Import z Chin – cło

Sprowadzając towary z Państwa Środka, należy być zawczasu przygotowanym na odprawę celną. Wszystkie wyroby sprowadzane spoza UE muszą przejść kontrolę, a importer uiścić odpowiednie cło. Gdzie znaleźć stawki celne dla produktów z Chin i ile średnio wynoszą? Poniższy artykuł odpowie na te i podobne pytania.

import z Chin cło

Kiedy należy płacić cło z Chin?

Bez względu na to, czy kupujemy towar z Chin na użytek własny, czy do dalszej odsprzedaży, możliwe jest, że będziemy musieli uiścić cło. W przypadku sprowadzania towaru na użytek własny cło musimy zapłacić, gdy wartość zamówionego przez nas towaru przekroczy 150 EUR. Jeżeli zamawiamy towar jako przedsiębiorcy, cło musimy uiścić zawsze.

Szkolenie Online - Import z Chin

Gdzie można sprawdzić stawki celne z Chin?

Stawki celne z Chin można sprawdzić na portalach zintegrowanej taryfy celnej krajów UE – polskim systemie ISZTAR lub w europejskim TARIC. Główna różnica między nimi polega na tym, że Taric nie posiada informacji o podatkach, w tym VAT, gdyż różnią się one między członkami UE. ISZTAR zawiera natomiast informacje o polskich stawkach VAT.

Polecamy nasze poprzednie wpisy o tym, jak korzystać z systemu ISZTAR4 oraz z systemu TARIC.

W skrócie poszukiwane przez nas stawki celne możemy wyszukać poprzez podanie kodu HS produktu, poprzez wyszukiwarkę tekstową lub w jednej z 31 sekcji drzewa nomenklatury.

cło z Chin
import z Chin

Import z Chin – Cło – ile wynosi?

Cło z Chin podchodzi pod stawki celne określone jako stawki „dla krajów trzecich”. Przykładowo, cło na bawełniane skarpetki czy podkolanówki (kod HS: 6209 20 00 20) z Chin wynosi 10,5%.

import z Chin cło

Napis ERGA OMNES oznacza „wobec wszystkich (krajów świata)”.

Inne przykładowe stawki celne z Chin to:

 • 8517 12 00 00 – Telefony komórkowe – 0%
 • 3604 10 00 00 – Ognie sztuczne – 6,5%
 • 4011 10 00 00 – Opony pneumatyczne do samochodów osobowych – 4,5%
 • 7117 19 00 10 – Sztuczna biżuteria – 4%
 • 6404 11 00 00 – Obuwie sportowe – 16,9%
 • 9004 10 91 00 – Okulary przciwsłoneczne z soczewkami z tworzyw sztucznych – 2,9%
 • 6109 10 00 10 – Dziane t-shirty z bawełny – 12%

Jak widać, stawki średnio wahają się między paroma a kilkunastoma procentami.

Dokładne kody HS i stawki zależą często od materiału, z jakiego wykonany jest dany produkt i trzeba mieć to na uwadze.

W przypadku niektórych produktów mogą obowiązywać środki pozataryfowe, oznaczające ograniczenia importowe, na które również trzeba zwrócić uwagę.

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Import z Chin – Cło antydumpingowe

Pod środkami taryfowymi dla krajów trzecich znajduje się lista krajów z preferencjami taryfowymi oraz informacją o ewentualnym cle antydumpingowym, które może wynosić nawet 60-70%.

Chiny import

Cło antydumpingowe, inaczej – cło wyrównawcze, ma na celu chronić konkurencję na rynku wewnętrznym przed zaniżonymi cenami produktów importowanych. W 2013 r. Unia Europejska ogłosiła cło antydumpingowe na fotowoltaikę z Chin, ale zostało ono zniesione w 2018 r. Tego rodzaju cło nałożone jest wciąż na niektóre inne produkty m.in.:

Kod HS – Produkt – Cło

 • 8712 00 30 90 – Rowery bezsilnikowe – 48,5%
 • 8711 60 10 00 – Rowery elektryczne – 62,1%
 • 7607 11 11 10 – Folia aluminiowa – 35,6%
 • 3924 90 00 10 – Deski do prasowania – 42,3%

Należy się upewnić, że Chiny do nich nie posiadają żadnych preferencji taryfowych, a na dany produkt nie jest nałożone cło antydumpingowe. W przeciwnym wypadku może się okazać, że będziemy musieli zapłacić ogromne sumy przy odprawie celnej.

VAT i inne podatki

Przy odprawie celnej należy również opłacić podatek VAT, względnie – akcyzę. Obowiązek opłaty VAT-u posiada każdy przedsiębiorca i osoby prywatne.

W Polsce VAT wynosi 8% lub 23%, jednak w większości sytuacji możemy założyć, że obowiązuje nas druga stawka.

Kalkulator opłat celnych

Należy pamiętać, że cło oraz VAT odlicza się nie tylko od wartości towaru, ale również od kosztów transportu przesyłki poza UE. Należności celne można łatwo wyliczyć na naszym kalkulatorze opłat celnych. Poniżej znajduje się przykładowo wypełniony formularz:

stawki celne z Chin

Import z Chin – Cło – podsumowanie

Sprawdzenie stawek celnym z kraju, z którego kupujemy towar, to obowiązek każdego importera. Sprowadzając produkty z Chin powinniśmy również upewnić się czy na dany produkt nie obowiązują środki pozataryfowe (ograniczenia) czy preferencje taryfowe. Możemy to sprawdzić na stronie systemy ISZTAR. Należy pamiętać, że cło i VAT obliczane są na podstawie wartości towaru, ale także kosztów transportu.

Szkolenie Online - Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 14