińskiego biznesowego). Co więcej, w Instytucie można wziąć udział w wieczorach chińskich, na których można poznać różne aspekty chińskiej tradycji.

Kontakt:

Instytut Konfucjusza w Uniwersytecie Wrocławskim

Ul. Księcia Witolda 47,

50-202 Wrocław

Email: sekretariat.ik@uwr.edu.pl

Tel: 71 788 92 45 ; 661 115 157

Strona www: https://ik.uni.wroc.pl/pl/

Instytut Konfucjusza Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu

Założony w czerwcu 2008 roku przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Instytut organizuje różne kursy językowe dla amatorów języka chińskiego w różnym wieku, które odbywają się również w wakacje. Oprócz tego spotkamy tam częste koncerty, uroczyste obchody chińskich świąt czy przeróżne wykłady.

Kontakt:

Instytut Konfucjusza przy UAM

Ul. Grunwaldzka 6, pokój 411

60-780 Poznań

Email: kongzi@amu.edu.pl

Tel: 61 829 29 82

Strona www: http://www.konfucjusz.amu.edu.pl/

Instytut Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim w Gdańsku

Ostatni w Polsce, powstały we wrześniu 2015 roku. W jego ofercie znajdziemy kursy języka chińskiego w różnych stopniach zaawansowania, jak i kursy dla najmłodszych czy seniorów. Dodatkowo możemy tam podjąć się nauki sztuk walki Kung Fu czy TaiChi lub uczestniczyć w przeróżnych kursach kulturowych jak np. zajęcia kaligrafii czy kultury biznesu.

Kontakt:

Instytut Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim

Ul. Bażyńskiego 1a,

80-952 Gdańsk

Email: konfucjusz@ug.edu.pl

Tel: 58 523 33 50

Strona www: www.konfucjusz.ug.edu.pl

Serdecznie zachęcamy do podejmowania kursów językowych we wszystkich Instytutach Konfucjusza. Jeśli jednak nie język Państwa zachęci, to na pewno warto wziąć udział w różnorodnych wydarzeniach kulturowych. To idealna okazja do poznania chińskiej kultury!

Oceń post

4.5 / 5. Ilość głosów: 13