Importem żywności z Chin szczególnie zainteresowane są duże przedsiębiorstwa dostarczające towar do większych sklepów. Ponadto orientalne produkty i dania przyciągają uwagę wielu Polaków. Sprawia to, że każdego roku sprowadza się coraz więcej chińskich produktów spożywczych. Jednakże import żywności z Chin jest znacznie bardziej skomplikowany niż innych rzeczy. Należy zaopatrzyć się w potrzebne dokumenty i certyfikaty, które przedstawimy dla was w tym artykule.
Import żywności z Chin
Spotykano się również z negatywnymi opiniami na temat importu żywności z Chin. Artykuły spożywcze określano często jako trujące czy toksyczne. W związku z przepisami z 2015 roku, konsumenci są mniej narażeni na niebezpieczeństwo wynikające ze spożywania chińskich produktów. W związku z tym, import żywności z Chin rośnie w bardzo szybkim tempie. Wzrasta aż o 10% rocznie.
Podczas nabywania produktów nie tylko cena towaru jest ważna. Trzeba zwrócić uwagę również na cło, transport, opłaty portowo-magazynowe i możliwe kontrole towarów. Zaleca się znalezienie producenta kierującego swoje artykuły na rynek UE. Wtedy łatwiej będzie uzyskać wymagane certyfikaty.
Import żywności z Chin – stawki celne
Poniżej można zapoznać się ze stawkami celnymi za przykładowe produkty spożywcze:
- Wołowina i cielęcina wysokiej jakości (ćwierci przednie nierozdzielone lub rozdzielone) – 0201203010 (12.8% + 4 EUR/100 kg)
- Panga – 0304320010 (9%)
- Homar (gotowany) – 0306121010 (6%)
- Krewetki (z gatunku Crangon crangon) – 0306169100 (18%)
- Miód naturalny – 0409000000 (17.3%)
- Mleko i śmietana (o zawartości tłuszczu nieprzekraczającej 1%, w opakowaniach mniejszych niż 2l) – 0401101000 (13.8 EUR/100 kg)
- Pomidory koktajlowe – 0702000007 (4 EUR/100 kg)
- Marchew – 0706100010 (13,6%)
- Oliwki – 0711201000 (6,4%)
- Morele – 0809100000 (20%)
- Daktyle (świeże lub suszone) – 0804100030 (7,7%)
- Herbata zielona – 0902100000 (3,2%)
- Ketchup pomidorowy i pozostałe sosy pomidorowe – 2103200000 (10,2%)
- Sos sojowy – 2103100000 (7,7%)
Inne produkty można wyszukać w systemie ISZTAR.
Import żywności z Chin – oznakowanie towarów
Wszystkie importowane towary żywnościowe muszą zostać oznakowane. Świadczy to o kontroli jakości. Produkty pochodzenia odzwierzęcego podlegają pod WIHARS (Wojewódzka Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych) oraz GIW (Generalny Inspektor Weterynaryjny). Natomiast pozostałe produkty podlegają pod Graniczną Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.
Import żywności z Chin – potrzebne dokumenty i certyfikaty
- Faktura handlowa – używana do kontroli importu, wyceny i ustalenia cła. Dokument przedstawia przesyłane towary i ich wartość. Faktura tworzona jest zgodnie z przepisami prawa cywilnego i finansowego.
- Packing list – dokument przewozowy. Zwykle zawiera w sobie adres sprzedawcy, adres odbiorcy, numer referencyjny odbiorcy i dostawcy, rodzaj przewożonego towaru, ilość oraz cenę jednostkową. Dokument ten potwierdza jakie przesyłki są załadowane na dany środek transportu. Niekiedy potwierdzony certyfikatem zgodności. Niejednokrotnie jest to podstawa do przeprowadzenia odprawy celnej.
- Oryginał świadectwa pochodzenia (jeśli są stosowane preferencje) – ukazuje kraj pochodzenia sprowadzanego towaru. Urzędy celne dzięki temu mogą stosować tzw. preferencje celne.
- Dokument wystawiony przez producenta. Potwierdzenie wystawia CIQ (China Inspection and Quarantine).
- Świadectwo zdrowia (Health Certificate) – dotyczy produktów pochodzenia zwierzęcego.
- Phytosanitary Certificate – dotyczy produktów pochodzenia roślinnego. Certyfikat służy potwierdzeniu, że produkty spełniają wymogi fitosanitarne (dotyczące roślin).
- COA (Certyfikat dokonania analizy laboratoryjnej) – świadectwo jakości. W dokumencie zostaje potwierdzona wartość parametrów wyrobu.
- Wniosek o dokonanie granicznej kontroli sanitarnej środka spożywczego/materiału lub wyrobu przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Taka kontrola odbywa się podczas importu produktów z państw spoza UE na granicy zewnętrznej lub w wyznaczonych miejscach na terenie Polski. W wypadku pozytywnego wyniku przebytej kontroli, otrzymuje się dokument potwierdzający spełnione wymagania. Przykładowo takiej kontroli podlega żywność podchodzenia roślinnego.
- Wniosek o dokonanie oceny jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Po przeprowadzeniu oceny otrzymuje się zaświadczenie stwierdzające, iż produkt jest zgodny z wymaganiami. Należy pamiętać, że świadectwo jakości handlowej wydawane jest tylko na partię towaru przedstawioną do oceny.
- CVED-P – wspólnotowe świadectwo weterynaryjne wwozu i przewozu. Wcześniejszej notyfikacji dokonuje się poprzez przesłanie wypełnionego formularza CVED na 24 godziny przed dotarciem przesyłki do Polski. Importerzy mają obowiązek wcześniejszego powiadamiania o przybyciu przesyłek z krajów trzecich. Do kontroli należy przedstawić oryginały chińskich dokumentów eksportowych.
- Zaświadczenia, że produkt nie jest modyfikowany genetycznie, nie jest konserwowany radioaktywnie i został wyprodukowany wedle norm UE.
- Certyfikat z analizy dokonanej przez chińskie laboratorium. Potwierdzi zgodność sprowadzonej partii towaru z normami unijnymi.
- PZC – dokument odprawy celnej. Otrzymujemy po dokonaniu odprawy celnej. Przeważnie w wersji elektronicznej. Jest to potwierdzenie dopuszczenia towaru na rynek UE.
Podobne dokumenty będą potrzebne przy imporcie produktów przeznaczonych do pakowania i przechowywania żywności.
Bezpieczny import towarów z Chin
Import z Chin staje się coraz popularniejszy. Przede wszystkim ma to związek z niskimi kosztami produktów. Przed zdecydowaniem się na sprowadzanie chińskich towarów, zaleca się sprawdzenie, czy jest to opłacalne. Jednym z przykładów może być chiński ryż. Ze względu na nałożenie wysokiego cła, Polska importuje ten produkt m.in. z Wietnamu czy Kambodży. Niektórych produktów natomiast nie można wwozić, z czym też warto się zapoznać.
Na polskim rynku powstaje coraz więcej firm specjalizujących się w bezpiecznym imporcie chińskich produktów. Organizują transport, kontrole i odprawy celne, a co się z tym wiąże, pomagają również w zebraniu potrzebnych dokumentów. Coraz popularniejsze stają się również szkolenia w zakresie importu i eksportu, co może ułatwić późniejszą współpracę z chińską stroną.
Planujesz import produktów z Chin? Sprawdź cło na inne produkty z Chin!
Cło na sprzęt turystyczny z Chin
Cło na biżuterię sztuczną z Chin
Cło na akcesoria dla zwierząt z Chin
Cło na sprzęt budowlany z Chin
Cło na gadżety reklamowe z Chin