Import żywności z Chin i potrzebne dokumenty

Importem żywności z Chin szczególnie zainteresowane są duże przedsiębiorstwa dostarczające towar do większych sklepów. Ponadto orientalne produkty i dania przyciągają uwagę wielu Polaków. Sprawia to, że każdego roku sprowadza się coraz więcej chińskich produktów spożywczych. Jednakże import żywności z Chin jest znacznie bardziej skomplikowany niż innych rzeczy. Należy zaopatrzyć się w potrzebne dokumenty i certyfikaty, które przedstawimy dla was w tym artykule.

Import żywności z Chin

Import żywności z Chin

Spotykano się również z negatywnymi opiniami na temat importu żywności z Chin. Artykuły spożywcze określano często jako trujące czy toksyczne. W związku z przepisami z 2015 roku, konsumenci są mniej narażeni na niebezpieczeństwo wynikające ze spożywania chińskich produktów. W związku z tym, import żywności z Chin rośnie w bardzo szybkim tempie. Wzrasta aż o 10% rocznie.

Podczas nabywania produktów nie tylko cena towaru jest ważna. Trzeba zwrócić uwagę również na cło, transport, opłaty portowo-magazynowe i możliwe kontrole towarów. Zaleca się znalezienie producenta kierującego swoje artykuły na rynek UE. Wtedy łatwiej będzie uzyskać wymagane certyfikaty.

Szkolenie: Import z Chin

Import żywności z Chin – stawki celne

Poniżej można zapoznać się ze stawkami celnymi za przykładowe produkty spożywcze:

 • Wołowina i cielęcina wysokiej jakości (ćwierci przednie nierozdzielone lub rozdzielone) – 0201203010 (12.8% + 4 EUR/100 kg)
 • Panga – 0304320010 (9%)
 • Homar (gotowany) – 0306121010 (6%)
 • Krewetki (z gatunku Crangon crangon) – 0306169100 (18%)
 • Miód naturalny – 0409000000 (17.3%)
 • Mleko i śmietana (o zawartości tłuszczu nieprzekraczającej 1%, w opakowaniach mniejszych niż 2l) – 0401101000 (13.8 EUR/100 kg)
 • Pomidory koktajlowe – 0702000007 (4 EUR/100 kg)
 • Marchew – 0706100010 (13,6%)
 • Oliwki – 0711201000 (6,4%)
 • Morele – 0809100000 (20%)
 • Daktyle (świeże lub suszone) – 0804100030 (7,7%)
 • Herbata zielona – 0902100000 (3,2%)
 • Ketchup pomidorowy i pozostałe sosy pomidorowe – 2103200000 (10,2%)
 • Sos sojowy – 2103100000 (7,7%)

Inne produkty można wyszukać w systemie ISZTAR.

Import żywności z Chin – oznakowanie towarów

Wszystkie importowane towary żywnościowe muszą zostać oznakowane. Świadczy to o kontroli jakości. Produkty pochodzenia odzwierzęcego podlegają pod WIHARS (Wojewódzka Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych) oraz GIW (Generalny Inspektor Weterynaryjny). Natomiast pozostałe produkty podlegają pod Graniczną Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.

