Import z Chin na Amazon

Niektórzy przedsiębiorcy importują towar z Chin do odsprzedaży w sklepach fizycznych, a inni skupiają się na platformach e-commerce. Jedną z nich jest amerykański Amazon. Jak zorganizować import z Chin na Amazon?

Import z Chin na Amazon

Import z Chin na Amazon – wyszukanie dostawcy

Zanim przystąpimy do importu z Chin, musimy znaleźć chińskiego producenta. Można to zrobić poprzez portale B2B np. Alibaba, Made-in-China itp. lub na targach, choćby słynnych Targach Kantońskich. Możemy tam znaleźć dostawców konkretnych modeli, a także produkujących towar na zamówienie. Znalezienie zaufanego dostawcy może zająć sporo czasu, ale nie powinniśmy się zniechęcać. Warto prosić potencjalnych kontrahentów o próbki produktów, a także zweryfikować daną firmę i przeprowadzić kontrolę fabryki. Na portalach B2B znajduje się wielu oszustów, którzy korzystają z niewiedzy początkujących importerów.

Kiedy już zdecydujemy się nawiązać współpracę z danym dostawcą, konieczne jest spisanie kontraktu handlowego w wersji chińsko-angielskiej. Tylko w ten sposób będziemy mogli dociekać się swoich praw w Chinach, jeśli coś pójdzie nie po naszej myśli. Wszystkie ustalenia między nami a kontrahentem powinny być w nim szczegółowo opisane.

Jeśli importowane przez nas produkty będą posiadały nasz znak towarowy, należy go wcześniej zarejestrować, aby towar nie został zatrzymany na granicy. W Chinach obowiązuje zasada „kto pierwszy zarejestruje znak, ten lepszy”, a odzyskanie raz utraconego znaku towarowego jest niezwykle trudne i kosztowne.

Szkolenie Online - Import z Chin

Jak przewieźć towar z Chin?

W kontrakcie handlowym z chińskim kontrahentem powinien znaleźć się zapis o środku/środkach transportu, którymi przewieziony zostanie towar oraz jedna z reguł Incoterms, określająca podział kosztów transportu i obowiązków. Możemy się zdecydować np. na FOB (free on board), regułę popularną w transporcie morskim. Importer odpowiedzialny jest za towar od momentu załadowania go na statek, a jednocześnie może wybrać spedytora, któremu powierzy ładunek. W takim wypadku sprzedawca odpowiada również za odprawę celną w Chinach i organizację wszystkich niezbędnych do niej dokumentów.

Najbardziej popularne środki transportu przy imporcie z Chin to kolej i droga morska. Ta druga zajmuje więcej czasu, ale jest przy tym tańsza.

Odprawa celna na terenie Unii Europejskiej wymaga posiadania niezbędnych dokumentów:

Ile wynosi cło na towary z Chin?

Importując towar z Chin na teren UE należy również uiścić cło. Aktualne stawki celne dotyczące Chin można znaleźć na portalu ISZTAR lub TARIC, pod „stawką dla krajów trzecich”. Poniżej wyszukana została przykładowa stawka dla krajów trzecich, w tym przypadku dla łososi.

Import z Chin na Amazon ISZTAR
ISZTAR

Przy niektórych produktach, może występować preferencja taryfowa lub cło antydumpingowe (np. na rowery elektryczne). Warto zawsze upewnić się, czy Chiny nie należą do krajów z preferencjami taryfowymi. W tym celu wystarczy zjechać w dół strony i spojrzeć na listę krajów wypisanych osobno.

Inne przykładowe stawki celne z Chin to:

Kod HSNazwa produktuCło
6601 10 00 00Parasole ogrodowe4,7%
3604 10 00 00Ognie sztuczne6,5%
4011 10 00 00Opony pneumatyczne do samochodów osobowych4,5%
6404 11 00 00Obuwie sportowe16,9%
9004 10 91 00Okulary przeciwsłoneczne z soczewkami z tworzyw sztucznych2,9%
6109 10 00 10Dziane T-shirty z bawełny12%
9503 00 81 90Zabawki imitujące broń0%
7117 19 00 10Sztuczna biżuteria4%

Przy odprawie celnej należy opłacić również podatek VAT (zazwyczaj w wysokości 23%), a na niektóre produkty akcyzę. Ostateczną sumę opłat celnych można wyliczyć w naszym kalkulatorze opłat celnych.

Jeśli nie importujemy towaru na teren UE tylko bezpośrednio na teren magazynu Amazona w danym kraju, musimy opłacić stosowne stawki w każdym z nich. Każdy kraj posiada własny system celny z kodami produktów i stawkami, dlatego trzeba je sprawdzić oddzielnie. Stawki celne i kody obowiązujące w Stanach Zjednoczonych można sprawdzić w systemie taryfowym HST.

Sprzedaż markowych produktów z Chin na Amazonie

Jeśli chcemy importować z Chin produkty znanych marek, musimy upewnić się, czy dany chiński producent posiada licencję na produkcję tego rodzaju wyrobów. Musi być ona uzyskana od oryginalnego producenta. W innym wypadku importowane produkty nie przejdą odprawy celnej. Do ich dalszej odsprzedaży również musimy uzyskać licencję od oficjalnego producenta.

Amazon FBA a import z Chin

Produkty na Amazonie można sprzedawać bezpośrednio lub skorzystać z opcji FBA – Fulfillment by Amazon. W skrócie polega ona na oddelegowaniu spraw związanych z magazynowaniem i dostawą towaru Amazonowi. Usługa ta ma swoje plusy: nasz towar może zostać rozmieszczony na całym świecie, a my nie musimy martwić się dostawą; jedynie komunikacją z klientem. Pośród minusów znajdują się stosunkowo wysokie koszty oraz brak możliwości namierzania przesyłek.

Jeśli planujemy sprzedawać towar na Amazonie warto zorganizować bezpośredni transport z fabryki w Chinach do magazynu FBA. Konieczne jest jednak odpowiednie przygotowanie opakowań i oznakowanie, aby spełniały wymogi Amazona. Należy również zebrać wszystkie dokumenty potrzebne zarówno do odprawy celnej, jak i na potrzeby platformy.

Import z Chin na Amazon – podsumowanie

Import z Chin to proces wymagający dbałości o szczegóły. W czasie całego procesu – od wyboru dostawcy w Chinach po zarejestrowanie znaku towarowego i spisanie kontraktu – należy zachować ostrożność, aby nasz towar nie został zatrzymany na granicy, aby uniknąć zbędnych kosztów, a przede wszystkich, żeby nie stracić pieniędzy. Towary importowane z Chin można odsprzedawać na Amazonie pod warunkiem, że przeszliśmy odprawę celną i posiadamy PZC (Poświadczone Zgłoszenie Celne).

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 15