Importer towarów z Chin

Każda osoba chcąca rozpocząć działalność importową, powinna się dobrze przygotować do tego przedsięwzięcia. Warto zapoznać się wtedy z wymaganiami, których spełnienie jest niezbędne do bezpiecznego i legalnego importu chińskich produktów. W tym artykule zostaną poruszone najistotniejsze kwestie, o których musi wiedzieć importer towarów z Chin.

Importer towarów z Chin

Wymogi prawne

Jest kilka wymogów, które muszą być spełnione, aby móc importować towary z Chin. Pierwszym i najważniejszym z nich jest posiadanie zarejestrowanej działalności gospodarczej. Można ją zarejestrować na przykład w formie spółki z.o.o czy też jako jednoosobową działalność gospodarczą – nie ma to tak naprawdę większego znaczenia, gdyż import z Chin można przeprowadzać pod różnymi jej formami.

EORI

Kolejną istotną rzeczą jest posiadanie numeru EORI (Economic Operators’ Registration and Identification) czyli numer Wspólnotowego Systemu Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Służy on identyfikacji firmy w systemie elektronicznego cła. Jest on niezbędny w procesie importu towarów z Chin do krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz wprowadzania towarów na rynek. Zdobycie numeru EORI jest darmowe, a przejście procedury całkiem sprawne. Po zarejestrowaniu firmy należy tylko wystąpić do Krajowej Administracji Skarbowej z wnioskiem o jego przyznanie. Taki wniosek można złożyć zarówno stacjonarnie jak i online. Czas oczekiwania na nadanie numeru EORI wynosi średnio kilka dni roboczych.

BDO

Następnym obowiązkiem, który musi spełnić importer towarów z Chin to bycie zarejestrowanym w BDO. Jest to baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Wymóg ten dotyczy wszystkich importerów sprowadzających do Polski produkty w opakowaniach, opakowania, sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie, akumulatory, opony, oleje, a także pojazdy. Będąc wpisanym do rejestru należy uiszczać opłaty roczne oraz produktowe, które zależne są od ilości wprowadzonych do sprzedaży produktów. Złożenie wniosku o wpis do rejestru BDO można zrealizować online. Warto pamiętać, że bycie niezarejestrowanym w bazie może się wiązać z otrzymaniem administracyjnych kar pieniężnych, aresztem lub grzywną.

Szkolenie Online - Import z Chin

Wymogi bezpieczeństwa

Poza wymienionymi wcześniej prawnymi aspektami tego tematu, równie istotne jest przeprowadzenie dodatkowych działań, takich jak weryfikacja dostawcy czy kontrola jakości. Weryfikacja dostawcy z Chin jest kluczowa, aby uniknąć oszustw, które od strony chińskiej zdarzają się nierzadko. Najpowszechniejszym problemem jest nagłe urwanie kontaktu z firmą, tuż po opłaceniu przez importera zamówienia. Warto także zwrócić uwagę na to od kogo kupujemy towar – od fabryki czy od pobierających prowizję pośredników. Wszystkie te działania pozwolą oszczędzić czas i pieniądze, a także zdobyć informacje na temat posiadanych przez fabrykę licencji i certyfikatów.

Kontrola jakości sprowadzanych z Chin towarów jest kolejnym rozsądnym krokiem, który warto podjąć. Nawet jeśli ma się duże zaufanie do dostawcy, trzeba pamiętać o wszelkich możliwych problemach i pomyłkach podczas produkcji. Kilkuetapowe kontrole znacznie zmniejszają ryzyko poniesienia strat finansowych i wystąpienia ewentualnego oszustwa. Gwarantują także, że towar będzie spełniał wymagane normy jakości i bezpieczeństwa.

Można wyróżnić cztery rodzaje kontroli produktu:

  • Kontrola przygotowania fabryki do zleconej produkcji (Preproduction Inspection);
  • Kontrola sprawdzająca jakość towaru w trakcie produkcji, po wyprodukowaniu jego partii (During Production Inspection [DUPRO] lub Inline Product Inspection [IPI]);
  • Kontrola losowych egzemplarzy przed wysyłką (Pre-shipment Inspection [PSI]);
  • Kontrola sprawdzająca załadunek towaru do transportu i dokumenty (Container Loading Supervision [CLS]).

Kontrola towarów może być przeprowadzona na przykład na podstawie normy AQL (Acceptance Quality Limit). Po inspekcji opartej na niej, importer ma możliwość podjęcia decyzji czy chce przyjąć, czy odrzucić daną partię towaru.

Podsumowanie

Rozpoczynając przygodę ze sprowadzaniem towarów z Chin warto dopilnować, by firma na pewno spełniała wszystkie obowiązujące wymogi prawne. Dobrze jest też pamiętać o podejmowaniu dodatkowych działań, które upewnią nas w tym, że zaufaliśmy dobremu dostawcy, a nasz towar jest produkowany poprawnie i w dobrych warunkach.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w naszym poradniku, jak importować z Chin krok po kroku.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 15