Import opakowań z Chin

Liczba artykułów sprowadzanych z Chin rośnie z dnia na dzień. Obrót towarów nierozerwalnie wiąże się z transportem i tutaj należy zwrócić uwagę na zróżnicowanie opakowań, które takim przedsięwzięciom służą. W zależności od specyfikacji towaru, jego wielkości i kruchości, będziemy potrzebowali różnych materiałów, a w nieustannie rozwijającym się świecie ich liczba stale się zwiększa. Od folii po palety czy konserwy i puszki. Poniżej przedstawiamy kwestie, z którymi wiąże się import opakowań z Chin: stawki celne, targi, a także konieczne oznakowania i formalności.

Import opakowań z Chin

Import opakowań z Chin

Chiny są obecnie największym światowym producentem, importerem, a także przetwórcą tworzyw sztucznych. Tani surowiec produkcyjny były w stanie pozyskać poprzez sprowadzanie odpadów tworzyw sztucznych z innych części świata celem ich dalszej przeróbki. Dzięki temu wzrosło zainteresowanie sprowadzeniem różnego rodzaju opakowań z Państwa Środka. Sytuacja ta może się zmienić ze względu na wprowadzony przez ChRL na początku 2018 r. zakaz dotyczący importu do swojego kraju odpadów tworzyw sztucznych.

Szkolenie Online - Import z Chin

Władze chińskie stawiają wiele warunków dotyczących certyfikacji, etykietowania czy reguł odnoszących się do pakowania towarów. Niezwykle istotne jest zatem szczegółowe zaznajomienie się z regulacjami odnoszącymi się do poszczególnych produktów i zorientowanie się jakie normy powinien spełnić, żeby został dopuszczony do obrotu (np. certyfikat zgodności z przepisami Unii Europejskiej (CE), wymagania Sanepidu itp.).

Przykładowo importując towar w opakowaniu drewnianym należy zwrócić uwagę na właściwe jego oznakowanie, ponieważ jeśli nie zostanie to przeprowadzone we właściwy sposób, wówczas towar musi zostać wypakowany na granicy na koszt importera, a opakowanie zniszczone na jego koszt. W przypadku opakowań wykonanych ze sklejki, metalu lub tektury nie wymaga się jego kwarantanny. Jeśli opakowanie nie jest opisane, wówczas opakowanie podlega pod kwarantannę roślin na granicy. Wymagane jest posiadanie certyfikatu fumigacji, a także widocznych oznaczeń na opakowaniach w formie charakterystycznego kłosa, ma to na celu ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się szkodników kwarantannowych w obrocie międzynarodowym. Certyfikat ten wydawany jest przez władze celne/sanitarne danego kraju, więc dla Chin jest to Inspekcja i Kwarantanna Wjazdów i Wyjazdów ChRL (Entry-Exit Inspection and Quarantine of the PRC).

Pozataryfowe ograniczenia w handlu można sprawdzić na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Przedsiębiorcy, którzy wprowadzają opakowania i produkty w opakowaniach, są zobowiązani do rejestracji w bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). W związku z tym, warto zapoznać się z tekstem ustawy o odpadach.

Gdzie produkuje się opakowania w Chinach?

Producentów większości opakowań znajdziemy w prowincji Guangdong, w szczególności w miastach takich jak: Shenzhen, Kanton, Dongguan, Foshan. Mowa tutaj zwłaszcza o wszelkich produktach polietylenowych, kartonach, puszkach aluminiowych czy szklanych ampułkach. Inne prowincje, na które warto zwrócić uwagę to: Shandong, Zhejiang, Jiangsu.

Import opakowań z Chin mapa producentów
Szkolenie: Import z Chin

Import opakowań z Chin – przykładowe stawki celne

Zapoznanie się z obsługą systemu ISZTAR może w znacznym stopniu ułatwić pozyskiwanie informacji na temat wysokości cła i potrzebnych do odprawy dokumentów. Należy również pamiętać, żeby na bieżąco sprawdzać czy dla danego produktu nie zmieniła się wysokość taryfy celnej. Odnalezienie interesującego nas towaru to kwestia kilku minut.

Poniżej przedstawiamy cło na import opakowań z Chin:

 • 3920102490 – Folia polietylenowa o właściwościach adhezyjnych (grubość 18 µm, gęstość 0,918 – 0,920 g/cm2), w rolkach typu „stretch” (szer. 500 mm). Produkt przeznaczony do zabezpieczania ładunków do transportu (na paletach) przed zanieczyszczeniem lub uszkodzeniem. (6,5%; Zakaz przywozu, jeżeli wyrób zawiera w swym składzie azbest)
 • 4819000000 – Kartony, pudła, pudełka, torby i pozostałe pojemniki do pakowania, z papieru, tektury, waty celulozowej lub wstęg z włókien celulozowych; segregatory, pudełka na listy i podobne artykuły, z papieru lub tektury, w rodzaju stosowanych w biurach, sklepach lub tym podobnych (0%)
 • 7010100000 – Ampułki (3%)
 • 4415000000 – Skrzynie, pudła, klatki, bębny i podobne opakowania, z drewna; bębny do kabli, z drewna; palety, palety skrzyniowe i pozostałe platformy załadunkowe, z drewna; nadstawki do palet płaskich, z drewna (0%)
 • 4416000000 – Beczki, baryłki, kadzie, cebry i pozostałe wyroby bednarskie oraz ich części, z drewna, włącznie z klepkami (0%)
 • 3923900000 – Podpozycja ta obejmuje siatkę wytłaczaną w postaci rury, która jest przeznaczona do pakowania, jest sprzedawana z metra i, po przycięciu na długość, jest powszechnie używana do wyrobu worków i woreczków do pakowania niektórych owoców i warzyw takich jak: jabłka, pomarańcze, ziemniaki i cebula. (6,5%)
 • 7607000000 – Folia aluminiowa (nawet zadrukowana lub na podłożu z papieru, tektury, tworzyw sztucznych lub podobnych materiałów podłożowych), o grubości (z wyłączeniem dowolnego podłoża) nieprzekraczającej 0,2 mm (wymagane przedstawienie dokumentu I004)
 • 7311001110 – Pojemniki na sprężony lub skroplony gaz, z żeliwa lub stali, bez szwu. Dla ciśnienia o wartości 165 barów lub większej, o pojemności mniejszej niż 20 l, przeznaczone do utrzymania zwiększonego ciśnienia w niektórych rodzajach statków powietrznych (2,7%)
 • 7311001310 – Pojemniki na sprężony lub skroplony gaz, z żeliwa lub stali, bez szwu. Dla ciśnienia o wartości 165 barów lub większej, o pojemności większej niż 20 l, ale nieprzekraczającej 50 l przeznaczone do utrzymania zwiększonego ciśnienia w niektórych rodzajach statków powietrznych (2,7%)
 • 7311001910 – Pojemniki na sprężony lub skroplony gaz, z żeliwa lub stali, bez szwu. Dla ciśnienia o wartości 165 barów lub większej, o pojemności przekraczającej 50 l przeznaczone do utrzymania zwiększonego ciśnienia w niektórych rodzajach statków powietrznych (2,7%)

Cysterny, beczki, bębny, puszki, skrzynki i podobne pojemniki na dowolny materiał (inny niż sprężony lub skroplony gaz), z żeliwa lub stali, o pojemności nieprzekraczającej 300 litrów, nawet pokryte lub izolowane cieplnie, ale niewyposażone w urządzenia mechaniczne lub termiczne:

 • 7310100000 – O pojemności 50 l lub większej (2,7%)
 • 7310211100 – Puszki, które mają być zamykane przez lutowanie lub obciskanie w rodzaju stosowanych do konserwowania żywności (2,7%)
 • 7310211900 – Puszki, które mają być zamykane przez lutowanie lub obciskanie w rodzaju stosowanych do konserwowania napojów (2,7%)
 • 7310219100 – Puszki, które mają być zamykane przez lutowanie lub obciskanie o grubości ścianki mniejszej niż 0,5 mm (2,7%)
 • 7310219900 – Puszki, które mają być zamykane przez lutowanie lub obciskanie o grubości ścianki 0,5 mm lub większej (2,7%)
Szkolenie Online - Import z Chin

Targi opakowań w Chinach

W celu znalezienia dostawcy z Chin, warto wybrać się na targi branżowe organizowane w różnych chińskich miastach. Dają one możliwość, by zobaczyć produkty na żywo. Poniżej przedstawiamy wybrane targi w Chinach, na które możemy pojechać, jeśli interesuje nas import opakowań z Chin.

China (Qingdao) International Food Processing and Packaging Equipment Exhibition

Miejsce: Qingdao

Oficjalna strona targów: china-spjx.com.cn

Dongguan International Mould, Metalworking, Plastics & Packaging Exhibition

Miejsce: Dongguan

Oficjalna strona targów: .dmpshow.com/en/exhibition-info/general-info

PACKINNO – China (Guangzhou) International Exhibition on Packaging Products

Miejsce: Kanton

Oficjalna strona targów: packinno.com

Sino Pack – International Exhibition on Packaging Machinery & Materials

Miejsce: Kanton

Oficjalna strona targów: chinasinopack.com/GPAC23/idx/eng/home

Packcon – China Packaging Container Expo

Miejsce: Szanghaj

Oficjalna strona targów: china-packcon.com/en-gb.html

Luxe Pack Shanghai

Miejsce: Szanghaj

Oficjalna strona targów: luxepackshanghai.com/en/visit/conferences

ProPak China – International Processing & Packaging Exhibition

Miejsce: Szanghaj

Oficjalna strona targów: propakchina.com/en

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 13