Import żywności z Chin – potrzebne dokumenty i certyfikaty

 1. Faktura handlowa – używana do kontroli importu, wyceny i ustalenia cła. Dokument przedstawia przesyłane towary i ich wartość. Faktura tworzona jest zgodnie z przepisami prawa cywilnego i finansowego.
 2. Packing list – dokument przewozowy. Zwykle zawiera w sobie adres sprzedawcy, adres odbiorcy, numer referencyjny odbiorcy i dostawcy, rodzaj przewożonego towaru, ilość oraz cenę jednostkową. Dokument ten potwierdza jakie przesyłki są załadowane na dany środek transportu. Niekiedy potwierdzony certyfikatem zgodności. Niejednokrotnie jest to podstawa do przeprowadzenia odprawy celnej.
 3. Oryginał świadectwa pochodzenia (jeśli są stosowane preferencje) – ukazuje kraj pochodzenia sprowadzanego towaru. Urzędy celne dzięki temu mogą stosować tzw. preferencje celne.
 4. Dokument wystawiony przez producenta. Potwierdzenie wystawia CIQ (China Inspection and Quarantine).
 • Świadectwo zdrowia (Health Certificate) – dotyczy produktów pochodzenia zwierzęcego.
 • Phytosanitary Certificate – dotyczy produktów pochodzenia roślinnego. Certyfikat służy potwierdzeniu, że produkty spełniają wymogi fitosanitarne (dotyczące roślin).
 • COA (Certyfikat dokonania analizy laboratoryjnej) – świadectwo jakości. W dokumencie zostaje potwierdzona wartość parametrów wyrobu.
 1. Wniosek o dokonanie granicznej kontroli sanitarnej środka spożywczego/materiału lub wyrobu przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Taka kontrola odbywa się podczas importu produktów z państw spoza UE na granicy zewnętrznej lub w wyznaczonych miejscach na terenie Polski. W wypadku pozytywnego wyniku przebytej kontroli, otrzymuje się dokument potwierdzający spełnione wymagania. Przykładowo takiej kontroli podlega żywność podchodzenia roślinnego.
 2. Wniosek o dokonanie oceny jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Po przeprowadzeniu oceny otrzymuje się zaświadczenie stwierdzające, iż produkt jest zgodny z wymaganiami. Należy pamiętać, że świadectwo jakości handlowej wydawane jest tylko na partię towaru przedstawioną do oceny.
 3. CVED-P – wspólnotowe świadectwo weterynaryjne wwozu i przewozu. Wcześniejszej notyfikacji dokonuje się poprzez przesłanie wypełnionego formularza CVED na 24 godziny przed dotarciem przesyłki do Polski. Importerzy mają obowiązek wcześniejszego powiadamiania o przybyciu przesyłek z krajów trzecich. Do kontroli należy przedstawić oryginały chińskich dokumentów eksportowych.
 4. Zaświadczenia, że produkt nie jest modyfikowany genetycznie, nie jest konserwowany radioaktywnie i został wyprodukowany wedle norm UE.
 5. Certyfikat z analizy dokonanej przez chińskie laboratorium. Potwierdzi zgodność sprowadzonej partii towaru z normami unijnymi.
 6. PZC – dokument odprawy celnej. Otrzymujemy po dokonaniu odprawy celnej. Przeważnie w wersji elektronicznej. Jest to potwierdzenie dopuszczenia towaru na rynek UE.

Podobne dokumenty będą potrzebne przy imporcie produktów przeznaczonych do pakowania i przechowywania żywności.

Bezpieczny import towarów z Chin

Import z Chin staje się coraz popularniejszy. Przede wszystkim ma to związek z niskimi kosztami produktów. Przed zdecydowaniem się na sprowadzanie chińskich towarów, zaleca się sprawdzenie, czy jest to opłacalne. Jednym z przykładów może być chiński ryż. Ze względu na nałożenie wysokiego cła, Polska importuje ten produkt m.in. z Wietnamu czy Kambodży. Niektórych produktów natomiast nie można wwozić, z czym też warto się zapoznać.

Na polskim rynku powstaje coraz więcej firm specjalizujących się w bezpiecznym imporcie chińskich produktów. Organizują transport, kontrole i odprawy celne, a co się z tym wiąże, pomagają również w zebraniu potrzebnych dokumentów. Coraz popularniejsze stają się również szkolenia w zakresie importu i eksportu, co może ułatwić późniejszą współpracę z chińską stroną.

Planujesz import produktów z Chin? Sprawdź cło na inne produkty z Chin!

Cło na sprzęt turystyczny z Chin

Cło na biżuterię sztuczną z Chin

Cło na zegarki z Chin

Cło na akcesoria dla zwierząt z Chin

Cło na sprzęt budowlany z Chin

Cło na sprzęt medyczny z Chin

Cło na gadżety reklamowe z Chin

ShpHub.pl

Oceń post

4.5 / 5. Ilość głosów: 15