Import z Alibaby – pytania i odpowiedzi

Alibaba to największy międzynarodowy portal e-commerce typu B2B (Business-to-Business, transakcje między przedsiębiorcami) na świecie, który zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Wśród kilkudziesięciu kategorii produktów w serwisie można znaleźć niemal wszystko, jednak należy zachować ostrożność ze względu na możliwe oszustwa. W artykule odpowiadamy na często pojawiające się pytania związane z importem z Alibaby.

Import z Alibaby

Zakupy na Alibabie – podstawowe informacje

Portal Alibaba pośredniczy w transakcjach między przedsiębiorstwami z Chin i innych krajów, ułatwiając globalny handel elektroniczny. Służy on przede wszystkim do składania zamówień hurtowych na artykuły przemysłowe. Importerzy mogą tam zaopatrzyć się w towar do dalszego obrotu w korzystnych cenach.

Zakupy na Alibabie są wygodne, należy jednak mieć na uwadze możliwość padnięcia ofiarą oszusta, jako że sam portal nie gwarantuje zgodności podanych przez sprzedawców informacji z prawdą. W celu podniesienia bezpieczeństwa transakcji rekomenduje się takie rozwiązania, jak:

  • weryfikacja chińskiej firmy,
  • weryfikacja posiadanych certyfikatów (niektórzy sprzedawcy umieszczają na stronie informację o posiadanym certyfikacie CE, jednak należy zawsze poprosić o przesłanie kopii certyfikatu i Test Reports),
  • zwrócenie uwagi na obecność oznaczenia Alibaba Trade Assurance,
  • uiszczenie 30% kwoty przed rozpoczęciem produkcji i pozostałych 70% przed wysyłką, co może pomóc rozwiązać ewentualne kłopoty na etapie produkcji,
  • przeprowadzenie kontroli jakości,
  • świadomość, że odznaka Gold Supplier nie daje gwarancji uczciwości.

Jeśli potrzebujesz szczegółowych informacji dotyczących procesu zakupów na Alibabie, zachęcamy do lektury naszego poradnika.

Szkolenie Online - Import z Chin

Import z Alibaby – pytania i odpowiedzi

1. Informacje ogólne

Jak znaleźć producenta na Alibabie?

Aby znaleźć dostawców (w tym producentów) danych produktów, należy wybrać w wyszukiwarce opcję „Suppliers” zamiast „Products” i wpisać interesujący nas produkt. Wyszukiwarka Alibaby oferuje wiele filtrów, można m.in. wyszukiwać dostawców z uwzględnieniem zadeklarowanych przez nich certyfikatów.

Wyszukiwanie dostawców na Alibabie
Czy serwis jest dostępny w języku polskim?

Niestety nie, jednak dostępne są wersje angielska, niemiecka, rosyjska, hiszpańska i inne.

Czy na Alibabie trzeba kupować hurtowo?

Każdy sprzedawca indywidualnie ustala wartość minimalnego zamówienia (MOQ). U niektórych można zakupić nawet jedną czy dwie sztuki. Z rosnącą wielkością zamówienia często wiąże się jednak korzystniejsza cena.

Jeśli interesuje nas zakup próbek, a producent nie oferuje sprzedaży detalicznej, należy skontaktować się z nim bezpośrednio.

Jak wyszukiwać producentów, a nie pośredników?

Na platformach e-commerce można znaleźć zarówno producentów, jak i pośredników. W przypadku Alibaby są to przede wszystkim pośrednicy. Z indywidualnej strony danej firmy w portalu często można wywnioskować, jaki jest jej profil biznesowy. Aby mieć pewność, ze mamy do czynienia z producentem, a nie pośrednikiem, warto zweryfikować firmę i zorganizować kontrolę fabryki.

Czy można filtrować wyniki wyszukiwania według Incoterms?

Na Alibabie nie ma możliwości filtrowania wyników według proponowanych warunków Incoterms. Trzeba je negocjować bezpośrednio ze sprzedawcą.

Jakich dokumentów potrzebuję do importu z Alibaby? Kto je wystawia?

Najważniejsze dokumenty przy imporcie z Chin to faktura handlowa, list przewozowy, specyfikacja towaru (lista pakowa) i, w zależności od branży, różne certyfikaty i świadectwa, np. CE.

Do wymogów formalnych należą też założenie działalności gospodarczej i posiadanie numeru NIP, numeru EORI oraz rejestracja w BDO.

