Giełda w Chinach

Spośród dziesięciu największych giełd na świecie, aż trzy znajdują się w Chinach, jak również aktualnie należą do jednych z najszybciej rozwijających się giełd globalnie. Mianowicie są to giełdy w Szanghaju, Shenzhen i Hongkongu. Chiński rynek giełdowy pod względem wielkości zajmuje drugie miejsce na świecie, wyprzedzają go tylko giełdy działające na terenie USA. Poniżej przedstawiamy garść najważniejszych informacji o tym jak funkcjonuje giełda w Chinach.

giełda w Chinach

Giełdy w Szanghaju i Shenzhen

Obie giełdy zostały otwarte przez rząd chiński w 1990 r. jako kolejny krok w modernizacji chińskiej ekonomii. Giełda w Szanghaju jest większą z nich, zajmuje 4 miejsce na świecie z łączną kapitalizacją rynkową przekraczająca 5 bln dolarów. Większość notowanych na niej spółek to ogromne, państwowe przedsiębiorstwa, w większości odpowiedzialne za chiński wzrost gospodarczy (łącznie ok. 1000). Inwestorzy to przede wszystkim banki i różnego rodzaju fundusze inwestycyjne, a sam Szanghaj stał się finansową stolicą Chin.

Giełda znajdująca się w Shenzhen, jednym z najnowocześniejszych miast Chin, jest giełdą mniejszą i zajmuje 8 miejsce w rankingu globalnym z kapitalizacją na poziomie 3,5 bln dolarów. Głównymi inwestorami na tej giełdzie są osoby prywatne, a spółki na niej notowane to w większości mniejsze, prywatne przedsiębiorstwa. Spółki te są bardziej innowacyjne i intratne dla nabywców niż ich rządowe odpowiedniki (łącznie ok. 1900 spółek).

Częścią giełdy w Shenzhen jest również indeks ChiNext. Notowane na nim spółki to wszelkiego rodzaju innowacyjne startupy i firmy, zwłaszcza z branży high-tech, przez co często porównuje się go z amerykańską NASDAQ. Obecnie notowanych jest na nim 738 spółek, o łącznej kapitalizacji sięgającej 600 mld dolarów.

Giełda w Hongkongu

Giełda hongkońska jest najstarszą chińską giełdą, założoną w czasach, gdy Hongkong był kolonią brytyjską. Została oficjalnie otwarta w 1891 roku i funkcjonowała aż do nadejścia rewolucji komunistycznej tj. do roku 1949. W 1990 r. została otwarta ponownie i notowane są na niej przede wszystkim chińskie spółki skarbu państwa (ponad 2000). Pod względem wielkości kapitalizacji zajmuje 7 miejsce na świecie z kapitalizacją równą 4,44 bln dolarów.

Przez specyfikę Hongkongu (specjalny region administracyjny Chin) w listopadzie 2014 r. rząd chiński wprowadził program Shanghai-Hong Kong Stock Connect, który zezwala inwestorom na handel akcjami pomiędzy dwiema giełdami.

Dodatkowo wiele spółek jest notowanych zarówno na giełdzie w Shenzhen, jak i w Hongkongu, z tym że ceny akcji są nawet o 25% niższe na korzyść giełdy hongkońskiej.

Szkolenie: Import z Chin

Giełda w Chinach – godziny otwarcia

Czas otwarcia giełd w Szanghaju i Shenzhen to 9:30 – 15:00 czasu lokalnego. Natomiast w Hongkongu: 9:30 – 16:00.

Co ciekawe, tylko giełdy azjatyckie mają zaplanowaną przerwę na lunch. W Hongkongu jest to godzina i 15 minut, a w Szanghaju i Shenzhen wynosi ona aż 1,5 godziny.

Specyfika chińskiej giełdy

Giełdy w Szanghaju i Shenzhen nie są tak otwarte dla inwestorów zagranicznych jak giełdy zachodnie. Oferowane w Chinach akcje spółek są podzielone na 3 klasy: A, B i H.

  • Akcje klasy A są dostępne tylko i wyłącznie dla obywateli Chin i obejmują akcje spółek notowanych na giełdach w Szanghaju i Shenzhen. Stanowią największą część akcji w obrocie, a ich cenę wyraża się w yuanach (RMB).
  • Akcje klasy B również obejmują akcje spółek notowanych w Szanghaju i Shenzhen, jednak ich cena wyrażona jest w dolarach amerykańskich i są dostępne dla zagranicznych inwestorów.
  • Akcje klasy H to akcje spółek notowanych w Hongkongu, a ich cena wyrażona jest w dolarach hongkońskich. Cieszą się największym uznaniem wśród inwestorów zagranicznych.

Należy również pamiętać, że akcje wielu chińskich gigantów takich jak np. Alibaba, Weibo i Sina są notowane na giełdach dla nas ogólnodostępnych, w tym przypadku na NASDAQ.

Ostatnimi czasy giełda w Chinach notowała bardzo duże wahania. Jedną z głównych przyczyn i jednocześnie cechą chińskiej giełdy jest fakt, że tylko 7% ludności Chin jest w posiadaniu jakichkolwiek akcji. Około 80% akcji w obrocie należy do kilkunastu bardzo bogatych inwestorów, którzy mają przez to ogromny wpływ na poziom cen akcji na giełdzie.

Jak widać powyżej giełda w Chinach pomimo, zdawać by się mogło, identycznego sposobu działania, różni się dość znacząco od giełd europejskich czy amerykańskich. Bez wątpienia chiński rynek giełdowy jest warty uwagi, choćby ze względu na bardzo dużą dynamikę wzrostu i postępujące ustępstwa wobec zagranicznych inwestorów.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 13