Faktura wystawiana jest przez eksportera, list przewozowy i lista pakowa przez przewoźnika, natomiast świadectwa i certyfikaty w większości wydawane są przez upoważnione instytucje i mogą być nam przedłożone przez sprzedawcę.

Czy w konwersacji na Alibabie należy budować relacje zgodnie z chińską kulturą biznesu?

Nie ma potrzeby szczególnego budowania relacji w konwersacjach na Alibabie – można od razu przejść do konkretów. Znajomość chińskiej kultury biznesu jest natomiast przydatna, jeśli planujemy budowanie dłuższej współpracy z konkretnym dostawcą.

Jakie są portale konkurencyjne do Alibaby?

Są to m.in. Made-in-China, Global Sources oraz HKTDC.

Czy jest duża różnica między importem z Chin a z Tajwanu, jeśli chodzi o przepisy?

Nie ma różnicy.

2. Bezpieczeństwo zakupów na Alibabie

Czy często się zdarza, że producent z Alibaby nie ma CE?

Chińskie firmy często zamieszczają na portalu informację, że posiadają różne certyfikaty, w tym CE, podczas gdy czasem w rzeczywistości to nieprawda. Z tego powodu trzeba zawsze poprosić sprzedawcę o kopię certyfikatu CE i Test Reports, a także zweryfikować ich autentyczność, zanim dobijemy targu.

Czy można kupić oryginalne produkty na Alibabie?

Jeśli pod słowem „oryginalne” rozumiemy towary stworzone od zera przez chińską firmę, to jest to możliwe. Jeśli chodzi o oryginalne produkty światowych marek – to zdarza się dość rzadko. Do sprzedaży dóbr markowych potrzebne są odpowiednie licencje.

Jeśli importera interesuje sprzedaż markowych towarów, musi zadbać o kwestię posiadanych licencji, w przeciwnym razie naruszy prawa autorskie.

Czy warto przechodzić na WeChat z rozmówcą z Alibaby?

W przypadku zamawiania przez WeChat nie będziemy objęci gwarancjami portalu Alibaba, co trzeba mieć na uwadze. Chińscy producenci preferują negocjacje z klientami na WeChacie czy w innym komunikatorze, ponieważ tak jest wygodniej, ale o ile to możliwe, lepiej używać wbudowanej funkcji na Alibabie.

3. Płatność i wysyłka

Czy jest możliwość wystawiania faktury przy zamówieniu z Alibaby lub innych portali?

Faktura handlowa to jeden z dokumentów niezbędnych przy imporcie towarów spoza UE. Każdy chiński sprzedawca powinien taką fakturę wystawić.

Jaka jest waluta płatności?

Płatności dokonujemy w dolarach, jednak do przeglądania strony można ustawić inną lokalną walutę dla celów orientacyjnych.

Lepiej płacić za pośrednictwem Alibaby czy bezpośrednio?

Płacąc przez Alibabę dostawcy z odznaką Trade Assurance możemy mieć pewność, że jeśli coś pójdzie nie tak, portal pomoże nam w odzyskaniu przynajmniej części pieniędzy (o ile zostały jasno ustalone z dostawcą wymagania dotyczące jakości i specyfikacji towaru). Może to być jednak trudne i czasochłonne. Mimo wszystko płatność za pośrednictwem Alibaby może być bezpieczniejsza.

Jeśli dokonujemy płatności bezpośredniej, warto podpisać kontrakt handlowy, który jest niezbędną podstawą dla dochodzenia swoich praw w przypadku problemów z dostawcą lub towarem.

Jakie są najbezpieczniejsze metody płatności?

Najbezpieczniejsze sposoby wysyłki pieniędzy do Chin to wpłata na firmowe konto firmy (w Chinach kontynentalnych), akredytywa (L/C) lub inkaso dokumentowe.

Import z Alibaby – podsumowanie

Import przy pomocy portalu Alibaba może być bardzo opłacalny, szczególnie, że dopuszcza indywidualny kontakt i negocjacje ze sprzedawcami, w ramach których można dostosować np. warunki Incoterms.

Należy pamiętać, że portal Alibaba jest jedynie swego rodzaju katalogiem sprzedawców i w większości przypadków nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa transakcji. Z tego powodu warto stosować się do wyżej wymienionych zasad.

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Oceń post

4.9 / 5. Ilość głosów: 16